Köy evi sayaç panosu sigorta

krtmehmet

Üye
Merhaba arkadaşlar
Köy evimin sayaç panosuna elektrik direğinden direk hat çekmişler fakat bu ham resimde de görüldüğü üzere dam direğinin üzerinde ek yaparak sayaca geliyor.
1- Kablo üzerinde 3x2,5 mm5 NNV-NYM yazıyor bu kabloyu degistirmeli miyim?
2- Sayaç panosuna eklemem gereken herhangi bir sigorta var mi ? Şuan üzerindeki B32
3- Evin içindeki sigorta panosunda c40, C25, c25 olmak üzere üç sigorta bulunuyor bunlara ek yaptırmalı miyim?
Cevaplarsanız sevinirim. Şimdiden teşekkürler.

Ekli dosyalar

• 20220823_144132.jpg
    20220823_144132.jpg
    118 KB · Görüntüleme: 77
  • 20220823_143741.jpg
    20220823_143741.jpg
    59.5 KB · Görüntüleme: 66
  • 20220823_143018.jpg
    20220823_143018.jpg
    217.6 KB · Görüntüleme: 76
  • 20220823_141834.jpg
    20220823_141834.jpg
    125.4 KB · Görüntüleme: 68
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Yanlışın icinde doğru aramak gibi durumunuz . 2.5 luk kablodan ana kolon hatti olmaz . C tıpi sigorta evde kullanılmaz. Evde kullanılan sigorta elektriksel büyüklükleri 40 ve 25 amper olmaz . Bu tesisatı kim kurduysa sopayı hakediyor .

Son düzenleme:
Ana besleme hattınızı şayet giriş sigortası 32 olarak kalacaksa en az 4'lük kabloyla değiştirmeniz, linye çıkışlarınızı da linye kesitlerinizi ve kullandığınız cihazların güçlerini dikkate alarak yeniden düzenlemeniz gerekiyor.(Tabi ek dediğiniz noktadan önceki kablo kesiti, hat başı kesicisini de kontrol etmekte fayda var)

Ana kolon hattı kesiti 6 mm2 bakırdan küçük olmamalı(EMO Açıklamasını dosya olarak ekliyorum.). C tipi sigortalar ev sigortasında kullanılmamalı. Onlar sanayi tip sigortalardır ve daha gecikmeli olarak açma yapar. Evde 8kw'a yakın ne yükünüz var açıkçası merak ettim. 8.000/220 = 36.36A yapar o da 40A sigorta seçimine tekabül eder. Sayacın koruma sigortası C tipi olmalı B tipi değil. Sigortalar kafanıza göre değil, yüke göre koyulur.

Ekli dosyalar

• ANA KOLON HATTI KABLO KESİT EMO YÖNETMELİK.pdf
    2.7 MB · Görüntüleme: 23
Ana kolon hattı kesiti 6 mm2 bakırdan küçük olmamalı(EMO Açıklamasını dosya olarak ekliyorum.). C tipi sigortalar ev sigortasında kullanılmamalı. Onlar sanayi tip sigortalardır ve daha gecikmeli olarak açma yapar. Evde 8kw'a yakın ne yükünüz var açıkçası merak ettim. 8.000/220 = 36.36A yapar o da 40A sigorta seçimine tekabül eder. Sayacın koruma sigortası C tipi olmalı B tipi değil. Sigortalar kafanıza göre değil, yüke göre koyulur.
Ani su ısıcısı. Türk halkı onun sayesinde gusülsüz gezmiyor 😀 Sigorta yüke göre değil kablo kesitine göre konur .

Son düzenleme:
Burada söz konusu mahal bir adet daire niteliği taşımakta ekte paylaştığınız bir kat dağıtım panosu yahut bina beslemesi değil velev ki öyle dahi olsa arkadaşın halihazırda yapmaya çalıştığı derme çatma bir düzen içinde işlevselliğe kavuşmak ve ihtiyaca yönelik bir çözüm sağlamak. Tüm bunlarla beraber bir yapının kendi özelinde koşullarını değerlendirmeden sırf garanti olsun mantığıyla toprağa yahut betona kablo gömme olayını mantıklı bulmuyorum. Zira senelerdir ki burda üstatlar daha iyi bilir bu saçma sapan yaklaşım yüzünden devasa jeneratör, trafo, kesintisiz güç kaynağı, kompanzasyon, şalt malzemesi... gibi sistemlere fahiş ve gereksiz paralar gömülmüş ve gömülmektedir. Memleketimiz için feci bir durum.

