Kaçak Elektrik Kullanımı İle İlgili Bilirkişi Raporu Hk.

aslan1905

Üye
Merhaba,

Sayaç mühürleme tutanağı ile elektrik kesilmesinden sonra , elektrik kullanmaya devam eden ticarethane için EDAŞ firması kaçak elektrik tespit tutanağı tutarak, ticarethane sahibini mahkemeye vermiştir. Konu ile ilgili örnek bilirkişi raporu paylaşımında bulunabilirmisiniz.
Görüşü olan arkadaşlarında konu hakkında paylaşımda bulunurlarsa memnun olurum.

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
o dağıtım şirketinin kesme,açmacı dayak yemediğine şükretsinler ...

ELEKTRİK PİYASASI TÜKETİCİ HİZMETLERİ YÖNETMELİĞİ
YEDİNCİ BÖLÜM
Kaçak ve Usulsüz Elektrik Enerjisi Tüketimi
Kaçak elektrik enerjisi tüketimi halleri
MADDE 42 –
(1) Gerçek veya tüzel kişinin kullanım yerine ilişkin olarak;
a) Perakende satış sözleşmesi veya ikili anlaşma olmaksızın dağıtım sistemine müdahale ederek elektrik enerjisi tüketmesi,
b) Perakende satış sözleşmesi veya ikili anlaşması mevcutken ayrı bir hat çekmek suretiyle dağıtım sistemine müdahale ederek sayaçtan geçirilmeksizin elektrik enerjisi tüketmesi,
c) Perakende satış sözleşmesi veya ikili anlaşması mevcutken sayaçlara veya ölçü sistemine müdahale ederek, tüketimin doğru tespit edilmesini engellemek suretiyle, eksik veya hatalı ölçüm yapılması veya hiç ölçülmeden veya yasal şekilde tesis edilmemiş sayaçtan geçirilerek, mevzuata aykırı bir şekilde elektrik enerjisi tüketmesi,
ç) Dağıtım lisansı sahibi tüzel kişinin ilgili mevzuata uygun olarak kestiği elektrik enerjisini, mücbir sebep halleri dışında açması,

kaçak elektrik enerjisi tüketimi olarak kabul edilir.

Denilmektedir. Buna göre kaçak elektrik kullanımı gözüküyor. Ancak Ç bendinde belirtilen mücbir sebepelerin ne olduğu önemli.

merhabalar,
elimde birkaç kaçak elektrik dosyası var, Bedaşın tarife hesaplanmasının doğruluğu hakkında bilirkişi raporu yazacağım. Hesaplamaların bazılarında kaçak kullanım hesaplandıktan sonra faturada önce kaçak kullanım miktarı normal tarife ile çarpılmış sonra ikinci bir satır miktarın yarısı alınmış bu sefer normal tarifenin %50 fazlasıyla çarpılmış,dolambaçlı bir yöntem oysa Epdk yönetmelikte böyle bir yöntem tarifi görmedim, bu konuda fikri olan var mı acaba?

merhabalar,
elimde birkaç kaçak elektrik dosyası var, Bedaşın tarife hesaplanmasının doğruluğu hakkında bilirkişi raporu yazacağım. Hesaplamaların bazılarında kaçak kullanım hesaplandıktan sonra faturada önce kaçak kullanım miktarı normal tarife ile çarpılmış sonra ikinci bir satır miktarın yarısı alınmış bu sefer normal tarifenin %50 fazlasıyla çarpılmış,dolambaçlı bir yöntem oysa Epdk yönetmelikte böyle bir yöntem tarifi görmedim, bu konuda fikri olan var mı acaba?
30 Mayıs 2018 ÇARŞAMBA
Resmî Gazete Sayı : 30436
YÖNETMELİK ELEKTRİK PİYASASI TÜKETİCİ HİZMETLERİ YÖNETMELİĞİ
MADDE 42 – (1) Gerçek veya tüzel kişinin kullanım yerine ilişkin olarak;
a) Perakende satış sözleşmesi veya ikili anlaşma olmaksızın dağıtım sistemine müdahale ederek elektrik enerjisi tüketmesi,
Kaçak elektrik enerjisi tüketim miktarının hesaplanmasında ve faturalanmasında esas alınacak süre
MADDE 45 – (1) Kaçak elektrik enerjisi tükettiği tespit edilen tüketiciye yapılacak faturalandırmada, aşağıda yer alan süreler esas alınır;
a) 42 nci maddenin birinci fıkrasının (a) bendi çerçevesindeki tespitlerde; doğru bulgu ve belgelere dayandırılması kaydıyla kaçak elektrik enerjisi kullanılmaya başlandığı tarih ile kaçak tespitinin yapıldığı tarih arasındaki süre olup bu süre 12 ayı geçemez. Doğru bulgu ve belgelerin bulunmaması halinde bu süre 90 gün olarak alınır.
1) Kaçak tüketimi ile kaçağa ilişkin normal tüketim hesabında esas alınacak sürelerin toplamı 12 ayı geçemez. Yapılacak hesaplamada tüketimin yapıldığı kabul edilen dönemlerdeki birim fiyatlar dikkate alınır ve gecikme zammı alınmaz.
(2) 42 nci maddenin birinci fıkrasının (ç) bendi çerçevesindeki tespitlerde; kaçak elektrik enerjisi kullanımına ilişkin olarak yapılacak hesaplamada esas alınacak süre, tüketicinin tespite konu elektrik enerjisinin kesildiği tarih ile kaçak tespitinin yapıldığı tarih arasındaki süredir.
(3) Kaçak elektrik enerjisi tüketim miktarının hesaplanmasında ortalama günlük çalışma saatleri;
a) Meskenlerde; 5 saat,
olarak kabul edilir.
(4) Perakende satış sözleşmesi veya ikili anlaşması olmayanlara, çalışma saatleri %20 oranında artırılarak uygulanır.

Kurulu güç =11566 Kw x 0,60 = 6939 Kw Çekilen güç
Enerji Bedeli (Kwh) = Kaçak Kullanım Süre x Kurulu Güç x Gün. Çalışma Saati
2581 = 62 x 6939 x 6
Enerji Bedeli (TL) = Enerji Bedeli (Kwh) x Kaçak Tarife fiyatı
237,45 = 2581 x 0,622513 (x 1,5 Normal Tarife)
Elektrik Faturasındaki Vergiler;
Belediye Tüketim Vergisi (BTV);
Müşterinin, abonelik bölgesi içerisinde hizmet veren Belediye için Belediye Gelirleri Kanunu hükümleri gereği Aktif Enerji + Kayıp enerji + Güç Bedeli+ Güç Aşım Bedeli+ Reaktif Tüketim Tutarı üzerinden hesaplanan tarife grubuna göre alınan vergi bedelidir. Bu bedelin enerji tüketimi tutarı üzerindeki oranı % 5’tir. Günümüzde elektrik veya Belediye Tüketim Vergisi (BTV) olarak ta adlandırılmaktadır.
K.D.V.: Müşterinin (Elektrik enerjisi tüketim bedeli, enerji fonu, belediye vergisi, TRT payı ve diğer muhtelif bedeller üzerinden Katma Değer Vergisi Kanunu % 18 oranında hesaplanan vergi (Katma Değer Vergisi) miktarı.
Kaçak Elektrik Tüketim Faturasındaki elektrik enerjisi tüketim bedeli 1.606,71 TL
Belediye Tüketim Vergisi (BTV) = 1.606,71 x 0,05 = 80,34 TL
KDV = (Elektrik enerjisi tüketim bedeli + Belediye Tüketim Vergisi) x 0,18
KDV= (1.606,71 + 80,34 ) x 0,18 = 303,67 TL
toplam borç; Elektrik enerjisi tüketim bedeli + BTV + KDV ‘dir.
Toplam borç; 1.606,71 + 80,34 + 303,67 = 1.990,72 TL ‘dir.
Kurum zararının vergiler dahil cezasız olarak 1.990,72 TL (Bindokuzyüzdoksanlirayetmişikikuruş) olduğu...

