Jel akü karmaşası ve aldatması ??

Bir müddettir solar enerji işinde vazgeçilmez olarak adlandırılan Jel Akü olayından bahsetmek istiyorum.
Aküler yapıları gereği son derece zor test edilebilen ya da daha doğrusu ortalama bir kullanıcı tarafından zor test edilebilen cihazlardır demek yanlış olmayacaktır. Bir çok durumda da jel akü üreticilerinin tamamının hiç bir garantisi olmadığını söylersem yanılmadığı tecrübesi olan kişiler zaten bileceklerdir. Neredeyse konuştuğum tüm kullanıcların " yanlış kullanım, sonuna kadar akünün bitirilmesi , yanlış şarj " gibi bahanelerle garanti dışında bırakıldıkları yönünde oldu. Bu konuda aslında garanti ile ilgili tecrübe yaşamış olan kişilerin bu tecrübelerini paylaşmaları konuya büyük değer katacaktır.
Diğer taraftan Jel Akülerin "açılmamaları" ya da açıldıkları taktirde bozuldukları bilinmesi sebebiyle ciddi anlamda bu konuda suistimale müsait bir konu olduğa da aşikar. Geçenlerde bir kullanıcı "yahu bunun içinden resmen şakır şakır su sesi geliyor " deyince üretici "zaten biz bunlara sıvı jel ismi veriyoruz ve ses o nedenle geliyor" yoksa bu da Jel Aküdür" şeklinde cevap vermesi ürünün aslında "KAPALI SİSTEM SULU AKÜ" olduğunu gösteriyor. Peki nedir bu KAPALI SİSTEM SULU AKÜ sistemi diye araştırınca karşıma şu an piyasada satılan ve MUTLU akü firmasının ürettiği "EFB Full Enerji " adıyla ürettiği bir aküye denk geldim. Mutlu Akü bu ürününü Solar AKü olarak pazarlıyor ve doğal olarak da gerçek Jel Akülerden ucuza satıyor. Ama en azından sorduğumda "hayır jel akü değil , kapalı sistem sulu aküdür" diye de net bir cevap verdiler. 5 yıl ürün ömrü olduğunu ve 2 yıl boyunca da full destek verdiklerini ve de her sorunda anında müdahale edebildiklerini ve gerekirse de hiç tereddüt etmeden değiştirdiklerini söylediler.
Ancak... Gelelim durumun gerçekliğine. Nereden bakarsanız bakın bu ürünler bir JEL akü değil ve bildiğim kadarıyla da solar sistemlerde jel akünün farkı büyük. Peki gerçekten aradaki fark nedir ve arkasında büyük bir firmanın olması bu ürünleri jel akü gibi sorunsuz kullanmamıza yeterli midir açıkçası bilemiyorum. Bu nedenle de sormak istedim. Bu konuda bilgisi olan paylaşa bilirse en azından yanlış bir adım atmadan karar vermiş olabilir ve bir çok kişiye de yol göstermiş oluruz.

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
İzmir deki bir akü üretim fabrikasında marin akü adı altında kapalı sistem sulu akü var içindeki kurşun plakaları daha kalın ve deep cycle özellikli aynı firma jel aküde üretiyor ve iki akününde solar sistemde kullanılabilir etiketi ile piyasaya sürüyor
Biz iş yerinde lift aracı elektrikli transpalet kullanıyoruz ve bildiğimiz sulu akü var ve her gün doldur boşalt yapıyoruz ve aküler yaklaşık 8 -9yıl gidiyor yani plakaları kalın marin (sulu)akü şarj voltajı uygunsa ve deşarj seviyeside %60 lardan aşağı inmiyorsa ara sıra suyunu da kontrol edersek diğer jel aküler kadar ömür olabilir diyorum fiyat farkı örneğin jel 700 tl ise aynı kapasitedeki diğer akü 450 tl aradaki en önemli fark gaz çıkışından dolayı su kaybının jellerde az olması su takviyesi yapılsa bence aynı olur ama jeller uğraşmasız

Son düzenleme:
Bildiğim ya da duyduğum kadarıyla bu solar destekli sulu aküler de Bakım gerektirmiyormuş. Hatta açılabilir değiller ve bu nedenle de jel akü gibi bakım yapmadan kullanılabiliyorlar. Tabii açıkçası henüz bu ürünleri belirtilen sürelerde yani 5 yıl gibi bir sürede kullanan var mı onu bilemiyorum. Duyduğum tek ey bir solar enerji sistemi kuran arkadaşımın yaklaşık 2 senedir sattığı ürünlerden hiç şikayet almadığı yönünde. Ama tabii dedim ya hala 2 sene için bilgi sahibiyiz. Diğer taraftan bu arkadaş bir akünün sorun çıkardığını ve servise götürür götürmez sorgusuz sualsiz ilgilendiklerini ve de sorunu giderip tekrar kendilerine verdiklerini söyledi. Açıkçası karşımda ciddi bir muhatap bulmayı jel mi sulu mu olayından daha çok önemsediğimi söylemek isterim. Ve tabii arada ciddi fiyat farkları var ve bu yüzden de insanın aklı ister istemez bu sistemlere kayıyor.

