Kablo düzeneği yardım!!!

kronos

Üye
Merhaba arkadaşlar el yapımı aletler yapmaya çok meraklıyımdır. Geçenlerde el yapımı klima yapımını(peltier) gördüm. Mantığını anladım. Yapılışını anladım ama okadar aletin elektrik devresini nasıl yapıcam anlamadım. Elimde 2 pc fanı, 1 de peltier var. Bunların düzeneğni kurduktan sonra nereye bağlıcam da elektrik aktarıcam?? Lütfen resimlerle desteklerseniz çok makbule geçer.

Adam oradan kutu gibi birşey çıkarmış.Kablolu omudur acaba? Oysa ismi nedir yardım ederseniz sevinirim.

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Yokmu arkadaşlar kablo düzeneğini nasıl kuracağımı:confused: Kablonun ucunu pile bağla falan deyin ya ;) Nasıl elektrik vercem ben bu aletlere 1 tane olsa neyse de 2fan birde peltier var. Ortak bir enerji çıkışı yapamazmıyım?

kırmızı kabloları pil veya güç kayagının + ucuna dsiyah kabloyu - ucuna bağlarsan olur he uzerine anahtar falan eklemende fayda var daha ileride ısı kontrollü anahtarlama yaparsan daha iyi olur

Usta onu espiri anlamında söyledim. Saatlerce çalışacak fan ve peltiere hangi pil yetsin.

doğru soyluyosun pil dediğin için bende oyle yazdım :)

Peltierle hiç çalışmadım ama hassas eleman...
ısı dengesi belli noktada değilse bozuluyorlarmış...
ayrıca oluşan sıcak havanın ortamdan dışarı atılması lazım....
aşağıda peltier ile ilgili bilgi var...

Ekli dosyalar

• termoelektrik.pdf
    382.9 KB · Görüntüleme: 0
sıcak hava dısarı atılıp soguk havanın sirkülasyonu yapılmalı

Forum istatistikleri

Konular
128,209
Kullanıcılar
449,988
Son üye
hmos23