IR Led Projesi

O bağlantı seride değil paralelde değil.
Yanımızda olsan 5 dk lık iş ama
böyle yazarak çizerek anlatmayla uğraşılacak şey değil,
çok basit ve temel konular,
çevrende az biraz bilen biri bulsan kolaylıkla yaparsınız.
Yinede netten seri paralel araştırıp yeni bir çizim paylaşırsan incelerim.

Kısaca ledlerin + - uçlarını sağ ve sol eller olarak düşünürsen,
bütün ledler halay çeker gibi el ele tutuşacaklar,
halayın sadece bir halay başı olacak,
birde sonu,
kimse kimsenin aynı elini ( sağ-sağ veya sol-sol) tutmayacak.
Öyle güzel anlattın ki :) sen diyince farkettim resimdeki olayı. Demek istediğini anladım. Gerçekten çok teşekkür ediyorum. Son sıkıntım ledlerin arasında bağlantı için kullanılacak Kablo kalınlığı ne olmalı

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
0.50 mm veya daha kalın kullanabilirsin.
Aslında 700mA için çok kalın bir kabloya gerek yok.
Yalnız ledler soğutucu üzerindeyken lehimlemen zor olur.

0.50 mm veya daha kalın kullanabilirsin.
Aslında 700mA için çok kalın bir kabloya gerek yok.
Yalnız ledler soğutucu üzerindeyken lehimlemen zor olur.
Ledleri proje tam anlaşılsın diye Soğutucu üzerine koydum daha montajlamadım hatta sizinle konuşurken 20mmlik tabakaya lehimledim yarında kabloları lehimlemeye başlayacağım.
bu düzeneği nerede kullanacaksınız
HIKVISION FISHEYE güvenlik kameram yaklaşık 200m²lik çekim yapıyor ama gece görüşü 15m² ile sınırlı. Bu yapacağım gece görüşü sayesinde araç plakalarını vb. Geceleri çok iyi görüntüleyecek.

Arkadaşlar ben mi birşeyi kaciriyorum bilgim mi yanlış? Sabit akım kaynağı 750mA ama ledler 700mA bu sorun teşkil etmez mi?

Diğer ayrıntı seri bağlantıda bir diyodun arizalanmasi gece vakti kör olmanızla bir, işinizin boyutunu sorumluluğunu bilmiyorum fakat denemede ledin arızalanmasıni dusunmenizden uygulamada arizalanmasini düşünmeniz daha ciddi bir boyut daha önemlidir. Bence tasariminizi gözden geçirin yeniden planlayin.

Arkadaşlar ben mi birşeyi kaciriyorum bilgim mi yanlış? Sabit akım kaynağı 750mA ama ledler 700mA bu sorun teşkil etmez mi?

Diğer ayrıntı seri bağlantıda bir diyodun arizalanmasi gece vakti kör olmanızla bir, işinizin boyutunu sorumluluğunu bilmiyorum fakat denemede ledin arızalanmasıni dusunmenizden uygulamada arizalanmasini düşünmeniz daha ciddi bir boyut daha önemlidir. Bence tasariminizi gözden geçirin yeniden planlayin.
Ledlerin 700mA ile çalıştığını ve sürücünün 750mA verdiğini biliyorum ama bu ledlerin ufak bir farkla ışık şiddetinin artmasını sağlar kullandığım Heatsink ler bunları fazlasıyla soğutabilecek kapasitede. sıcaklık 65dereceyi geçmediği sürece ledlere zarar gelmez şuanki pasif soğutma ile 45i geçmez diye tahmin ediyorum.
Öte yandan seri bağlantıda bir diyordun arızalanması sistemi kör etmez elektriği ledler üzerinden değil 20mm PCB üzerinden aktarıyorum buda 9 led arıza verene kadar çalışması demek ve kör olma diye birşey yok kamera halihazırda kendi gece görüşü ile bayağı mesafeyi görüntülüyor bu sadece en fazla bir günlük bir verimsizlikle sonuçlanır

...
Öte yandan seri bağlantıda bir diyordun arızalanması sistemi kör etmez elektriği ledler üzerinden değil 20mm PCB üzerinden aktarıyorum buda 9 led arıza verene kadar çalışması demek ve
...
Seri paralel işini çözdüğünü düşünüyordum.
@by lent in dediği gibi seri bağlantıda bir led arızalanırsa tüm ledler söner,
yoksa o bağlantı seri bağlantı değildir.

Forum istatistikleri

Konular
128,162
Kullanıcılar
449,921
Son üye
TursuBidonu

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri