Kapasitörlerle depoladığım enerjiyi nasıl tetikleyebilirim(yardım)

Konuyla ilgili devreden geçecek olan akımın bilinmesi gerekiyor. Akım bilinmeden onu anahtarlayacak ekipmanı seçilemiyor malesef.

Kolay gelsin.
şöyle bir durum keşfettim bugün sistemin içinde ark oluşuyor kapalı bir sistem olduğu için gözlemleyememişim iletkenlerin ilk temas noktası kontaktörün içinde olduğu için orada ark patlaması oluyor ve kontaklar birbirine yapışıyor sıkıntının nedeni bu eminim artık

Sn.karasercan, tam ilacı vakum kontaktördür. Ama çok pahalıdır. O yüzden en mantıklısı Bunalmis arkadaşımızın önerdiği gibi tristör kullanmaktır. Ben elektronikçi değilim. Elektronikçi arkadaşlardan birebir ürün tavsiye eden olursa diye şimdiye dek yazmamıştım. Bir öneride bulunan olmadığına göre; tristörler öyle çok pahalı değil, 20 A kontaktör uzun süre dayandığına göre 50-100A bir tristör ile denemekte fayda var. Akımı yüksek seçmekte bir sakınca yok.

şöyle bir durum keşfettim bugün sistemin içinde ark oluşuyor kapalı bir sistem olduğu için gözlemleyememişim iletkenlerin ilk temas noktası kontaktörün içinde olduğu için orada ark patlaması oluyor ve kontaklar birbirine yapışıyor sıkıntının nedeni bu eminim artık
kontaktörler için emc suppressor denilen ekipmanlar var. onları araştırabilirsin.

1. Yarı iletkenle istediğiniz rahatlıkla yapılabilir.
2. Bir soruya cevap verirken 24DC ile çalıştığını, sonraki cevapta da "200 voltla şarj ediyorum..." diyorsunuz, bunu açıklarmısınız.
3. Eğer bu, bir okulda yapılan bir çalışma ise okulun elektronik bölümündeki osilaskop ile çekilen alımı ölçebilirsiniz. Bu ölçümler projenizin daha düzgün ilerlemesini sağlar.

1. Yarı iletkenle istediğiniz rahatlıkla yapılabilir.
2. Bir soruya cevap verirken 24DC ile çalıştığını, sonraki cevapta da "200 voltla şarj ediyorum..." diyorsunuz, bunu açıklarmısınız.
3. Eğer bu, bir okulda yapılan bir çalışma ise okulun elektronik bölümündeki osilaskop ile çekilen alımı ölçebilirsiniz. Bu ölçümler projenizin daha düzgün ilerlemesini sağlar.
orasını eksik yazmışım özür şimdi devrede smps güç devresi var bu devre sistemdeki röleleri kontrol etmeme yarıyor ayrıca yüksek dc volt elde etmek içinde Şebeke gerilimini köprü diyotlarla doğrulttuğum ayrı bir güç kaynagı var bu güç kaynagıda 330 volt civarı birşey.24 volt sayesinde sistemi rölelerle mühürleme yaparak 330 voltluk güç kaynağından izole edip dolu bir kondansatör elde ediyorum ve kontaktör yardımı ile elektrotlara yönlendirip sistemi deşarj ediyorum sistemi deşarj kısmı sıkıntı oldu yeni kontaktör koysam sistem gene bozulacak tristör ani geçen akımı tölere edebilir mi ?

orasını eksik yazmışım özür şimdi devrede smps güç devresi var bu devre sistemdeki röleleri kontrol etmeme yarıyor ayrıca yüksek dc volt elde etmek içinde şebeke gerilimini köprü diyotlarla doğrulttuğum ayrı bir güç kaynagı var bu güç kaynagıda 330 volt civarı birşey.24 volt sayesinde sistemi rölelerle mühürleme yaparak 330 voltluk güç kaynağından izole edip dolu bir kondansatör elde ediyorum ve kontaktör yardımı ile elektrotlara yönlendirip sistemi deşarj ediyorum sistemi deşarj kısmı sıkıntı oldu yeni kontaktör koysam sistem gene bozulacak tristör ani geçen akımı tölere edebilir mi ?
1. Mosfet ile istediğiniz olur.
Ancak:

2. Neden kapasitör deşarjı seçtiniz bunun sakıncaları :
a) Elektrolitik Kapasitörler çok hızlı Şarj ve Deşarj sirasında çıkan enerjinin ısıya dönüşmesinden bozulur. Elektrolit deforme olur.
b) Bu deformasyon ESR değerini arttırır (Eşdeğer Seri Rezistans) Yani Kapasitörün iç direnci artar, bu da daha düşük enerji seviyeli deşarja neden olur.

