Havya seramik rezistans arızası

Mehnet_clk

Üye
Merhabalar. Elimdeki ısı ayarlı havyanın ısısı yükselmiyor. Rezistanstan şüpheleniyorum. Seramik rezistansın sağlamlığını nasıl test edebilirim. Şimdiden teşekkür ederim.

Merhabalar. Elimdeki ısı ayarlı havyanın ısısı yükselmiyor. Rezistanstan şüpheleniyorum. Seramik rezistansın sağlamlığını nasıl test edebilirim. Şimdiden teşekkür ederim.
Isıtmıyor ise rezistans patlamıştır.Bildiğim kadarı ile kalem havyaların rezistansı satılmıyor.

Rezistans satılıyor. Fakat sorun rezistansta mı onu kesinleştiremedim
kısa bilgi, rezitansın teknik hiç bir verisini bilmesen bile çalışıp çalışmadığını avometre ile diyot ve omaj testinde görebilirsin. yani ölçeceksin. omaj varsa sağlamdır, diyot testinde kısa devre değilse sağlamdır.

Havyanin içini açın. Kalem kısmını açmalısınız. Bu noktada kablonuzda kopuk olabilir rezistansta arızalı olabilir.

Kalem kısmını açınca termokupl olan model ve sadece rezistansli olan model var. Havyanizin modeline göre rezistans uçlarını tespit edip omajini ölçün. Omaj veriyor ise kablosunu ölçün.

Sonuca varacaksınız. Havyanin marka modeli nedir var ise kalemin modeli.

Gecen benim havyanin seramik ucunu sordum artık arizalanmasin diye dua ediyorum.

bence çalışıyor ama istediği kadar ısıtmıyor muhtemelen ucu adi havya bakır değil uç pirinç olunca ısıtmıyor bakır ve çinko karışımı iyi değil...

Forum istatistikleri

Konular
128,197
Kullanıcılar
449,977
Son üye
keskiyan

Yeni konular

Geri