KAPI OTOMATİĞİ TESİSATI HAKK.

temseslendirme

Temseslendirme Ses & Görüntü Sistemleri Temsilcisi
ARKADAŞLAR KAPI OTOMATİĞİ ARIZA YAPTI YENİSİ İLE DEĞİŞTİRMEK İSTEDİM ZİNCİRLİ ESKİ TİP İLE DEĞİŞTİRDİM ZİL TRAFOSUNA 12 VOLT GELİYOR 3 KAT 3 DAİRE BU ARADA TÜM ZİLLER NORMAL ÇALIŞIYOR AMA PANODAN YANİ ZİL TRAFOSUN DAKİ 12 VOLT KAPI OTOMATİĞİNE ULAŞMIYOR ZANNEDERSEM KABLODA İÇDEN KOPUKLUK VAR NASIL YAPABİLİRİM ?
DİREK ZİL TRAFOSUNDAN 2 KABLO ÇEKİP KAPI OTOMATİĞİNE GİRSEM ÇALIŞIR MI?
ZİL TRAFOSUNUN BİR UCU ARTI DİYELİM ZATEN DİREK KAPI OTOMATİĞİNE GİDİYOR AMA DİĞER HAT KATLARI DOLANIP GELİYOR BU NOKTADA KAFAM KARIŞTI BİLEN VARSA AYDINLATIRSA SEVİNİRİM

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
il trafosundan dirwk baglantı olmaz kapı hep açık kalır çalışma mantıgını biliyorsunuz diye düşünüyorum
Diyafon tesisatımı yoksa klasik sistemmi
Klasik ise
Trafonun bir ucu katlara gidecek
Diyer uc ise kapı otomatiğine gidecek
Katların kapı ot butonlarınıb bir ucuna girecek diyer uclardanda aşagıya kapı ot ına gidecek

Eger diyafon ise
Santral in üzerinde kapı otomatiği ile ilgi yerler i kontrol et markalara göre degişiklik göstere bilir
Trafonun uçlarını arasında ölç gerilimi kontrol et
Katlarada diyafondan çıkan uçlar gidiyormu bak
Birde trafoyu değiştirir ken santralin kapınot ucuna giden kabloyu takmamış olabilirdiniz

merhabalar , klasik sistem yani zincirli kapı otomatiği filan ekstra biey de yok 3 katlı bi bina 3zil 3 buton birde kapı otomatiği var.
Trafonun ucunda AC12V var bundan 1kablo ile direk kapı otomatiğine götürürüm meselem diğer kablo??
?
Zil Trafosunada 5 kablo giriyor 2 tanesi bir kanala diğer 3 tanesi diğer kanala
bunlardan biri olabilir mi peki ?
kısacası kapı otomatiğine girecek olan katlardan dolalan kabloyu nasıl bulabilirm eski bina dısardan yeni hat filan mı çeksem acaba ?

Yeni hattı büyün daire lere uygubn3 şekilde baglantı yapmalısınız
Zil hattındaki elektrigi kesip kanallar dan giden kabloları nerelere baglı oldugunu not alın ve sökün katların birinden sırayla kapı ot butonlarını kısa devre edim ve aşagıya inip kanaldaki kablolara sırayla ölçü aletin buzzer kademesinde ölçerek tespit edebilirsiniz

Yeni hattı büyün daire lere uygubn3 şekilde baglantı yapmalısınız
Zil hattındaki elektrigi kesip kanallar dan giden kabloları nerelere baglı oldugunu not alın ve sökün katların birinden sırayla kapı ot butonlarını kısa devre edim ve aşagıya inip kanaldaki kablolara sırayla ölçü aletin buzzer kademesinde ölçerek tespit edebilirsiniz

kusura bakmayın rahatsız ettim tekrardan haftasonu vaktim vardı bi yarım saat baktım ama gene çalışmadı.
gözümden kaçan ufak bi detay var galiba kısaca ne yaptığımı anlatayım , resimdeki çizim gibi 3katlı binamız 2 katında oturuyorum.Ölçü aleti yardımıyla kırmızı ile işaretlediğim kabloyu tespit ettim ve bina dışından eksta bi kablo uzatarak direk kapı otomatiğine girdim.
girişteki panodanda AC12VOLT ucundan bir kablo çekip kapı otomatiğinin boştaki diğer ucuna girdim ama maalesef yine çalıştıramadım.
şimdi çizim üzerinde gösterirken bişey dikkatimi çekti trafonun rastgele bi ucundan kablo çektim? farkedermi ?

Ekli dosyalar

• 20170828_085121.jpg
    20170828_085121.jpg
    95.9 KB · Görüntüleme: 148
Moderatör tarafında düzenlendi:
Sargı lar arası 12v var ise fark etmez
20170820_164421.jpg

Ewet sargılar arası 12V var yine aklıma takılan bişey resimdede gördüğün üzere trafonun orta ucu boş baştaki uçtan mavi-beyaz iki kablo,
diğer ucdanda 3 kablo çıkıyo ?

Fotoğrafa bakıldığında trafonun 12v . Değil 8v . Çıkışı kullanılmış gibi duruyor.

Kapı otomatigi butonu basılı konumda trafo çıkışını kaç volt olcuyorsunuz.

Fotoğrafa bakıldığında trafonun 12v . Değil 8v . Çıkışı kullanılmış gibi duruyor.
Yok efendim göz yanılması olmuş olabilir ord-tadaki delik boş diğerlerinde kablolama ve multimetre ile AC12 Voltu görüyorum.

Kapı otomatigi butonu basılı konumda trafo çıkışını kaç volt olcuyorsunuz.
maalesef voltaj gelmiyor.
aklıma takılan ikili kablonun girdiği yerden alıyorum 12Voltu eksi olarak tabir ettiğimiz yer ise direk katlardan geliyor. resimde kırmızı ile işaretli
zil trafosundan 3kablonun girdiği delikden mi almalıydım acaba direk 12 voltu?

Ekli dosyalar

• 20170828_085121.jpg
    20170828_085121.jpg
    95.9 KB · Görüntüleme: 46
Zayıf akım zil kapı otomatiği tesisatında şöyle bir ayrıntı vardır. Alternatif akımın bir ucunu A diğer ucunu B diye adlandıralım. Zil bağlantısında ortak uç A ise butona B gelir. Aynı tesisatta kapı otomatiğine direk B gider butonlara A gider. Bunun amacı Zile basıldığında kapının açılmaması içindir. Teorik olarak saçma gözüksede böyle durumlara rastlanmaktadır. Bağlantıyı verdiğim bilgiler doğrultusunda tekrar kontrol ediniz.

Forum istatistikleri

Konular
128,182
Kullanıcılar
449,950
Son üye
Krşt.alg

Yeni konular

Geri