Kablo dış izolesinin yırtılması

Merhabalar Şantiyede bir pano grubunun beslenmesi için 3x150/70 FE-180 N2XH kablo çektirdim. Ancak elemanlar çekerken bu kablonun dış izolasyonunda zedelenme hatta kısmi olarak yırtılma oluştu. Şantiyede çalışan tecrübeli teknikerler bir sorun yaratmayacağını savundukları için değiştirme gereği duymadılar. Ancak ben bu konuda böyle düşünmüyorum. Bu kabloda zamanla ne gibi sorunlar oluşabilir. yardımcı olursanız sevinirim. İyi çalışmalar diliyorum.

Kablonun döşendiği zeminde çakıl gibi keskin taş parçalar var ise,zamanla,kablo dış izolesi olmadığı için,
bu taş parçaları,zemin hareketine bağlı olarak iç izoleyi bozabilir ( uzun vadede ).Protolin vs. gibi tamir
ekipmanları kullanarak,bozuk yerlerin tamir edilmesinde yarar vardır.

Taş,çakıl,kıl,tüy,yün bir yana nem ve rutubet girip kablo içine işler, izolasyon kaçağı oluşturup ileride büyük problemlere neden olabilir. Isıyla büzüşen makaronu geçirme şansın yoksa kesip sarıp ısıtarak bir uygulama yapıp üzerine izolasyon bantı sarabilirsiniz yada o kısma ufak bir kalıp yapıp protolin dökebilirsiniz. Bizim meslekte "bişey olmaz" çok tehlikeli bir laftır.

bu 4x4 gibi bir kablo ama sizin istediğin kalınlık'a uygun ölçüler de var yırtık yeri bununla izole edebilirsiniz

Forum istatistikleri

Konular
128,212
Kullanıcılar
449,990
Son üye
alpersirakaya

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri