iki transistörlü yarım köprü inverter

yanlizefe

Üye
sel.
ekteki şema ır2101 ile yap. inverter tetikleme devresi. c1 1mf,R1-R2 10-22 ohm diyot uf4007 olur diye düşünüyorum. bu elemanların değerlerinin hesaplanması nasıl yapılır. Bu ıgbt leri tetikleme trafosu kullanıp çalıştırdım Fakat birçok eleman kullanılıyor ır 2101 ile yapılırsa malzeme sayısı hayli azalıyor Bu konuda yorumlarınızı bek. teş.

Ben olsam tetikleme trafosu ile devam ederdim. IGBT leri hizlica kesime goturmek inin Gate uclarina negatif voltaj vermede trafolu tetikleme daha basit cozum sunar.

Ayrica guc kati uctugunda ne 2110 kalir nede onundeki devreler. Halbuki trafolu yapida ariza guc katiyla sinirli kalir.

Trafolu olanı delikli pertinaks üzerine yapmıştım. baskı devre plaketi kolay olur diye bu yöntemi denemeyi düşünüyordum

ir2101 130-360ma lik çıkış verebilen bir entegre bu entegrenin bu akım degerleri resimdeki igbtleri sürmede sorun çıkarması muhtemel o yüzden ir2110 kullanmanızı tavsiye ederim 2ampere ulaşabilen bir çıkış akımı degeri var..r 10 ohm gibi bir deger olabilir c ise 1uf aslında nasıl hesaplanıyor bilmiyorum..ama igbtlerin akımları arttıkça bu kondansatörün degeri artıyor..bilindigi gibi bu kondansatör igbt yi kesime sokmak için kullanılıyor...dirence ters takılmış yani igbtden entegreye dogru olacak şekilde diyotta koyuyorlar ki igbt daha hızlı keime gitsin..tabi bu durumda oluşacak ters gerilimin degeri daha yüksek olacaktır...

arkadaşlar bana 5v dcyi 24v dc çeviren yarım köprü devresi lazım geri beslemeli olacak ve entegre kullanılmayacak elinde buna benzer bi devre olan varsa veya bilgisi olan varsa yardımcı olabilirmisiniz şimdiden teşekkür ederim
kolay gelsin

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,217
Kullanıcılar
449,997
Son üye
Ali5534

Yeni konular

Geri