Kendi yaptığım Cnc Routerda Vidalı milin takılması problemi.

dogancan0

Üye
Dostlar merhaba, kendi yapmış olduğum cnc router da ufak tefek sorunlarla karşılaştım bazılarını çözdüm bazılarını çözemedim burada bahsedeceğim konuya da uzun zamandır çözüm arıyorum lakin bir cevap bulamadım bilgisi olan dostlardan yardım alabilirsek ne mutlu bize. Vidalı mil bazı noktalarda videolardaki gibi takılmalar yapıyor, hız ne olursa olsun hata oluyor dostlar, makina için optimum feedrate ve accelaration değerlerini bulamadım deneye deneye bulmaya çalışıyorum. videolarda gördüğünüz hız 1500 mm/min ivmelenme iste 200 olarak ayarlı lakin kapasitenin çok altıdan olduğunu düşünüyorum.

Step ayarlarınız hatalı gibi gözüküyor vınlama da buna işaret. Mil dönerken çok rahat bir şekilde elinizle durdurabiliyormusunuz? Motor nedir bu arada?

1605 vidalı mil kullanıyorum motor sürücü üzerindeki ayar pulse/rev 1600 bu bağlamda step ayarı 320 olarak hesapladım, mil dönerken durduramıyorum kullandığım motor ise nema 23 2.3 Mm.

Peki mekaniksel bir sıkışma olabilir mi? Mili baştan sona elinizle çevirip rahat bir şekilde dönüyormuş sıkışma yapıyormu bakarmısınız

Kontrol ettim kardeş elimle rahatça dönderiyorum herhangi bir zorlanma olmuyor. Feedrate 1500 den sonra çok takılıyor videoda bir kısımda var gibi takılma ama hızlandırdıkça sürekli takılma oluyor 2000 3000 göremedim.

Merhaba benim satın aldığım cnc router da da x ekseninde ilerlerken bu şekilde takılmalar söz konusuydu. Sorunu mile ve liner kızaklara wd 40 sıkıp, milin motor tarafı değil ama tam karşı tarafta rulmana bağlı olan kısımda bir vida gevşemişti onu sıkarak sorunu hallettim. Bahsettiğim kısmın resmini atmaya çalışıcağım şuan atölyede değilim bir kontrol etmenizi tavsiye ederim hayırlı akşamlar.
Genelde o kısım tam sıkılı olmadığı için f değerini 1500 den yukarı girdiğinizde diş atlar. Tabi bu kesin olmayabilir ama kontrol etmenizde fayda var.
bu sorunun videosunu çekmiştim.

Ekli dosyalar

• Adsız.png
    Adsız.png
    99.6 KB · Görüntüleme: 14
Son düzenleme:
Suntaio - Dostum kontrol ettim herhangi bir gevşeme yok routerı komple 2 3 kez monte ettim baştan boşluklarını alarak aklıma gelen olası bütün problemleri denedim lakin olmadı bir türlü, motor ve kaplinden şüpheleniyorum. esnek kaplin olduğu için acaba motor hızlandıkça boşluyor ve motor mili kendi başına dönüyor olabilir mi ?

Ekli dosyalar

• IMG20210620105403.jpg
    IMG20210620105403.jpg
    143.5 KB · Görüntüleme: 16
  • IMG20210620105408.jpg
    IMG20210620105408.jpg
    162 KB · Görüntüleme: 13
  • IMG20210620105413.jpg
    IMG20210620105413.jpg
    196.6 KB · Görüntüleme: 15
Kullandığınız motor step motor ise 1500 feed çok fazla... ayarlardan max feed ayarınızı 1200 yapın...hybrid servo olsa idi motorlarınız bu takılma olmayabilirdi.... motora yakın yerde takılma olması raylarınızın ve vidalı milinizin mesnetlere yakın olmasından dolayı esneme yapamıyor... terazi sorunu var yani... ya raylarınızda yada vidalı milinizde terazisizlik var bunun yanında köprüde çaplık da olabilir ki %80 çaplıkdan dolayı takılma yapıyor... nokta atışı tesbit....

Step motor ile 4000 5000 hatta daha fazla gördüğüm oldu farklı routerlarda neden 1500 fazla diye düşünüyorsunuz ? Terazisizlik ve köprü çaplığı sorununu çözmek için nasıl bir yol izleyebilirim. Teşekkür ederim.

Terazisizliği dijital açı ölçer ile çözebilirsin diyecem ama bende var 0 derece gösterdiği yerde bile terazisizlik tesbit ediyorum... kalibrasyonunu dışarda profesyonel bir makinada spindle a indiksiyon mili taktırıp açı ölçeri kalibre edin, bunun yanında köprüdeki çaplık için köprü ayaklarının bağlandığı alt levhanın y max mesafesini dijital kumpas gibi bir şeyle ölçün.... basit yani :) step motor ile 4000 feed yapamadım hiç... 1500 ü geçmeye cesaret edemiyorum dahası....

Forum istatistikleri

Konular
128,120
Kullanıcılar
449,825
Son üye
yasargokdemir

Yeni konular

Geri