Burada söz konusu mahal bir adet daire niteliği taşımakta ekte paylaştığınız bir kat dağıtım panosu yahut bina beslemesi değil velev ki öyle dahi olsa arkadaşın halihazırda yapmaya çalıştığı derme çatma bir düzen içinde işlevselliğe kavuşmak ve ihtiyaca yönelik bir çözüm sağlamak. Tüm bunlarla beraber bir yapının kendi özelinde koşullarını değerlendirmeden sırf garanti olsun mantığıyla toprağa yahut betona kablo gömme olayını mantıklı bulmuyorum. Zira senelerdir ki burda üstatlar daha iyi bilir bu saçma sapan yaklaşım yüzünden devasa jeneratör, trafo, kesintisiz güç kaynağı, kompanzasyon, şalt malzemesi... gibi sistemlere fahiş ve gereksiz paralar gömülmüş ve gömülmektedir. Memleketimiz için feci bir durum.
Elektrik iç tesisleri yönetmeliğinde ana kolon hattı 6 lik olarak geçiyor. Peki uygulamada sizin dediginiz gibi daha düşük kesit kullansak yarın bir adli vaka da hakim gel bakalım deyince kim sorumlu olacak . Memleket hayrını düşünüp daha düşük kesit kullanan mı yoksa yönetmelik ne gerekirse onu yapalım başımız ağrımasın diyen mı?

Ekli dosyalar

• Screenshot_20220915-121415_OneDrive.jpg
    Screenshot_20220915-121415_OneDrive.jpg
    236.8 KB · Görüntüleme: 18
Elektrik iç tesisleri yönetmeliğinde ana kolon hattı 6 lik olarak geçiyor. Peki uygulamada sizin dediginiz gibi daha düşük kesit kullansak yarın bir adli vaka da hakim gel bakalım deyince kim sorumlu olacak . Memleket hayrını düşünüp daha düşük kesit kullanan mı yoksa yönetmelik ne gerekirse onu yapalım başımız ağrımasın diyen mı?
Açıklamamda ifade etmiştim konuyu burada tüm sistemi yeniden ele almıyoruz neresi doğru denilecek bir yapıda çözüm önerisi sundum. Ve açıklamamın devamında zaten saçma olarak ifade ettiğim hususların başında yönetmelik geliyor. Tamamen garantici fazla fazla olsun diyen bir aklın neticesi. Ve tabiiki katılıyorum memleketimizde hem mevzuat hem mühendislik ezbere dayalı garantici olduğu gibi bilirkişilik de tam bir zırvalık. Dava dosyalarının bilirkişiden bilirkişiye nasıl değiştiği herkesin malumu.
Bu arada açıklamama gerek var mı bilmiyorum ama sitemim ve eleştirim sizlerin değerli yorumlarına değil sisteme!

Açıklamamda ifade etmiştim konuyu burada tüm sistemi yeniden ele almıyoruz neresi doğru denilecek bir yapıda çözüm önerisi sundum. Ve açıklamamın devamında zaten saçma olarak ifade ettiğim hususların başında yönetmelik geliyor. Tamamen garantici fazla fazla olsun diyen bir aklın neticesi. Ve tabiiki katılıyorum memleketimizde hem mevzuat hem mühendislik ezbere dayalı garantici olduğu gibi bilirkişilik de tam bir zırvalık. Dava dosyalarının bilirkişiden bilirkişiye nasıl değiştiği herkesin malumu.
Bu arada açıklamama gerek var mı bilmiyorum ama sitemim ve eleştirim sizlerin değerli yorumlarına değil sisteme!
Teknik personel olarak bizim görevimiz yönetmeliklere uymak . Ötesi idari makamların görevi . Yönetmelik maddeleri her tarafa cekistirilebilecek esneklikte olursa sizin talep ettiğiniz gibi ortalık kocaman bir kaos ortamı olur . En kötü yönetmelik bile hiç olmamasından daha iyidir .

Teknik personel olarak bizim görevimiz yönetmeliklere uymak . Ötesi idari makamların görevi . Yönetmelik maddeleri her tarafa cekistirilebilecek esneklikte olursa sizin talep ettiğiniz gibi ortalık kocaman bir kaos ortamı olur . En kötü yönetmelik bile hiç olmamasından daha iyidir .
Yönetmelik maddelerini çekiştiren yok. Yönetmelik ve standartlara aykırı iş yapılsın önerisinde bulunan da yok. Tam tersi maddelerin esnek değil net ve açıklayıcı olması güncel teknolojilere uygun olması ve sürekli geliştirilmesi lazım. Bundan 40-50 yıl önce hazırlanmış ve ithal edilerek tercüme edilmiş yönetmelikler memleket için koca bir servete mal oluyor. Ayrıca teknik personelin görevi sadece yönetmeliğe uymak değil aynı zamanda araştırıp sorgulayıp en ekonomik ve ergonomik çözümler geliştirmek. Tabii bizdeki meslek örgütleri sosyalist ve gayri mesleki propagandalardan fırsat bulabilirse belki bu dediklerime de bir gün zaman ayırabilirler.
Buna örnek olması açısından bugün fransada altyapı planlaması yapılırken altyapıyla beraber toprak hattı da çekilmekte ve her bina için direnci düşürme adına toprağa bi dünya bakır gömmek yerine bu toprak hattına bağlayarak hem hassasiyeti minimum değerlere düşürmekte hem de servetlerini toprağa gömmek durumunda kalmamaktalar.

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
127,947
Kullanıcılar
449,592
Son üye
E.E.M.

Yeni konular

Geri