Kan Bağışı Macerası

Under Ground

Profesyonel Üye
Senelik izinde oldugumdan şehir merkezindeki seyyar konteyner kızılay merkezine gidip kan bağışlayayım dedim . Bağış formunda elektrikçi olduğumu görünce oooo dediler tam adamını bulduk. Klima soğutmuyor , arada şalterler atıyor. Anlattım biraz sebeplerini. Kan bağışı bitince baktım şikayetci elemanların alayı arazi olmuş. Merakımdan ben bakayım dedim . Yakındaki bir binadan 3×4 kablo çekmişler. Herhalde süzme sayaca falanda bağlı. Baktım kablo baya sıcak. Havanın etkisi de var herhalde diye düşündüm. Kabloyu bir takip ettim . Baktım makaralı ara kablosu yapmislar . Konteynerin kendi fişli kablosu büyük ihtimal 3×1.5 . O kadar ince. İki adet klima , bir kaç adet buzdolabı , aydınlatma. Daha envayi çeşit elektrikli cihaz . Şalter iyiki atıyormuş dedim içimden.

Siz yazınca aklıma geldi şimdi. Bir hafta önce iş yerinden bir abinin oğlu iş için bir yere gitmiş. İşi yaparken tanıdık birisi abi aşağıdaki panoyada bir bakabilir misin sürekli sigorta atıyor demiş. Oda hatır hesabı gitmiş panoya elini atar atmaz hakkın rahmetine kavuşmuş. Hatır gönül işi sakat iş. Size şikayette bulunanlar daha siz işi yapmadan arazi olmuşlar Allah korusun size birşey olsa biz söylemedik ki diyeceklerinden yüzde birmilyon eminim.​

Senelik izinde oldugumdan şehir merkezindeki seyyar konteyner kızılay merkezine gidip kan bağışlayayım dedim . Bağış formunda elektrikçi olduğumu görünce oooo dediler tam adamını bulduk. Klima soğutmuyor , arada şalterler atıyor. Anlattım biraz sebeplerini. Kan bağışı bitince baktım şikayetci elemanların alayı arazi olmuş. Merakımdan ben bakayım dedim . Yakındaki bir binadan 3×4 kablo çekmişler. Herhalde süzme sayaca falanda bağlı. Baktım kablo baya sıcak. Havanın etkisi de var herhalde diye düşündüm. Kabloyu bir takip ettim . Baktım makaralı ara kablosu yapmislar . Konteynerin kendi fişli kablosu büyük ihtimal 3×1.5 . O kadar ince. İki adet klima , bir kaç adet buzdolabı , aydınlatma. Daha envayi çeşit elektrikli cihaz . Şalter iyiki atıyormuş dedim içimden.

Geçmiş olsun .

kan b.png

Kan bağışı macerasınına gelirsek .
Geçici konum yerlerde genellikle böyle , bazen geçici olmayan yerlerdede aynıdır .

İşin başı olmayınca sonu çabuk gelir .( Atasözü gibi oldu )

Bu gibi konular yaz yaz bitmez .

Kolay Gelsin Sağlıcakla ...

sağlıklı iken, çok kan verdim, en çok severek verdiğimde kızımın doğumundaydı. kızım doğdu kucağıma aldım annesini kutladım bir süre yanında kaldıktan sonra hastane ortamı ziyaret bitti. ertesi gün gelmek üzere mutluluk içinde hastaneden ayrılıyordum ama hala aklım kızımdaydı. tam çıkarken kan anonsu duydum, kan gurubum uygun olduğu için geri döndüm ve kan merkezine gittim. kan alacak hemşireye hasta sahibini görmek istiyorum dedim. bana çok sert baktı ve adam köylü ve fakir dedi. (para isteyeceğimi sanmış, çünkü böyle geç saatlerde gelenler kanlarını satarmış) daha önce özel bir hastanede kan bağışladım hastane benim kanımı satmış sonradan öğrenmiştim. yok dedim kanımı ona bağışladığımı ve hiç kimseye hiç bir şekilde ödeme yapmamasını söyleyecektim dedim. hemşirenin yüzü güldü ve kan verenleri anlattı bana. kesinlikle hayır dedim eğer birisi kan için o kişiye para talep ederse dava bile açarım dedim. hemşire kadının çok hoşuna gitti. bir isteğin var mı diye sordu. izin verirse değil de mümkünse yarım saat daha kızımı ve annesini görmek istediğimi söyledim. hemşire olur ayarlarım dedi. ben kan verirken hasta sahibi baba geldi. iki çocuğu varmış ikisi de talasemi (akdeniz anemisi) adam köylü ve çok fakir olduğu kıyafetinden belli oluyor. ne fakirlik nede cehalet suç, gerekli sağlık ocağı olsa köyünde eğitilse anlatılsa böyle olmazdı dedim içimden. adama kanımı ona bağışladığımı hiç kimseye hiç bir ödeme yapmayacağını ve yapmamasını hemşirenin yanında söyledim. adamın yüzündeki ifade hala gözlerimin önünde. gözlerindeki yüzündeki o minnet duygusu, o sevinç, o mutluluk ve benim verdiğim bir ünite kan ona daha doğrusu çocuklarına ilaç oldu. o verdiğim kan sayesinde yarım saat daha kızımı ve annesini gördüm. ve daha sonra da kan verdim ama her seferinde hasta sahibini gördüm ve para olayını söyledim. kanımı insanlara veririm ama ticaretini yaptırmam. karşılık beklemeden yapılan güzellikler veya iyilikler bizimle olsun. karşılığı bir şekilde dönüyor.

Kızılaydan Gümüş madalyalıyım ( 50 üstü
kan bağışçısı ) .Ameliat oldum.1 yıl sonra
kan verebilirsin dediler.1 yıl sonra, 3 ayda-
bir kan vermeye devam ettim.Yaklaşık,1-1,5 yıl sonra kan verdiğimde ," sizin kan
vermenize gerek yok " dediler.Nedenini sorduğumda,kanınızda hepatit var o ne -
denle aldığımız kanı atıyoruz dediler.Peki
ne zaman olmuş bu durum diye sordu -
ğumda,ameliyattan sonraki ( yani,1-1,5 yıl
önceden ) verdiğim ilk kandan itibaren verdiğim 5-6 kan çöpe atılmış.Meğer,ame-
liyatımda hepatit kapmışım ! Canım çok
sıkıldı,Başhekime gidip,bu ne rezalettir,in-
san,bu durumda bilgilendirilmezmi diye
darlandığımda," beyefendi,tasarruf tedbir-
leri nedeniyle tlf. aramaları yapamıyoruz "
demezmi.Kafamın tası attı,kendi cep tele-
fonunuzdamı kısıtlı diye adamı azarlayıp
çıktım.Olay,30 yıl önce oldu.Yani,Kızılayın
batışı,ÇADIR satarken değil ta 30 yıl önce-
den başlıyor.Sn.paskomyanın başına ge -
len kan verme olayının aynısı benimde ba-
şıma ! aynen geldi.Garibanlar,bana,1 pa -
ket bisküviyi zorla ( minnet ödeyecek an-
cak o kadar imkanları vardı ) verdiler tüm
reddetmeme rağmen.

Kızılaydan Gümüş madalyalıyım ( 50 üstü
kan bağışçısı ) .Ameliat oldum.1 yıl sonra
kan verebilirsin dediler.1 yıl sonra, 3 ayda-
bir kan vermeye devam ettim.Yaklaşık,1-1,5 yıl sonra kan verdiğimde ," sizin kan
vermenize gerek yok " dediler.Nedenini sorduğumda,kanınızda hepatit var o ne -
denle aldığımız kanı atıyoruz dediler.Peki
ne zaman olmuş bu durum diye sordu -
ğumda,ameliyattan sonraki ( yani,1-1,5 yıl
önceden ) verdiğim ilk kandan itibaren verdiğim 5-6 kan çöpe atılmış.Meğer,ame-
liyatımda hepatit kapmışım ! Canım çok
sıkıldı,Başhekime gidip,bu ne rezalettir,in-
san,bu durumda bilgilendirilmezmi diye
darlandığımda," beyefendi,tasarruf tedbir-
leri nedeniyle tlf. aramaları yapamıyoruz "
demezmi.Kafamın tası attı,kendi cep tele-
fonunuzdamı kısıtlı diye adamı azarlayıp
çıktım.Olay,30 yıl önce oldu.Yani,Kızılayın
batışı,ÇADIR satarken değil ta 30 yıl önce-
den başlıyor.Sn.paskomyanın başına ge -
len kan verme olayının aynısı benimde ba-
şıma ! aynen geldi.Garibanlar,bana,1 pa -
ket bisküviyi zorla ( minnet ödeyecek an-
cak o kadar imkanları vardı ) verdiler tüm
reddetmeme rağmen.
kızayım mı üzüleyim mi bilemedim ama ilahi adalet diye bir şey varsa ve cehenneme inanıyorlarsa, öteki tarafta değil burada çeksinler.

Forum istatistikleri

Konular
128,209
Kullanıcılar
449,988
Son üye
hmos23

Yeni konular

Geri