Herşey Tamam Fakat devre çalışmıyor ?

vdd ile vss yi doğru bağlayınca herhangi bir ısınma olmuyor, fakat devreyi ilk kurduğumda gerilim regülatörü aşırı ısınmıştı ancak pic yine ısınmamıştı. sonra pici çıkarıp gerilim devresini tekrar test ettiğimde LM7805 den +5v alabilmiştim.

Hakkatten ya, pic yandıysa nasıl programlanıyo, yanmadıysa nası oluyo valla bende anlamadım. acaba besleme dışındaki tüm pinler bozulmuş olabilir mi

hocam programlayan cihaz da baska bi picle deneseniz belki cihazda bir bozulma olmus olabilir ?
yada baska bi cihazla pici programlamayı deneseniz

birde pice once kodu atıp sonra pice atılan kodun hex ini picten bilgisayara atıp karsılastırsanız cihazin calısıp calısmadıgıda kontrol edilmis olur?

ledlerde direnç kullanmadım ama ledlere 10 volt gelse bile bi anlık yanıp ondan sonra gitmesi lazım. Ledleri taktıktan sonra yanmayınca tek başına yaktığım zaman yanıyor. Yani ledler sağlam. Sorun PIC de galiba. Aletin hiçbir pininden elektrik alamıyorum ama programlarken nasıl oluyosa kodu içine yazıyor ve çıkartıp tekrar takınca da çalışıyor :S. Kod konusunda sorun olmamasına sevindim :) çünkü onun için de baya uraşmıştım xD

ustadım , bir kere ledlere direnç bağlamadan koyduysan bir anlık yanamadan picin gitmiş olabilir. O dirençler akımı sınırlıyor biliyorsun. PİC den akacak her akımı sınırlaman lazim , yoksa işlemcin zarar görür.

İşlemcinin bacanları bazen tek tek bozulmaz , tek hatada bütün işlemci gider.

Sen en iyisi yeni bir picde al önce onla dene , ama ledlere direnç koymayı sakın unutma. 1 numaralı bacağa 10Kohm - 4.7 Kohm arasinda bir direncle 5V vermen lazim. Direk verirsen gene olmaz!!! Akımı sınırlamış olursun. Picin datasheetinde bu bağlantıyı görebilirsin.

Osilator bağladınız ama fuse ayarlarına dikkat ettiniz mi? Kodu indirip , deneyen arkadaş herhalde kontrol etmiştim ama kullandıgınız osialatore fuse ayarı seçmeniz lazim , proteusda yanliş bile olsa çalişir çünkü...

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,212
Kullanıcılar
449,990
Son üye
alpersirakaya

Yeni konular

Geri