Köy evi sayaç panosu sigorta

Ani su ısıcısı. Türk halkı onun sayesinde gusülsüz gezmiyor 😀 Sigorta yüke göre değil kablo kesitine göre konur .
Kablo kesiti belirlenmesi için sonuçta yük bilinmesi gerekmiyor mu? 🤔 Akım kontrol hesabı ve gerilim düşüm hesabı yüksüz belirlenemez.

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Kablo kesiti belirlenmesi için sonuçta yük bilinmesi gerekmiyor mu? 🤔 Akım kontrol hesabı ve gerilim düşüm hesabı yüksüz belirlenemez.
O zaman biz aydınlatma için fazla kesitte kablo kullanıyoruz desene :) 16 amper akım taşıma kapasiteli kablo bizim neyimize :) Kıçı kırık 4 tane ampül için .
Yönetmelik maddelerini çekiştiren yok. Yönetmelik ve standartlara aykırı iş yapılsın önerisinde bulunan da yok. Tam tersi maddelerin esnek değil net ve açıklayıcı olması güncel teknolojilere uygun olması ve sürekli geliştirilmesi lazım. Bundan 40-50 yıl önce hazırlanmış ve ithal edilerek tercüme edilmiş yönetmelikler memleket için koca bir servete mal oluyor. Ayrıca teknik personelin görevi sadece yönetmeliğe uymak değil aynı zamanda araştırıp sorgulayıp en ekonomik ve ergonomik çözümler geliştirmek. Tabii bizdeki meslek örgütleri sosyalist ve gayri mesleki propagandalardan fırsat bulabilirse belki bu dediklerime de bir gün zaman ayırabilirler.
Buna örnek olması açısından bugün fransada altyapı planlaması yapılırken altyapıyla beraber toprak hattı da çekilmekte ve her bina için direnci düşürme adına toprağa bi dünya bakır gömmek yerine bu toprak hattına bağlayarak hem hassasiyeti minimum değerlere düşürmekte hem de servetlerini toprağa gömmek durumunda kalmamaktalar.
Biz bu tartışmaları forumlarda senelerce yaptık . Lafla peynir gemisi yürümediği gibi memlekette hiçbir şeyde eskisinden daha iyi olmadı . İdari makamlarda olmayan insanların bu muhabbetlerle Allah ın verdiği nefesi boşa tüketmesi gereksiz bence . Nitelikli kahvehane muhabbetinden başka birşey değil malesef .

O zaman biz aydınlatma için fazla kesitte kablo kullanıyoruz desene :) 16 amper akım taşıma kapasiteli kablo bizim neyimize :) Kıçı kırık 4 tane ampül için .

Biz bu tartışmaları forumlarda senelerce yaptık . Lafla peynir gemisi yürümediği gibi memlekette hiçbir şeyde eskisinden daha iyi olmadı . İdari makamlarda olmayan insanların bu muhabbetlerle Allah ın verdiği nefesi boşa tüketmesi gereksiz bence . Nitelikli kahvehane muhabbetinden başka birşey değil malesef .
Öyle tabi. Bizde mesleki aksiyon yok. Öğretmenlere imreniyorum açıkçası, adamlar çok iyi organize oluyorlar. Teknik mesleklerin hepsi kendi derdinde ortak bir motivasyon yok. O yüzden boş muhabbetten öte sonuç yok.

Öyle tabi. Bizde mesleki aksiyon yok. Öğretmenlere imreniyorum açıkçası, adamlar çok iyi organize oluyorlar. Teknik mesleklerin hepsi kendi derdinde ortak bir motivasyon yok. O yüzden boş muhabbetten öte sonuç yok.
Emo nun kafası çok yanlış . Yanlış gördüğü her mevzuda idari makamları muhatap almak ve konuşma--tartışma ortamları tesis etmek yerine uygulamaları durdurmak için adli yollara tevessül etti . Kafasina sumsuğu yemekten başka eline de birşey geçmedi tabi ki . Böyle bir kafayla bir yere varilmaz . Ben istifa edeli neredeyse 10 yıldan fazla oldu .

