IR Kumanda sensörünü nasıl bulurum

profanx

Üye
Öncelikle konu doğru yerdemi bilemiyorum, yanlışsa kusura bakmayın.

Elimde bir kumanda var, 3 tuşlu, ama 2 tuşu bi işe yaramıyor. Tek tuş sobayı ateşliyor ve kademe artırıp azaltıyor.

Sorum şu bu kumandanın çipini nasıl öğrenebilirim? Üstünde marka model gibi hiçbir yazı veya numara yok. Kumandanın içi açılmıyor. Amacım uyumlu bir kumanda bulabilmek. Aynı çipi kullanan başka marka bir kumanda ile sobayı kontrol edebilirmiyim.

Teşekkürler.

Elimde bir kumanda var, 3 tuşlu, ama 2 tuşu bi işe yaramıyor. Tek tuş sobayı ateşliyor ve kademe artırıp azaltıyor.

Sorum şu bu kumandanın çipini nasıl öğrenebilirim? Üstünde marka model gibi hiçbir yazı veya numara yok. Kumandanın içi açılmıyor. Amacım uyumlu bir kumanda bulabilmek. Aynı çipi kullanan başka marka bir kumanda ile sobayı kontrol edebilirmiyim.

Teşekkürler.
güzel insan, bak şimdi soruyorum "kaç parmağımı gösteriyorum?" diye bu forumda kaç kişi bilir? hiç kimse değil mi? şöyle biz marka yazsan, model yazsan, üzerine bir de fotolarını paylaşsan değil mi? işte o zaman değerli ustalarımız yorumlarıyla sizi yönlendirebilir.

güzel insan, bak şimdi soruyorum "kaç parmağımı gösteriyorum?" diye bu forumda kaç kişi bilir? hiç kimse değil mi? şöyle biz marka yazsan, model yazsan, üzerine bir de fotolarını paylaşsan değil mi? işte o zaman değerli ustalarımız yorumlarıyla sizi yönlendirebilir.

Ustam ilk yazida tam yazacaktım sildim

Hem yardim istiyorsunuz karşı tarafï düşünerek yazı yazilmıyor sanki bizler yanındayız görüyoruz sistemi biliyoruz .
Tam bilgi yok . Yardım ?

Diğer. Örneğin.
Birde is yapacaksınız ışığı tutarmisin diyorsunuz .
Işığı kendi gözüne göre tutuyor .

Yardım istiyor.
Birde devlet sırrı gibi bilgi vermeyenler.var .

Kolay gelsin sağlıcakla.

Son düzenleme:
Merhabalar, forumda ilk mesajım olmasına karşın konuya farklı bir yönden değinmek istiyorum. Arduino tarzı mikrokontrolcüler ile, basit bi IR receiver devresi kurarak tüm kumandalarınızın IR code’larını öğrenebilir, dilerseniz başka bir devre ile bu kodları başka bir receiver’a iletip kumanda olarak kullanabilirsiniz. Çipini öğrenemezsiniz fakat IR kodu ile kızılötesi olan her cihazı kumanda olarak kullanabilirsiniz bu şekilde.

Ustam ilk yazida tam yazacaktım sildim

Hem yardim istiyorsunuz karşı tarafï düşünürsek yazı yazilmıyor sanki bizler yanındayız görüyoruz sistemi biliyoruz .
Tam bilgi yok . Yardım ?

Diğer. Örneğin.
Birde is yapacaksınız ışığı tutarmisin diyorsunuz .
Işığı kendi gözüne göre tutuyor .

Yardım istiyor.
Birde devlet sırrı gibi bilgi vermeyenler.var .

Kolay gelsin sağlıcakla.
bazen bana kötü diyorlar, evet böyle eksik soruları görünce birden bire kötüleşiyorum. tamam yardım edeyim, edeyim de neye yardımcı olacağım hangi bilgiye? hangi gören göze?

Teşekkürler.
1. Önce (Infra Red) kumanda tuşlarının çalışıp çalışmadığını hafif karanlık, gölge bir otamda telefonunuzun kamerasına tutarak anlayabilirsiniz..
2 Telefonunuza kumanda programı yükleyip çalışan kumandanızı kopyalayabilişrsiniz.
3. Eğer Cep Telefonunuz Android ise "Galaxy Universal Remote" veya başka ücretsiz program bulup indirebilirsiniz.
4. Bu programları indirirken, telefonunuzda IR özelliği olup olmadığı kontrol edilecek, sizi uyaracaktır.
5.Bunların dışında Arduino ile uğraşıyorsanız ve bilginiz varsa onunla da yapılabilir. (Bunu bildirin)

Kolay gelsin

Benden bu kadar .
Bu kumanda olabilir .

https://www.amazon.com.tr/Elektrokamin-elektrikli-Einbaukamin-Feuereffekt-benzetilmiş/dp/B00RZOBCZG

81Bd+3IRj-L._AC_SL1500_.jpg

alıcı verici 4 kanal RF de işini görür, kepenk kumandası gibidir,
ancak arduino olsun RF olsun onu oraya entegre edecek bilgi birikimin olması lazım

Forum istatistikleri

Konular
127,967
Kullanıcılar
449,612
Son üye
esperran

Yeni konular

Geri