Kablo içindeki bakır iletken neden siyah?

seyhanlım

Üye
merhaba arkadaşlar,

bugün bir makinaya fiş bağlantısı yapacaktım kablonun sarı-yeşil ucunu soyduğumda içerisinden çıkan iletken siyah renkte çıktı merak edip kabloyu 1 metre ileriden kestim tekrar soydum yine siyah. bu kablo içerisindeki bakırı siyaha boyamalarının nedeni nedir. acaba toprak kablosuna faz bağlanmasın diye bir uyarı vs mi?

kablo1-1.jpeg

kablo1-2.jpeg

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Bulunduğu ortamın hava şartlarına göre oksitlenmeden dolayı kararma olmuş.
Bakırın kalitesi ile de alakalı bir durum.
Kullanılmaz mı kullanılır o ayrı mesele.

kablo üreticisi "nasıl olsa sarı yeşil kablodan yüksek akım geçmeyecek" düşüncesi ile malzemeden çalmış olabilir. diğer damarlar çok temiz görünüyor.

Peki diğer 3 kablo sapasağlam iken bu sarı yeşil nasıl bu hale gelmiş?

Bence 3 fazdan 2, 3 tane tekfaz yapmış
sarıyeşilide nötr olarak kullanmışlar.

o bir toprak hattı üzerinden elektirik geçmiyor sonuçta görevini yapmış kaçak elektirigi topraklama yapmış bir arıza olabilir elektirik sisteminde bu yüzden sürekli topraklama durumu gelişmiş olabilir aşırı yüklemeden yanmışa benziyor bencee

merhaba arkadaşlar,

bugün bir makinaya fiş bağlantısı yapacaktım kablonun sarı-yeşil ucunu soyduğumda içerisinden çıkan iletken siyah renkte çıktı merak edip kabloyu 1 metre ileriden kestim tekrar soydum yine siyah. bu kablo içerisindeki bakırı siyaha boyamalarının nedeni nedir. acaba toprak kablosuna faz bağlanmasın diye bir uyarı vs mi?

Genelde su yada nem alınca o hale geliyor oksitleniyor.

Forum istatistikleri

Konular
127,871
Kullanıcılar
449,460
Son üye
erdemakbulut

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri