Helezon adım hesabı

floydksk

Üye
Arkadaşlar merhaba,

Konuyu nereye açacağımı bilemediğimden buraya açma gereği duydum.İnternette çok araştırdım fakat bulamadım.Öncelikle sorunum şöyle;Elimde helezon aktarmalı konvenyör sistemi var.Şöyleki;bir şişe düşünün,bantın başından geliyor helezon yuvalarına giriyor,daha sonra çapı 426 olan ve 120 derece açıyla 3 tane cebi olan bir çemberin cep kısmına aktarılıyor.Burada helezonu hangi hatveyle yapmalıyızki her defasında şişeler ceplere denk gelsin.Helezonun ve çemberin dönme hızları aynı veya farklı olacak şekilde formüllere ihtiyacım var.Helezon plastikten tornalanacak ve dış çapı 118 iç çapı 65 olacak.İstenilen bir değer varsa lütfen söyleyiniz.

Arkadaşlar merhaba,

Konuyu nereye açacağımı bilemediğimden buraya açma gereği duydum.İnternette çok araştırdım fakat bulamadım.Öncelikle sorunum şöyle;Elimde helezon aktarmalı konvenyör sistemi var.Şöyleki;bir şişe düşünün,bantın başından geliyor helezon yuvalarına giriyor,daha sonra çapı 426 olan ve 120 derece açıyla 3 tane cebi olan bir çemberin cep kısmına aktarılıyor.Burada helezonu hangi hatveyle yapmalıyızki her defasında şişeler ceplere denk gelsin.Helezonun ve çemberin dönme hızları aynı veya farklı olacak şekilde formüllere ihtiyacım var.Helezon plastikten tornalanacak ve dış çapı 118 iç çapı 65 olacak.İstenilen bir değer varsa lütfen söyleyiniz.

Merhaba arkadaşım, senin ihtiyacın olan formül ilerleme hızı ile ilgili olan formül, yani; V= (3,14 * d * n ) / 60 açarsak formülü: V: ilerleme hızı (dev/dak.), 3,14: malum Pi sayısı, d: helezon yarı çapı (mm. olarak yazılmalı), n: helezonu döndüren dişli kutusunun devir sayısı (dev/dak.) bu formülü kullanacaksın.Burada bilmen gereken karşı taraftaki dairenin çizgisel hızıdır ki sen helezon iletme devrini ona göre ayarlayabilesin ve her seferinde helezon adımının çıkış noktası cebe denk gelebilsin.. bunun için de şu formülden yararlanacaksın; V= ( 2* 3,14 * Rr ) /60 , (R malum çember çapıdır.) çıkacak sonuç ( m/sn. ) oalcaktır. (Biraz daha açar isek; çemberin belirlediğimiz bir noktası saniyede kaç metre yol aldığını buluyoruz.Bu formülden çıkan sonuç ile çemberin çapını orantıladığımız zaman da işaretli noktanın kaç saniye sonra aynı noktadan geçeceğini tespit etmiş oluruz. ) bu formül sana 426 çaplı çemberin çizgisel hızını verecektir. bu iki formül arasında denge işi sana kalmış yani kısaca söylemek gerekir ise; önce çizgisel hızı bul, ardından helezonun olması gereken ilerleme hızını öğrenmiş oluyorsun ki; tersten giderek helezon adımını bulacaksın( burada adımın sananırım sabittir sen sadece helezon iletme hızını ayarlamalısın) oda sana helezonu kaç devirde çevirmen gerektiğini söylecektir... hesabını da yap dersen yapıp ekleyeyim buraya....

http://arsiv.mmo.org.tr/pdf/000005CB.pdf

bu link ise helezon ile ilgli bir bilgi föyü... anladığım kadarı ile şişeleme tesisinde kullanılacak bir düzenek yada kullanılan düzenekte ki mevcut parçada sorun var :) neyse eğer çözüm olmaz ise yaz yine yardımcı olmaya çalışalım buradan,

Merhaba Sayın Floydksk
Tasarımda iç içe birçokdeğişken vardır ve bunların senkronizasyonu, optimum değerler ve birlikte çalışması gereken özellikler ile kombinasyonu başlı başına bir süreçtir. Buradan sadece anlaşılana göre aklımızdakilerden birkaç fikir vermiş oluyoruz.
Helezonun şişelere yatay ve ya dikey nasıl tuttuğu, şişelerin ne olduğu(pvc-cam vs.), prosesin tamamı verilirse belki uygun sonuç çıkma imkanı artar. Sistem resimleri vb detaylar verilmesi uygun olur.

Sadece mantık olarak; 3 cepli dairenin her üçte bir devirde malzeme alım pozisyonuna geldiği; konveyörün her devirde bir adım attığı ve bunun bir malzeme verdiği (doğru ve ya değil) düşünülürse,dairesel kısmın bir devrinde helezon üç kere malzeme sürmüş olması gerekmektedir. (Sistem özellikleri ve bilgileri olmadığından tam olarak ele alamamış olarak) bir malzeme sürülmesi devirlerden vb bilgilerden ziyade şişe boyu(yatay-dikey pozisyon bilinmeli) daire kısımdaki cepe oturması ve bu cepin geometrisi, vb ekipman geometrisi ile belirlenmeli. Küçük ölçüdeki bir malzeme kısa bir hareketle uygun pozisyona gelebilirken, büyük ölçülü malzeme için gerekli hareket miktarı artmaktadır.(İşlemin özelliklerine göre bu tip bilgilerde çok fazla eklemeler gerekebilir.) Aslında helezon tipi bir harekette değişik kombinasyonlar düşünüldüğünde her devirde bir malzeme vermek zorunda değildir(gerekli hareketi farklı devirler ile de yapabilir) ama bu biçimde dairenin bir hareketinde helezon 3 devir atmalı ve her devirde bir malzeme sürmeli. Adım ise malzeme sürmenin gerektirdiği kadar olmalı.
Bu durumda(her helezon devri bir malzeme sürerse);

Vida Adımı=Malzeme sürülmesi için gereken hareket miktarı; Helezon Devri=3*Dairesel kısım devri

Tesbit edilmesi gereken; malzeme sürmek için gereken hareket miktarı. Helezonun her devirde bir malzeme sürmesi gerekliliğini düşünmeyerek;

HelezonVidaAdımı=3*(DaireselKısımDevir)*(MalzemeSürmekİçinGerekenHareketMiktarı)/(HelezonDevri)

----Sistemi tanımadığımızdan gerekebilir düşüncesi ile;
DaireselKısımÇevre=D*Pi=426*3.14=1338mm=1.338metre
DaireselKısımCepYayınınUzunluğu=Çevre/3=446mm
DaireselKısımÇizgiselHız=Devir*Çevre
Şişenin Dairesel kısma teğet hareket ettirildiği(ve bazen bu durum olmasa da hesabın buna göre yapılması gerektiği) düşüncesi ile, şişe hızının daire hızına eşit olması gerektiği ile;
DaireDevir*DaireÇevre=HelezonDevri*HelezonAdımı
bilgilerini ekleyelim.

İşlemin içeriğinde ise sistem çok yönlü kontrol edilmelidir. Herhangi biçimde devirler vb bilgiler uyuşturulduğu için sistemin düzgün çalıştığını düşünemeyiz. Parametreler uyuşsa da gerometrik olarak takılma-çakışma durumlarını önlemek için ek uyarlamalar ve ya kesintili çalıştırma yapmak gerekebilir. Seri üretimlerde çok yönlü mekanik geliştirmeler yapılmaktadır.

Buradan paylaşılan bilgiler ile izleyenler de faydalanabilir ve ileriye yönelik başkalarına da çözüm sunabilirken, yapılan geri dönümler ve sonuçlar ile de fikir verenlerin fikirlerini test etme imkanı ve çözümün geçerliliğinin anlaşılması imkan bulmuş olur.

