jenaratör devreye girdiğinde klimaları nasıl devreden çıkartabilirim

kral755

Üye
arkadaşlar jenaratörüm 250 kva lık otomatik devreye giriyor tesisatta aşırı klima olduğundan voltojda ani ve aşırı düşüşler oluyor.jenaratör hattından ayırma olanağım olan klimalara Şebeke hattı çekip jenaratör üzerinden yükü azda olsa kaldırdım fakat gene bu şimdilerde yetersiz kaldı geri kalanlarıda ayırma imkanı yok acaba diyorumki piyasada olacağını pek tahin etmiyorumda jenaratör elektriğini ayırt edip monafaze klimayı devre dışı bırakacak bir role gibi birşey varmıdır yardımcı olursanız memnun olurum tşklr

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
arkadaşlar jenaratörüm 250 kva lık otomatik devreye giriyor tesisatta aşırı klima olduğundan voltojda ani ve aşırı düşüşler oluyor.jenaratör hattından ayırma olanağım olan klimalara şebeke hattı çekip jenaratör üzerinden yükü azda olsa kaldırdım fakat gene bu şimdilerde yetersiz kaldı geri kalanlarıda ayırma imkanı yok acaba diyorumki piyasada olacağını pek tahin etmiyorumda jenaratör elektriğini ayırt edip monafaze klimayı devre dışı bırakacak bir role gibi birşey varmıdır yardımcı olursanız memnun olurum tşklr

Sn kral755 monofaze klimanı röle üzerinden devreye sokacaksın güç devresine jeneratör hattını(ortak hat) vereceksin.Röle bobininide şebeke hattından(ana şebeke şalter girişi) ince kablo ile besleyeceksin o kadar.

Son düzenleme:
teşekkür ederim vaktinizi ayırıp yazığınız için fakat trofoyla klimaların arasında 500 metre var ve tam trafonun çıkışındada jenaratörüm var yani yükün olduğu kısma tek bir hat iniyor dediğiniz şekilde yapabilmem için ayrıca 500 m jenaratör hattı döşemem gerekir benim demek istediğim normal şebekede r s t fazları fazları sabittir biri r fazı alınıp kullanılmıştır roleden kastım jenaratör devreye girdiğinde r s t fazları yer değiştirdiği için bunu ayırt edebilecek bir role varmıdır diye kastetmiştim fakat olabileceğinide pek tahmin etmiyorum tşklr

Klimaların durumları nedir bilmediğimden ve vereceğim önerinin maliyetini hesaplamayarak ki onu siz değerlendireceksiniz, size tavsiyem; klimaların çalışması için start-stop butonu ile kontaktör kullanmanız.enerji kesildiğinde kontaktörün mühürlemesi bırakacağından tekrar start yapmanız gerekeceğinden siz start yapmadan klima veya klimalar çalışmayacaktır.

teşekkür ederim vaktinizi ayırıp yazığınız için fakat trofoyla klimaların arasında 500 metre var ve tam trafonun çıkışındada jenaratörüm var yani yükün olduğu kısma tek bir hat iniyor dediğiniz şekilde yapabilmem için ayrıca 500 m jenaratör hattı döşemem gerekir benim demek istediğim normal şebekede r s t fazları fazları sabittir biri r fazı alınıp kullanılmıştır roleden kastım jenaratör devreye girdiğinde r s t fazları yer değiştirdiği için bunu ayırt edebilecek bir role varmıdır diye kastetmiştim fakat olabileceğinide pek tahmin etmiyorum tşklr
selamlar ustam.
öncelikle rst fazları jenaratör devreye girdiğinde yer değiştiriyorsa bunu düzelt.çünkü 3 fazlı çalışan bir cihazın varsa zarar görebilir.örneğin bi 3 fazlı motorun ters dönmeye başlar.tabi bu durum problem yaratmıyorda olabilir.elektronikçilerde uzaktan kumanda sistemleri var kablosuz.araba kumandası şeklinde küçük kumandalı 50 ytl civarında.kumanda ve algılama ünitesi olmak üzere iki bölüm.aldığın ürünün kumandasını açıp butonunu sök ve oraya 220 volt bi rolenin kontak uçlarını gir.jeneratörün ürettiği elektriği trafodan ayıran kontaktörün enerjisinden paralel bi uç çıkarıp kumandaya bağladığın kontaktörün bobin uçlarını gir.aldığın ürünün algılama bölümü role devresine sahip tek kontaklı.o kontaklada klimanın enejisini klima üzerindeki giriş klemensinden kesebilirsin
olay şu
elektrik kesilince jenaratör çalışıcak ve devresindeki kontaktör çekicek.senin kumandaya bağladığın kontaktörde devreye giricek ve normalde butonla açılıp kapanan kumanda role ile açılıp kapanacak.klimanın yanına monte ettiğin ünite kumandadan aldığı sinyalle devreye girip klimanın enerjisini kesicek.umarım anlatabilmişimdir.yanlız alıcak olursan sor .kumanda ve alıcı 500 metre mesafeli olmalı

