Inverterler hakkında sorularım

WattMan

Üye
Merhaba abilerim , kardeşlerim !
Elimde eski tip saç trafo var , 220v verildiğinde 30volt veriyor , çıkışın birisini ortadan alırsam 15volt maksimum 3amper veriyor.
Ben bu trafo ile inverter yapabilirmiyim, yapılırsa kaç watlik bir inverter olur ?

ikinci sualim ise trafoyu mosfetle sürerken aküden gelen güç mosfetleremi düşüyor yoksa trafo direnc gibi davranıp mosfeti doyumdamı tutuyor.

üçüncü sorum ise smps trafoları ile yapılan inverterler yapısı gereği 220volt çıkışı yüksek bir frekansta oluyor lakin bu yüksek frekansi inverter vermeden önce frekansi dusuruyormu ve hangi yöntemle.

Elimde tl494 pwm entegresi mevcut ve bununla yapmayı planlıyorum.

daha önce inverter denememde trafoya 50hz lik 2 adet mosfetle enerji verdigimde mosfetler aniden bozuluyordu bu durum neden olmuştur ve trafoya ne kadar akim vermem gerekir.

Çok teşekkürler

Elimde eski tip saç trafo var , 220v verildiğinde 30volt veriyor , çıkışın birisini ortadan alırsam 15volt maksimum 3amper veriyor.
Ben bu trafo ile inverter yapabilirmiyim, yapılırsa kaç watlik bir inverter olur ?

15 voltta 3 amper diğer 15 voltta 3 amper 30 voltta 3 amper yapar. 30 x 3 =90 watt. verimdüşüşü ile 80 watt gibi alırsınız.

ikinci sualim ise trafoyu mosfetle sürerken aküden gelen güç mosfetleremi düşüyor yoksa trafo direnc gibi davranıp mosfeti doyumdamı tutuyor.

Güç transformatöre düşer. Mosfetlerin tam iletimde iç dirençleri miliohm seviyelerindedir.

üçüncü sorum ise smps trafoları ile yapılan inverterler yapısı gereği 220volt çıkışı yüksek bir frekansta oluyor lakin bu yüksek frekansi inverter vermeden önce frekansi dusuruyormu ve hangi yöntemle.

Evet smps inverterlerde önce 12 volt yüksek frekanslı boost çevirici ile 320 volt a yükseltilip DC voltaja çevriliyor. Bundan sonra bu voltaj ikinci bir çevirici ile elde edilen DC voltaj AC 220 volt 50 hz e çevrilir.

TL494 ile güzel bir proje çıkartılabilir.

daha önce inverter denememde trafoya 50hz lik 2 adet mosfetle enerji verdigimde mosfetler aniden bozuluyordu bu durum neden olmuştur ve trafoya ne kadar akim vermem gerekir.

Trafoya ne kadar akım vermem sorusu yanlış. Trafo ihtiyacı kadar akım çeker. Sizin sorununuz mosfeti ya doğru süremediniz yada sürüş tekniğinizi bilmiyorum ama mosfetler kısa devre etmiş olabilir ( pushpull sürme tekniği ile sürüyorsanız )

Kolay gelsin.

15 voltta 3 amper diğer 15 voltta 3 amper 30 voltta 3 amper yapar. 30 x 3 =90 watt. verimdüşüşü ile 80 watt gibi alırsınız.

Güç transformatöre düşer. Mosfetlerin tam iletimde iç dirençleri miliohm seviyelerindedir.

Evet smps inverterlerde önce 12 volt yüksek frekanslı boost çevirici ile 320 volt a yükseltilip DC voltaja çevriliyor. Bundan sonra bu voltaj ikinci bir çevirici ile elde edilen DC voltaj AC 220 volt 50 hz e çevrilir.

TL494 ile güzel bir proje çıkartılabilir.

Trafoya ne kadar akım vermem sorusu yanlış. Trafo ihtiyacı kadar akım çeker. Sizin sorununuz mosfeti ya doğru süremediniz yada sürüş tekniğinizi bilmiyorum ama mosfetler kısa devre etmiş olabilir ( pushpull sürme tekniği ile sürüyorsanız )

Kolay gelsin.

Şu yazdığınız bilgiler ufkumu genişletti , benim için gerçekten çok önemli bilgilerdi , mesela trafoya verilecek akımı biz ayarlıyoruz sanıyordum.

Siz değerli ustadıma birşey daha sormak istiyorum , mesela pwm 50hz olarak ayarladık peki duty cycle denilen yada ben yanlış biliyorum bir görev dongusunde hight, low genişliği önemlimi mesela 1 hz de %60 hight %40 low oranıyla mosfeti sürmem jnverter devresinde onem teşkil ediyormu etkileri ne olur , ve hangi oranlarda sürmem iyi olur.

Kusuruma bakmayın umarım anlatabilmişimdir.
çok teşekkür ederim

Sizin amacınız çıkışta 220 volt 50 hz almak. O yüzden sinyalin tam olması için %50 duty olacak.

Ama siz profesyonel devrelerdeki gibi önce gerilimi 320 volta sonra 220 volt 50 hz ac gerilime çevirecekseniz size ayrı tavsiyede bulunayım.

Bir zamanlar aşağıda size önereceğim projeyi yapmak istedim ama imkanlarım elvermedi.
Sizde sayfayı inceleyin. Yaparım derseniz bu proje üzerinden ilerleriz. Proje geliştirilebilir bir proje. ister 250 watt ister 5000 watt yapabilirsiniz.

http://www.instructables.com/id/250-to-5000-watts-PWM-DCAC-220V-Power-Inverter/

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Mesela şu şemayı incelerseniz bu devre önce 315 volt DC voltaj elde ediyor. Sonraki kademede 220 volt AC elde ediliyor. Bu projede güzeldir ancak yapılmış kaynak için biraz araştırma yapmam lazım.

JHplT.gif

Bende bir şey soracağım acaba inverterları akü iler çalıştırırken akünün voltajı doğru ise amperin bir önemi var mıdır

denge yani ihtiyaç önemlidir. ne kadar çok amper o kadar uzun hizmet, ne kadar çok amper o kadar uzun şarj süresi

Forum istatistikleri

Konular
128,149
Kullanıcılar
449,890
Son üye
Ercan29

Yeni konular

Geri