Başarılar dileriz..

---Gelen cevapta Rr yarıçap olarak ifade edilmek istenmiş olabilir, zaten çevre formülünde 2 ile çarpılmasının hasebi budur(Çapa dönüştürmek). Aynı formülde çevrenin 60 a bölünmesi hızla alakalı bir sonuç vermez, bu tip bir formülde(doğru halinde) sonucun metre çıkması için de R nin metre olarak yazılmış olması gerekir. Bazı kısımları ise incelemek gerekmektedir.---

Son düzenleme:
Bana cizgisel hiz formülünu yazabilirmisiniz... aceba v=(2*pi*r)/60 olamaz mi diyorsunuz sonuc olarak m/sn. Cikmaz mi dogrusunu yazarsaniz bendw öğrenmiş olurum..... v=(2*pi*r)/ T bunun fiziksel formuludur.... T: zaman saniye olarak degerlendirince formülü yerine koyup bir hesap yapalim daha sonra cikan sonuca vakalim ne cikiyor (m/sn. ) ondan sonra tekrar konusuruz dogrulugunu....

Rr malum çember çapıdır sözünde yarıçap söylenmek istenmiş olabilir diye yazmıştık. 2 ile r nin çarpılması D-çapı bulmak içindir. Çevrenin 60 da biri hız mı oluyor? Bu 60 eğer zaman ise çap zamana bölününce hız mı çıkıyor? metre/san. de metre yazılınca metre çıkması için gerekli ölçülerinde metre olarak yazılması gerekir yazmıştık ki mm cinsinden daha önce bahsedilmişti.
Bu son mesajın farkında olmadan düzeltme yapmıştık ve orada da var ancak ÇizgiselHız=Devir*Çevre
Eğer bariz hatalar yapılmamışsa anlatılmak istenen karmaşık ve ya eksik anlatım sonucu hataya sebep olmuş olabilir.

Son düzenleme:
Rr yazarken karmaşıklıktan kaynaklı Rr. yazmışım doğrusu sizin de yazdığınız gibi yarıçap yani r. dir. ayrıca değerleri girerken çıkan sonucun ne olduğunu bilmiyor isek zaten böyle bir hesap konusunda da bilgimiz yok demektir. her girilen değer sonuç metre diye metre olmaz, bunu en az benim kadar biliyorsunuzdur. Ben sadece fikir vermek amaçlı verdim bu formülleri, istediği gibi kullanıp kullanmamakta özgür herkes... sorun yok bence polemik yapıyor gibi yorumlanmasın ama dediğim gibi ben yılardır bu hesapları kullanıyorum ve sorunsuz işimi hallediyor... Aynı zamanda 1 adet teknik yüksek okul. 1 adet 4 yıllık fakülte mezunu ve 1 adet 4 yıllık fakültede de son sınıf da hala öğrenciyim.. yani hesap konusunda sorun yok.. bilgiler güncel ve taze...selamlar...

Bir kısım hata ve eksilklikleri ele almıştık. Kimin nasıl hesap yaptığını bilemeyiz, mantık akışından dolayı birimsel bir ekleme de yapmıştık.
İnsanların illa bir yerlerde olması gerekmez,hürmet ederiz ama teknik vb seviye olarak her kişiyi hak ettiği ile görürüz.
Başarılar dileriz.

Sorun yok..

Arkadaşlar öncelikle ilginize ve cevap larınıza teşekkür ederim.Aşağıda modeli basit haliyle göstermeye çalıştım.Benim ihtiyacım bu ölçülere göre cnc tornada işleyeceğim hatve aralıkları.Dönme hızlarını sorduğumda bir cevap alamadım.Dev/dak olarak herhangi bir değer yok,fakat aynı motordan besleniyormuş,buna göre hızları aynı alabiliriz diye düşünüyorum.Buna göre

DaireDevir*DaireÇevre=HelezonDevri*HelezonAdımı formülünden;

Devirx3,14x426 = Devir x Helezon adımı

devirleri eşit alırsak;

1338 mm=Helezon devri gibi bir cevap çıkıyor fakat bana pek mantıklı gelmedi.Sizin düşünceniz nedir?