3. Bunun yerine Yüksek Voltajlı Anahtarlama devresi işinizi görür. Yine yüksek voltajlı besleme üniteniz olur ancak bu tamamen deşarja gerek duymaz

4. Önemli olan ne kadar süre ile bu voltajı vereceksiniz ? (yani darbe süresi.)

5. Bu süreyi bulabilmek için (sadece deneyinizden bakacak olursak):
Kondansatör değeriniz ve bu kondansatörün ESR değeri gerekir. Kapasite metrelerin ESR ölçen modelleri var, bulabilirseniz ölçtürün. Ancak daha önce de söylediğim gibi bir osilaskopunuz olursa bütün bunları daha kolay yaparsınız. Ve tabiki bilgi seviyeniz önemlidir.
Kolay gelsin

1. Mosfet ile istediğiniz olur.
Ancak:

2. Neden kapasitör deşarjı seçtiniz bunun sakıncaları :
a) Elektrolitik Kapasitörler çok hızlı Şarj ve Deşarj sirasında çıkan enerjinin ısıya dönüşmesinden bozulur. Elektrolit deforme olur.
b) Bu deformasyon ESR değerini arttırır (Eşdeğer Seri Rezistans) Yani Kapasitörün iç direnci artar, bu da daha düşük enerji seviyeli deşarja neden olur.

3. Bunun yerine Yüksek Voltajlı Anahtarlama devresi işinizi görür. Yine yüksek voltajlı besleme üniteniz olur ancak bu tamamen deşarja gerek duymaz

4. Önemli olan ne kadar süre ile bu voltajı vereceksiniz ? (yani darbe süresi.)

5. Bu süreyi bulabilmek için (sadece deneyinizden bakacak olursak):
Kondansatör değeriniz ve bu kondansatörün ESR değeri gerekir. Kapasite metrelerin ESR ölçen modelleri var, bulabilirseniz ölçtürün. Ancak daha önce de söylediğim gibi bir osilaskopunuz olursa bütün bunları daha kolay yaparsınız. Ve tabiki bilgi seviyeniz önemlidir.
Kolay gelsin
bir çok deney yaptım mini bir kaynak makinası devresi tasarladım transformatörlerle istediğim reaksiyonu elde edemedim sadece kapasitör deşarjı ile istediğim sonucu aldım onuda bir elektro erozyon sistemini kopyalayarak yaptım esr olayına dikkat ettim bu yüzden fotokapasitör denilen fotograf makinelerinin flaş devreleri için üretilmiş kapasitörler kullandım 0.5 sn gibi bir süre ile çalışıyor sistem o yüzden bir ssr anahtarlama sistemi tasarladım şuan onun üretimini yapıyorum denedikten sonra bunun sonuçlarını yayınlıyacam

arkadaşlar 10dan fazla yarı iletken denedim transistörden mosfete trsitörden igbtye kadar bunlarla anahtarlama yaptığım zaman istediğim patlamayı elde edemedim bende kendime selenoid bobinle bir kontaktör tasarladım daha geniş yüzey alanı olan ve birbirine kaynamayacak iki metali kontak yaparak 3d yazıcıyla güçlü bir röle gibi birşey yaptım sonuç harika oldu bir günde 500ü geçik deney yaptım kontakta hafif kararmadan başka birşey olmadı yardımlarınız için teşekkürler

Ekli dosyalar

• b07fda74-5a54-4e70-a4ae-48f85937ddcc.jpg
    b07fda74-5a54-4e70-a4ae-48f85937ddcc.jpg
    98 KB · Görüntüleme: 10

Forum istatistikleri

Konular
128,196
Kullanıcılar
449,975
Son üye
yamanelektronik2023

Yeni konular