Ana panonda klima çıkışlarında mekanik enversör şalter kullan sorunu çözersin.Diger taraftan sistemi otomatik yapmak oldukça pahalı ve uğraşı ister, Bu konuda schneider'ın otomatik transfer röleleri vardır ve oldukça pahalıdır.Basit röleli çözümler tesiste yeterli emniyeti sağlamazlar. kolay gelsin başarılar.

teşekkür ederim yardımlarınız için arkadaşlar

sevgili arkadaşlar benim de derdime çare olursanız çok sevirim ....benim derdim de buna benzer.. Geçenlerde bir kamu binasına 63 Kva değerli Cat marka jen. takdım ancak bunu takarken açık söylim lik kez takıyordum bağlantılarınıda biraz azimle kendim yaptım.. Ancak aradan bir süre sonra içeride bulunan trifaze salon tipi klimanın sağlıklı çalışmadığını söylediler aslında soğutması . bana göre normaldi.. belki doğrudur dedim.. ve şunu düşünmeye başladım ..jenaratör ile pano arasına 50 metre kaplo çektim 16 lık .aslında mesafe 25 metre ama gidiş geliş olduğundan 50 metre.. Şimdiiii bu mesafe de jön... çalışsa veya çalışmasa gerilim düşmesi yaşarmıyım veya ne gibi proplemlerle karşılaşırım yardımcı olursanız sevinirim....

sevgili arkadaşlar benim de derdime çare olursanız çok sevirim ....benim derdim de buna benzer.. Geçenlerde bir kamu binasına 63 Kva değerli Cat marka jen. takdım ancak bunu takarken açık söylim lik kez takıyordum bağlantılarınıda biraz azimle kendim yaptım.. Ancak aradan bir süre sonra içeride bulunan trifaze salon tipi klimanın sağlıklı çalışmadığını söylediler aslında soğutması . bana göre normaldi.. belki doğrudur dedim.. ve şunu düşünmeye başladım ..jenaratör ile pano arasına 50 metre kaplo çektim 16 lık .aslında mesafe 25 metre ama gidiş geliş olduğundan 50 metre.. Şimdiiii bu mesafe de jön... çalışsa veya çalışmasa gerilim düşmesi yaşarmıyım veya ne gibi proplemlerle karşılaşırım yardımcı olursanız sevinirim....

Sn arkadaşım bu sorunu başka konu altında da açmıştın cevabını verdim. Geri dönüşün olmadı aynı konuyu burda da açmışsın !
https://www.kontrolkalemi.com/forum/kompanzasyon/1843-jeneratorler-kompanzasyon/sayfa15.html

Son düzenleme:
Arkadaşım 63kva generatör kablosunu küçük seçmişsin zaten,ayrıca generatöre bağladıgın yükün degerini belirtmemişsin,generatör gücünü baz alırsak 3x35/16 mm2 kablo çekmen doğru olur.

Forum istatistikleri

Konular
128,209
Kullanıcılar
449,988
Son üye
hmos23

Yeni konular

Geri