Hat korumasına yönelik açık tip şalter

Katılım
19 Mar 2024
Mesajlar
5
Puanları
1
Yaş
25
Merhaba arkadaşlar; hat korumasına yönelik devre kesici ve klasik devre kesici(açık tip şalter) arasındaki fark nedir? Siemens’te mesela air ve circuit breaker diye ayrılıyor.
 
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Üstündeki ayar kabzalarını inceledinizmi ?
 

Ekli dosyalar

 • -SALTER KODLARI.pdf
  1 MB · Görüntüleme: 3
 • ABB BİLGİ.pdf
  343.3 KB · Görüntüleme: 3
 • TMŞ-KORUMA-TİPLERİ.pdf
  179.3 KB · Görüntüleme: 2
 • AYAR KABZA İSİMLERİ.pdf
  167.2 KB · Görüntüleme: 3
 • L - S - I - G - N AÇIKLAMA.jpg
  L - S - I - G - N AÇIKLAMA.jpg
  187.4 KB · Görüntüleme: 8
O Karışık bir konu ama 1 KV yukarısında havalı kesiciler kullanılır altında gerek yok basit ark hücreleri bu işi görür eğer akım yükseksede havalı kesiciler kullanılabilir burda amaç şalterin ark söndürme hücreleri ni sık ve daha uzun yapıp arkın yolunu uzatmak ve direnci yükselterek arkın daha çabuk sönmesini sağlayıp herhangi bir yangını önlemek en önemlisi kontakların ömrünü uzatmak için yapılır ... . burda şalterin içini görmüşseniz ana kontağın altında küçük yaylı bir kontak vardır o kontak ana kontaktan 50 ms önce basar dolayısıyla ilk ark orada oluşur ordan bu ark ark söndürme hücrelerine doğru kayar bu kontak yüksek akıma 50 ms dayanabilir bu nedenla ana kontakta çok ark olmadığından kontaklarda hasar yıpranma daha az olur hava kesicili olanlarda bu arka ekstradan üflenir ama bu 1 kv altında kullanılan bir uygulama değildir ..
eğer her hangi bir açık tip şalterin üst araksında ki bu hepsinde aynıdır 2 tane büyük yıldız vidalı ile tuturulmuş kontak sayısına göre ark hücreleri vardır bunları sökersen mekanizmayı daha iyi görebilirsin . söküyorsun çıkıyor zaten ark hücresi ..
 

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,894
Mesajlar
921,404
Kullanıcılar
451,038
Son üye
teknoinfo

Yeni konular

Geri
Üst