Emo nun kafası çok yanlış . Yanlış gördüğü her mevzuda idari makamları muhatap almak ve konuşma--tartışma ortamları tesis etmek yerine uygulamaları durdurmak için adli yollara tevessül etti . Kafasina sumsuğu yemekten başka eline de birşey geçmedi tabi ki . Böyle bir kafayla bir yere varilmaz . Ben istifa edeli neredeyse 10 yıldan fazla oldu .
Politik ve tarafgir söylemlerle bir yere varılmıyor ancak hala aynı usul üzere devam ediliyor. Yapılan eğitimler okulda öğretilen kağıt üstü teoremlerin ötesine geçemiyor ve eğitimin dörtte üçü politik söylemle geçiyor. Ben de on yıl önce istifa ettim.

Yanlışın icinde doğru aramak gibi durumunuz . 2.5 luk kablodan ana kolon hatti olmaz . C tıpi sigorta evde kullanılmaz. Evde kullanılan sigorta elektriksel büyüklükleri 40 ve 25 amper olmaz . Bu tesisatı kim kurduysa sopayı hakediyor .
Kesinlikle öyle. Tesisat daha önce döşenmiş bende bu yaz gidince fark ettim sizlere sorup bilgi almak istedim. Teşekkürler.
Ana besleme hattınızı şayet giriş sigortası 32 olarak kalacaksa en az 4'lük kabloyla değiştirmeniz, linye çıkışlarınızı da linye kesitlerinizi ve kullandığınız cihazların güçlerini dikkate alarak yeniden düzenlemeniz gerekiyor.(Tabi ek dediğiniz noktadan önceki kablo kesiti, hat başı kesicisini de kontrol etmekte fayda var)
Ek olan parçadan önceki kablonun kesiti ile aynı olmak zorunda değil mi?
Ana kolon hattı kesiti 6 mm2 bakırdan küçük olmamalı(EMO Açıklamasını dosya olarak ekliyorum.). C tipi sigortalar ev sigortasında kullanılmamalı. Onlar sanayi tip sigortalardır ve daha gecikmeli olarak açma yapar. Evde 8kw'a yakın ne yükünüz var açıkçası merak ettim. 8.000/220 = 36.36A yapar o da 40A sigorta seçimine tekabül eder. Sayacın koruma sigortası C tipi olmalı B tipi değil. Sigortalar kafanıza göre değil, yüke göre koyulur.
Teşekkür ederim. Dediğim gibi bizden önce elektrikçi ne de olsa koy evi bir şey olmaz diye c tipi sigortaları döşemiş sanırım. 8kw bir yüküm yok. Anı şu ısıtıcı alacağım oda 32 yeter diye düşünüyorum.
Arkadaşlar cevaplarınız için teşekkür ederim.
Anladığım kadarıyla ana kolon hattı 6 lik kesit olacak.
Mutfakta buzdolabı, camasir makinesi, bulaşık makinesi ve fırın olacak bunlar için 25 amperlik tek bir sigorta yeterli mi yoksa iki tane 16 amperlik sigorta mi baglayayim
Son olarak bir adet 50 w led projektör ile dış aydınlatma olacak ve ev içinde toplam 9 adet duy olacak bunlar içinde iki adet 10 amper yeterli mi teşekkürler

Son düzenleme:
Kesinlikle öyle. Tesisat daha önce döşenmiş bende bu yaz gidince fark ettim sizlere sorup bilgi almak istedim. Teşekkürler.

Ek olan parçadan önceki kablonun kesiti ile aynı olmak zorunda değil mi?

