Köprü vinç içn aynı anda sensör ve limit swici nasıl bağlanır

BURAK380

Üye
Arkadaşlar öncelikle herkese merhabalar. Ben yeni vinç üretim firmasında işe başladım ilk vinç deneyimim. Bi fabrikada aynı rayda iki tane körü vinç vardı. Bir tarafında sensör (diğer vince çarpmaması için) diğer tarafında limit swiç(duvara çarpmaması için) bağlanmıştı bunların araya bağlandığını anladım fakat bunların bağlantısı nasıl oluyor bilen varsa paylaşırsa çok sevinirim şimdiden teşekkürler :)

Merhaba Burak380
Limit switch ve sensörler vincin o yöndeki hareketini sonlandırmak için kullanılır,dikkat edeceğiniz husus eğer diğer vince çarpmasının önleyen sensör farz edelim sağ tarafta ise vinç sağa bu sensörü görene kadar yaklaşacak ,sensörü gördüğünde artık sağa harekete devam etmeyecek fakat sola hareketine devam etmesi gerekir. Diğer taraftaki limit siwiç içinde aynı mantık geçerli o limit siwiçte diğer yöndeki hareketin son noktası olacak.

Sistemin kontaktörlü ise sağ sol .kontaktörlerinin bobin ucu sensör ve limit siwiçlere seri bağlanacak,yok sisteminizde sürücü kullanıyorsanız sürücünün dijital girişleri bu iş için kullanmak gerekecek.

Kolay Gelsin.

Merhaba Burak380
Limit switch ve sensörler vincin o yöndeki hareketini sonlandırmak için kullanılır,dikkat edeceğiniz husus eğer diğer vince çarpmasının önleyen sensör farz edelim sağ tarafta ise vinç sağa bu sensörü görene kadar yaklaşacak ,sensörü gördüğünde artık sağa harekete devam etmeyecek fakat sola hareketine devam etmesi gerekir. Diğer taraftaki limit siwiç içinde aynı mantık geçerli o limit siwiçte diğer yöndeki hareketin son noktası olacak.

Sistemin kontaktörlü ise sağ sol .kontaktörlerinin bobin ucu sensör ve limit siwiçlere seri bağlanacak,yok sisteminizde sürücü kullanıyorsanız sürücünün dijital girişleri bu iş için kullanmak gerekecek.

Kolay Gelsin.
Hocam ilginiz ve cevabınız için çok teşekkür ederim. Yani sensörden ve limit swicinden kapalı kontaklarından, kontaktörlerin bobin uçlarına girdiğimizde sensör devreye girince kontağı açacak ve kontaktörü düşürecek doğrumu anlamışım hocam?

Evet tam olarak öyle olacak,daha öncede dediğim gibi yönlere dikkat ederseniz yani sağ limit siviç sağa hareketi durduracak,sola hareket devam etmesi gerekir.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,944
Son üye
önder sem

Yeni konular

Geri