Kablo Kesitlerinin Azalarak Gitmesi Şartmıdır?

Arkadaşlar bir tesisi yakındaki box panodan beslemeyi planlıyoruz. Box'a trafodan gelen kablo 3x25 NYY. Box'tan tesise ise gerilim düşümünü 3x50'lik NYY kablo sağlıyor. Tesisin kurulu gücüne göre akım 140A, talep gücüne göre ise 110A çıkıyor. 3x25 NYY 133A taşıyabildiğine göre bu şekilde box'tan sonra 3x50 NYY kabloyla besleme almak uygun mudur? Yani eğer akım taşıma ve gerilim düşümü hesapları uygunsa, box'ı besleyen kablonun daha büyük kesitte olmasını gerektiren bir durum var mı?

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Arkadaşlar bir tesisi yakındaki box panodan beslemeyi planlıyoruz. Box'a trafodan gelen kablo 3x25 NYY. Box'tan tesise ise gerilim düşümünü 3x50'lik NYY kablo sağlıyor. Tesisin kurulu gücüne göre akım 140A, talep gücüne göre ise 110A çıkıyor. 3x25 NYY 133A taşıyabildiğine göre bu şekilde box'tan sonra 3x50 NYY kabloyla besleme almak uygun mudur? Yani eğer akım taşıma ve gerilim düşümü hesapları uygunsa, box'ı besleyen kablonun daha büyük kesitte olmasını gerektiren bir durum var mı?

Evet giriş kısmındaki kablo daha kalın olmalı yada en azından eşit olmalı.Direnç değerlerine bakıldığında 35 lil kablo ile 50 lik kablo arasında iki katı direnç farkı var buda daha fazla ısı ve güç kaybı demektir.

CyRaWarrior Merhabalar;
Uygun değil,gerilim düşümünü boxtan tesise kadar değil box'ın bağlı olduğu trafodan tesise kadar almanız gerekmekte, zira box bildiğiniz üzere kaynak değil sadece bağlantı noktasıdır,3*25 ile kaynaktan gelip sonra 3*50 geçmek çözüm olmaz.Hele box tan başka bir abone de enerji alıyorsa külliyen sıkıntı olur.

Ayrıca kabloları koruyacak sigorta seçimi ve selektivitede sıkıntı olur.
Kablo seçiminde akım taşıma kapasitesi ve mesafe kontrolü ikisi birlikte yapılmalı ve hangi değer büyük çıkıyor ise o alınmalıdır.

Kolay Gelsin

anladığım kadarıyla dağıtım şirketi kısmında box'a gelen kablo 3X25 NYY
sizin yapacağınız tesis'in gücüne göre seçilmesi gereken kablo 3x50 NYY çıkıyor.
ben şebekeden kalın kablo çekmem ne kadar mantıklı diyorsunız galiba ?
box'a gelen kablo kesin 3x25'se düşüncenizde haklısınız
sağlıklı enerji kullanamazsanız bence o zaman hakkınızı arayın. çünkü daha ortada anormal durum yok. ama sağlıklı enerji kullanamadınız dağıtım şirketi gerekli kontrolleri yapıp ona göre ihtiyca binaen gerekli yatırımı yapacaktır. siz kendinize düşen kısmı yerine getirin çünkü dağıtım şirketi şebekesini düzelttikten sonra siz 2ci bir harcama yapmanız gerekebilir yada dağıtım şirketi projenizi 3x25 nyy şeklinde onaylamaz diye düşünüyorum.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
127,966
Kullanıcılar
449,611
Son üye
ramazansanli@

Yeni konular

Geri