Bu konuda benimde söyleceklerim var. Belki bir faydası olur. Normal starter akü ani akım verebilme kapasitesi daha yüksektir. Jel akü de bu akım düşüktür. Eğer yükünüz bir elektrik motoru gibi ani ve yüksek akımlar çekiyorsa starter akü kullanmakta fayda var.
Jel akünün avantajı içinde likit içermediğinden sağa sola yatması durumunda su eksiltmemesi ve aşırı şarz durumunda sıvı kaybetmemesidir.

Bu sulu aküler tam kapalı bakım gerektirmiyor fakat kapakları açılabiliyor su kaybı az kapakları özel ama 3 ayda bir özellikle yazın açılıp kontrol edilse olur

Yeri müsait olanlara aynı fiyata yüksek kapasiteli sulu akü kullanmalarını öneriyorum.

Yurt dışı sitelerde de sıvı ama bakımsız akülerin solar sistemlerde sıklıkla kullanıldığını görüyorum. Özellikle büyük kapasitelerde sanırım fiyat farkı nedeniyle tercih ediliyor gibi görünüyor.
Diğer taraftan Mutlu Akü ile görüştüğümde örneğin 100 ah olan modelinin derin döngü (deep cycle) sayısının 660 olduğunu ve bunun da garanti dahilinde olduğu bilgisini aldım. Yalnız ilginçtir 165 ah için 1000 ve 225 ah için 1150 döngü verdiler ve neden kapasite artınca döngü sayısı artı onu açıkçası çözemedim.
Aslında bu konuda bilgisi olan birisi bize bunu açıklasa çok sevinirdim.

Yalnız bu Jel AKü işinden gerçekten çok kötü kokular geliyor. Piyasada satılan Jel aküler için şu sitede çok ilginç bir yorum var.
http://www.jelakuler.net/deep-cycle-jel-aku-nedir/
Buradan aynen alıntıladım:
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
JEL AKÜLERİN ÖMRÜ
Derin döngülü (Deep Cycle) akü ömrünü belirleyen en önemli etken cycle (saykıl) sayısıdır. Enerji sektöründe bağımsız araştırma yapan uzmanlar kaliteli bir deep cycle akünün cycle sayısının 1200 cycle olmasını gerektiğini söylemekteler. Ancak üzülerek görüyoruz ki Türkiye’de imal edilen ve özellikle uzak doğu ülkelerinden ithal edilen çoğu deep cycle akünün cycle değerleri 300 ila 450 cycle arasında değişmektedir.
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Ki olacak şey değil. Milletin ciddi anlamda kandırıldığı neticesi çıkıyor bundan ki hiç hoş bir durum değil.

Derindöngü cycle sayısı bir akünün mesela yüzde 70 oranında deşarj ile belirlenir akü büyüdükçe deşarj oranı onunda büyür dolayısıyla normal yani şöyle deyil 100 amper aküden hergün 70 amper deşarjda döngü sayısı 1000 olsa 200 amper akü koysak ve 70 amper deşarj yapsak bu döngü artar çünkü akünün yüzde 70 ini kullanmadı yüzde 30 unu kullandı

Mesela trojen marka sulu aküler var deep cycle 12 yıl ömür veriyorlar jel akü çıkmadan önce şarjlı yer yıkama araçlarında bunlardan kullanılıyordu fabrikada hergün şarj deşarj yapıyordu 8 yıl kullandığımızı biliyorum daha giderdi ama gücü azaldı yönetim değiştirdi

Moderatör tarafında düzenlendi:
bnde jel akü kullanıyorum iki sene geçmeden 4 tanesi bozuldu hadi garanti dediler değiştirdiler , 2 senden sonra gene 2 tane daha bozuldu garanti dışı çıktı. şimdi öyle hepsi bozuk sayılabilir sanırsam kullanıyorum tabii verim alamıyorum . SSB 150ah 12v deep cycle jel aküler Initual current less then 60a yazıyor üstlerinde

Forum istatistikleri

Konular
127,952
Kullanıcılar
449,603
Son üye
devrim25

Yeni konular

Geri