Isıya Duyarlı Fan Kontrol Devresi Yardım

o da olmazsa kesin q2 transistorun bacak baglantilari yanlis kontrol etmelisin q2 yede gecici olarak bc 337 tak bi dene

BC 557 yerine 547 taktım yine aynı bu devreyi aynen bu şeklide çalıştıranlar var acaba başka elemanlar mı kullandılar , olmuyor .

BC 557 yerine 547 taktım yine aynı bu devreyi aynen bu şeklide çalıştıranlar var acaba başka elemanlar mı kullandılar , olmuyor .

merhaba devreyi çalistirdigin da ortan sicakligi nasil bundan olabilir, ayrica bir potansiyometre ile oyna motar durdumi pot oylece kalsin ve ntc ye bir isi tut dene

Potansiyometrenin hiç bir işlevi yok gibi sağa sola sonuna kadar çeviriyorum tık yok , Ntc yi çakmakla ısıtıyorum yok o nunda devreye bi etkisi yok , Q2 tetiklenmese bile motoru çalıştırıyor.

Resimlere bakınca senin sorunun daha farklı sanırım.
Kullandığın breadboard'un kenarlarda besleme taşıyan uzun hat tam ortadan ayrık. En azından resimdekilerle aynı görünen benim breadBoard larda öyle.
Hem besleme hemde şasede sağ ve sol tarafları birleştirip bi dene.

Devre şemasını doğru kurduysan (ki resimlerde doğru görünüyor. Bi tek potun arkası tam belli değil), RV1 potunu sıfıra-şaseye yaklaştırdığında Q1 pasif olur, Q2 nin base i beslemeye gider ve devre keser.
Başka da yolu yok.

Potansiyometrenin hiç bir işlevi yok gibi sağa sola sonuna kadar çeviriyorum tık yok , Ntc yi çakmakla ısıtıyorum yok o nunda devreye bi etkisi yok , Q2 tetiklenmese bile motoru çalıştırıyor.

ozaman soyle yap Q2 nin bayz baglantisini kes yani beyz tetikleme yaoma eger motor calisirsa Q2 bozuktur tabi dogru bacak baglantisi yapilmis ise

Ortak ucu kesiyorum BC 557 de BC 547 de motoru çalıştırıyor , bacak bağlantıları doğru zaten her şekilde deniyorum.Birde potu değiştireyim.

Olmuyor arkadaşlar besleme hemde gnd yi aynı tarafa alıyorum yine aynı potu değişiyorum yine aynı sorun şu ki bu devreyi 4 arkadaş daha yapıyor onlarda çalıştıramıyor benim transistörler arızalı olsa diğerleri neden çalışmıyor bilmiyoruz , peki bu devredeki amacı gerçekleştirebilecek alternatif devreler var mı ?

Forum istatistikleri

Konular
128,360
Kullanıcılar
450,227
Son üye
kullanıcı2343

Yeni konular

Geri