6321model.jpg

Sayın Floydksk sistemin tam olarak açıklanmadan bu tip işi yapmak ziyana ve ya uygun olmayan sonuçlara sebep olabilir. Bilgi alınamıyorsa sistem tanımı tam olarak alınırsa gerekli bilgiler türetilmeye çalışılır.
DaireDevir*DaireÇevre=HelezonDevri*HelezonAdımı (gerekebilir düşüncesi ile verdiğimiz) bu formül teğetsel hızların eşit olması halinde bir alaka kurmak içindi. Teğetsel hız eşitliği düşünüldüğünde, daire çizgisel hızı ve ya birim zamanda aldığı yol, helezonun çizgisel hızı ve ya birim zamanda aldığı yola eşit olması gerekir. Devirler eşit alınırsa; dairenin attığı devirde çizgisel hızını(bir anlamda ilerlemesini) gösteren çevresi de helezonun adımı ile eşit olması gerekir. Bir helezon adımının; dairesel kısım ile eşit devir söz konusu olduğunda bu çemberin çevresi kadar çıkması sonucu arttırmış olabilir ama bu durumda helezonun bir devri 3 parça malzeme yüklemiş olur.
Yalnız dairenin ve helezonun aynı motordan beslenmesi aynı devirde olduğunu göstermez. Farklı boyutta kasnak bağlantısı, dişli oranları vb devir değiştiriciler devir farkı oluşturabilir. Helezon devri dairesel kısma oranla artırılırsa helezon adımı düşer.
Bu tip bir sistemde kasnak ile devir değiştirildiğinde dairesel kısım ve ya helezonda bir kayış kayması sonucu, herhangi bir mekanik aksamda bir kayma sonucu, malzemenin helezonda kayması sonucu, sistemin senkron edilmemesi ve ya sonradan senkronizasyonunun bozulması sonucu oluşabilir çakışma(malzemenin sıkışması-denk gelmemesi) gibi sorunlar düşünülmelidir. Bu tip sıkışma gibi durumları önleyici uygun geometriler uygulanmalı, sistem mekanik olarak geliştirilmeli(uygun yumuşak malzeme, esneyebilir(ve ya yaylı) kısımlar kullanımı,elektronik kontrol) ve çalıştırılma biçimi incelenmelidir. Tekrar ayar için uygun eklemeler yapılabilir.

--Tabi hepsi bir tarafa (her ne kadar açıp da inceleyemesem de) eklenmiş resimde vida üzerindeki boyuna iki küçük ölçü alımıyla vida adımı gösterilmiş gibi?? Vidadaki büyük ölçü de 3 adım uzunluğu gibi. En azından devir vb yorum yapabilmek için bu tip ölçüler incelenebilir.--

Tabi diğer taraftan sıkışma vb durumlara sebep olabilen helezonda malzemenin gecikmesi ve ya geride kalması için bir önlem var mıdır? Bunun gibi çözümlenmesi gereken birçok mesele oluşabilir. Bu konuda uygulamalar da incelenerek fikir edinilmelidir.
Sistem hakkında teknik olarak motor devirleri, kasnak-dişli çapları(ve ya oranları), çevre-çap-strok vb ölçüler alınamıyorsa elde edilebildiği kadar sebep sonuç ve işlevsellik/işlem yönünden bilgiler sunulmalıdır.
Diğer taraftan nasip olur da sonuca ulaşılırsa KAOG(Konuyu açanın ortada görünmediği) hallerine sebep olmadan sonucun paylaşılması gerek şu anki takip edenler gerekse ileride takip edebilir kimseler için de kaynak oluşturabilir.
Başarılar dileriz.

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
128,188
Kullanıcılar
449,956
Son üye
CharmanDear

Yeni konular

Geri