Java Zar Atma Uygulaması

Zar menüsünde iki farklı seçenek bulunur:

İlk seçenekte rastgele 2 standart zar atılır ve sonuçları ekrana yansıtılır.

İstenirse bu zarların sonuçları kayıt edilir ve kullanıcıya tekrar zar atıp atmak istemediği sorulur.

İkinci seçenekte kayıt edilen tüm zar1 ve zar2 sonuçları listelenir.

Bir türlü yapamadım. Java'yı çok anlayamıyorum yardım edebilir misiniz?

Bu iş görür mü?
Teşekkür ederim, ancak,

İstenirse bu zarların sonuçları kayıt edilir ve kullanıcıya tekrar zar atıp atmak istemediği sorulur.

bu iki maddeyi bir türlü yapamıyorum :<

Şu ana kadar yaptığınız kısmı paylaşırsanız onun üzerinden yardımcı olmaya çalışalım

Şu ana kadar yaptığınız kısmı paylaşırsanız onun üzerinden yardımcı olmaya çalışalım
Kod:
package Scanner;

import java.util.Scanner;

public class Main {

public static void main(String[] args) {
        Scanner gir = new Scanner(System.in);
        int oyuncu1 = 100, oyuncu2 = 100;
        int zar1, zar2, sayac = 0;
        char s = 'd';
        while(true) {
        System.out.println("Zar atmak için herhangi bir tuşa  basınız...");
        s = gir.next().charAt(0);
            sayac++;
            System.out.println(sayac + ".tur");
            System.out.println("...ZARLAR ATILIYOR...");
            zar1 = (int) (1 + Math.random() * 6);
            zar2 = (int) (1 + Math.random() * 6);

System.out.println("1.Zar " + zar1 + " geldi.");
            System.out.println("2.Zar " + zar2 + " geldi.");

}
    }

}
bi çıkış tuşu da eklemek istiyorum

Moderatör tarafında düzenlendi:
Java bilgim süper değil ama aklıma güzel yöntemler geldi lakin isterleri tam anlayamadım, yardımcı olabilir misin??

1- "Zar atmak için herhangi bir tuşa basınız..." sorusundan önce -mesela- "sonucu kaydetmek istiyor musunuz?" diye bir soru mu olacak?
- Eğer 'evet' denirse kayıt edecek sonra "Zar atmak için herhangi bir tuşa basınız..." sorusu çıkacak...
- Eğer 'hayır' denirse de direkt "Zar atmak için herhangi bir tuşa basınız..." sorusu çıkacak.. doğru mu?

2-tüm sonuçları listelenmesi için ne olması gerektiğini anlamadım.. Mesela programdan çıkış tuşuna basıldığı zaman mı kaydedilen tüm sonuçlar listelenecek ?

Java bilgim süper değil ama aklıma güzel yöntemler geldi lakin isterleri tam anlayamadım, yardımcı olabilir misin??

1- "Zar atmak için herhangi bir tuşa basınız..." sorusundan önce -mesela- "sonucu kaydetmek istiyor musunuz?" diye bir soru mu olacak?
- Eğer 'evet' denirse kayıt edecek sonra "Zar atmak için herhangi bir tuşa basınız..." sorusu çıkacak...
- Eğer 'hayır' denirse de direkt "Zar atmak için herhangi bir tuşa basınız..." sorusu çıkacak.. doğru mu?

2-tüm sonuçları listelenmesi için ne olması gerektiğini anlamadım.. Mesela programdan çıkış tuşuna basıldığı zaman mı kaydedilen tüm sonuçlar listelenecek ?
zarlar atıldıktan sonra kaydetip kaydedilmeyeceği sorulacak
menü içinde olacak ilk madde zar atma olayı
ikinci madde kaydedilmiş zarları gösterme

Tamam. Şöyle ilerlemeniz lazım,
- zar atıldıktan sonra 3 bilgi oluşuyor. Zar1 in sonucu, Zar2 nin sonucu ve tur sayısı. Bu sonucu tutmak için 'ZarSonuc' isminde bir class oluşturabilirsiniz. Üyeleri private int türünde sırası ile zarSonuc, zar1 ve zar2 olmalı.
- sonrasında ZarKayıt isminde bir class oluşturmalısınız. Bu classın da list<ZarSonuc> tipinde bir elemanı, ayrıca zarKaydet ve kayıtYazdir isminde 2 adet metotu olmalı.
bu şekilde ilerlerlerseniz kalan kısmı için ayrıntılı izah edebilirim. Zaten geriye main de bir kaç satır kod eklemek kalıyır.
Amacım direkt çözümü vermek değil, öğrenmenize yardımcı olmak.
***@*** üzerinden veya dm ile iletişime geçebilirsiniz.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Burada bir şey rica etmek istiyorum. DM yerine buradan yardımcı olursanız başkaları da öğrenmiş olur. Daha önce çok kez başıma geldi, internette acil bir şey ararken tam başlığı görüp siteye giriyorum dm gel yazıyorlar ve oraya geçiyorlar. Sonuç olarak ben aradığımı bulamamış oluyorum. Buradan yardımcı olmak başkalarına da katkı sağlıyor. Forumların amacı da bu zaten. Ayrıca direkt çözüm değil de ipucu vermek mantıklı bir şey ben de bu yolu kullanmaya çalışıyorum genelde. Mesajımı okuduğunuz için teşekkürler. 😀

Forum istatistikleri

Konular
128,135
Kullanıcılar
449,857
Son üye
Bluent

Yeni konular

Geri