Teşekkür ederim. Dediğim gibi bizden önce elektrikçi ne de olsa koy evi bir şey olmaz diye c tipi sigortaları döşemiş sanırım. 8kw bir yüküm yok. Anı şu ısıtıcı alacağım oda 32 yeter diye düşünüyorum.
Arkadaşlar cevaplarınız için teşekkür ederim.
Anladığım kadarıyla ana kolon hattı 6 lik kesit olacak.
Mutfakta buzdolabı, camasir makinesi, bulaşık makinesi ve fırın olacak bunlar için 25 amperlik tek bir sigorta yeterli mi yoksa iki tane 16 amperlik sigorta mi baglayayim
Son olarak bir adet 50 w led projektör ile dış aydınlatma olacak ve ev içinde toplam 9 adet duy olacak bunlar içinde iki adet 10 amper yeterli mi teşekkürler
Ben yük ve dağıtım olarak olması gereken minimum kesit diye ifade ettim yoksa 4 olması gerekiyor anlamına gelmiyor, şayet gelen hattınız bir noktada sonlanmıyor yekpare ek yapılacaksa tabii ki aynı kesitte olması gerekir. buzdolabı en fazla 500w tüketir eski tip ise, ancak diğer cihazlar için müstakil linye ve 16A sigorta bırakmak gerekiyor, standart dışı kurtarır mı derseniz 2500w olan bir cihazı 11-12A tüketir iki cihaz aynı anda çalışırsa 24-25A'i bulabilir, ki üçüncüyü de bağlarsanız sigorta atar yahut atmazsa kablo eriyip yanabilir. aydınlatma için ise sakıncası yok tek linye 10A sigorta olabilir.

Ben yük ve dağıtım olarak olması gereken minimum kesit diye ifade ettim yoksa 4 olması gerekiyor anlamına gelmiyor, şayet gelen hattınız bir noktada sonlanmıyor yekpare ek yapılacaksa tabii ki aynı kesitte olması gerekir. buzdolabı en fazla 500w tüketir eski tip ise, ancak diğer cihazlar için müstakil linye ve 16A sigorta bırakmak gerekiyor, standart dışı kurtarır mı derseniz 2500w olan bir cihazı 11-12A tüketir iki cihaz aynı anda çalışırsa 24-25A'i bulabilir, ki üçüncüyü de bağlarsanız sigorta atar yahut atmazsa kablo eriyip yanabilir. aydınlatma için ise sakıncası yok tek linye 10A sigorta
Ürünler yeni olacak. O zaman sizin aktardiginiz bilgiler ışığında şöyle bir sigorta kutusu yapmayi dusunuyorum
1- Elektrikli sofben için 3x2.5 kablo ve B32 sigortaya,
2- Buzdolabı ve sık calistirmayacagim fırını tek B16 sigortaya,
3- Bulasik makinesi ve camasir makinesini ayrı ayrı B16 sigortaya
4- 10 adet duyu da iki adet yani bes bes b10 amper sigortaya baglayacagim
5- Kacak akim ve faz nötr kesici sigorta koyacağım

Ürünler yeni olacak. O zaman sizin aktardiginiz bilgiler ışığında şöyle bir sigorta kutusu yapmayi dusunuyorum
1- Elektrikli sofben için 3x2.5 kablo ve B32 sigortaya,
2- Buzdolabı ve sık calistirmayacagim fırını tek B16 sigortaya,
3- Bulasik makinesi ve camasir makinesini ayrı ayrı B16 sigortaya
4- 10 adet duyu da iki adet yani bes bes b10 amper sigortaya baglayacagim
5- Kacak akim ve faz nötr kesici sigorta koyacağım

Şohben dediğiniz bu alt link ürünmü ? ----> ( elk ani su ısıtıcısı )
Şohbenin adı ( marka ) , soyadı ( modeli )

Örnek . ( bu ise )
Siğorta kutusundan direk hat !!!
Baymak elk ani su ısıtıcısı .
7000 / 229 = 31,8 ucu ucuna siğorta 32 amper ( Foto 40 amper )
Kablo ? tehlike kol geziyor

https://www.baymak.com.tr/media/3085/montaj-kullanma-kılavuzu.pdf

DİREKTEN SAYAÇA GELEN KABLO DEĞİŞİMİ !!!

Topraklama !!! Unutmayınız .

su.png

Örnek . ( bu ise )

Topraklama !!!

Örnek . ( bu ise )

Topraklama !!! Unutmayınız .

Ekli dosyayı görüntüle 90851
Teşekkür ederim ani su ısıtıcısı kullanma kılavuzunda b32 sigorta ve 3x2.5 yazıyor o yüzden söyledim

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,940
Son üye
yavuzturan

Yeni konular

Geri