30 Mayıs 2018 ÇARŞAMBA
Resmî Gazete Sayı : 30436
YÖNETMELİK ELEKTRİK PİYASASI TÜKETİCİ HİZMETLERİ YÖNETMELİĞİ
MADDE 42 – (1) Gerçek veya tüzel kişinin kullanım yerine ilişkin olarak;
Kaçak elektrik enerjisi tüketim miktarının hesaplanmasında ve faturalanmasında esas alınacak süre
MADDE 45 – (1) Kaçak elektrik enerjisi tükettiği tespit edilen tüketiciye yapılacak faturalandırmada, aşağıda yer alan süreler esas alınır;
a) 42 nci maddenin birinci fıkrasının (a) bendi çerçevesindeki tespitlerde; doğru bulgu ve belgelere dayandırılması kaydıyla kaçak elektrik enerjisi kullanılmaya başlandığı tarih ile kaçak tespitinin yapıldığı tarih arasındaki süre olup bu süre 12 ayı geçemez. Doğru bulgu ve belgelerin bulunmaması halinde bu süre 90 gün olarak alınır.
1) Kaçak tüketimi ile kaçağa ilişkin normal tüketim hesabında esas alınacak sürelerin toplamı 12 ayı geçemez. Yapılacak hesaplamada tüketimin yapıldığı kabul edilen dönemlerdeki birim fiyatlar dikkate alınır ve gecikme zammı alınmaz.
(2) 42 nci maddenin birinci fıkrasının (ç) bendi çerçevesindeki tespitlerde; kaçak elektrik enerjisi kullanımına ilişkin olarak yapılacak hesaplamada esas alınacak süre, tüketicinin tespite konu elektrik enerjisinin kesildiği tarih ile kaçak tespitinin yapıldığı tarih arasındaki süredir.
(3) Kaçak elektrik enerjisi tüketim miktarının hesaplanmasında ortalama günlük çalışma saatleri;
a) Meskenlerde; 5 saat,
olarak kabul edilir.
(4) Perakende satış sözleşmesi veya ikili anlaşması olmayanlara, çalışma saatleri %20 oranında artırılarak uygulanır.

Kurulu güç =11566 Kw x 0,60 = 6939 Kw Çekilen güç
Enerji Bedeli (Kwh) = Kaçak Kullanım Süre x Kurulu Güç x Gün. Çalışma Saati
2581 = 62 x 6939 x 6
Enerji Bedeli (TL) = Enerji Bedeli (Kwh) x Kaçak Tarife fiyatı
237,45 = 2581 x 0,622513 (x 1,5 Normal Tarife)
Elektrik Faturasındaki Vergiler;
Belediye Tüketim Vergisi (BTV);
Müşterinin, abonelik bölgesi içerisinde hizmet veren Belediye için Belediye Gelirleri Kanunu hükümleri gereği Aktif Enerji + Kayıp enerji + Güç Bedeli+ Güç Aşım Bedeli+ Reaktif Tüketim Tutarı üzerinden hesaplanan tarife grubuna göre alınan vergi bedelidir. Bu bedelin enerji tüketimi tutarı üzerindeki oranı % 5’tir. Günümüzde elektrik veya Belediye Tüketim Vergisi (BTV) olarak ta adlandırılmaktadır.
K.D.V.: Müşterinin (Elektrik enerjisi tüketim bedeli, enerji fonu, belediye vergisi, TRT payı ve diğer muhtelif bedeller üzerinden Katma Değer Vergisi Kanunu % 18 oranında hesaplanan vergi (Katma Değer Vergisi) miktarı.
Kaçak Elektrik Tüketim Faturasındaki elektrik enerjisi tüketim bedeli 1.606,71 TL
Belediye Tüketim Vergisi (BTV) = 1.606,71 x 0,05 = 80,34 TL
KDV = (Elektrik enerjisi tüketim bedeli + Belediye Tüketim Vergisi) x 0,18
KDV= (1.606,71 + 80,34 ) x 0,18 = 303,67 TL
toplam borç; Elektrik enerjisi tüketim bedeli + BTV + KDV ‘dir.
Toplam borç; 1.606,71 + 80,34 + 303,67 = 1.990,72 TL ‘dir.
Kurum zararının vergiler dahil cezasız olarak 1.990,72 TL (Bindokuzyüzdoksanlirayetmişikikuruş) olduğu...
çok teşekkürler :)

Forum istatistikleri

Konular
127,959
Kullanıcılar
449,607
Son üye
sinan343834

Yeni konular

Geri