hastanede güvenlik kamerası sistemi

mesa82

Üye
selam arkadaşlar ben hastanede görev yapıyorum. burda mevcut kamera sistemi yetersiz kaldığı için (sistem dvr kayıt kartı ile çalışıyor, ben kamera kayıt cihazına dönüştüreceğim) sistem yeniden revize edilecek. 4 dış speed dome kamera ve yaklaşık 34 iç kameraya sahip olacaktır. güvenlik kamerası ile ilgili ilk çalışmam olduğu için bazı konularda soru işaretleri oluştu. aşağıda sıralayacağım sorularla ilgili siz tecrübeli arkadaşlardan cevap rica ediyorum.

1) yeni bir kamera sistemi için kameradan kamera kayıt cihazına (sistemin başından sonuna) kadar adım adım gerekli olan malzemeler nelerdir?

2) şu an mevcut olan 13 kameranın görüntüleri net olmadığında şahsın yüzünün tanınması mümkün değil. ben kameranın lenslerini değiştirsem mantıklı mı yoksa mevcut kameraları depoya atıp yeni kameralarla mı değiştireyim ? lens ile kameranın fiyatı arasında ne kadar fark var?

3)sistem için samsung kamera sistemlerini düşünüyorum samsung ürünlerinin özelliklerini nerden temin edebilirm?

4)aşağıda verdiğim linkteki örnek kamera yerleşiminde sıkıntı var mı?
1,3,4,5,7 nolu kameralar ile şekildeki gibi servislerin koridoru kontrol edilecektir? hangi kamera çeşidi buna uygundur?
2,6 nolu kameralar ile asansör girişleri ve merdiven iniş-çıkışları kontrol ediecektir. bu kameralar speed dome mu seçilmeli yoksa normal kamera ile kontrol altında tutma imkanı var mı? hangisi daha yararlı olur?

cevaplarınız için şimdiden teşekkür ediyorum.

Öncelikle hastahane gibi güvenliğin üst seviyede olması gereken bir yerde kaliteli görüntü için megapixel ip kamera kullanmanızı tavsiye ederim. Megapixel kameraların görüntü netliğine ve çözünürlüğe eski tip analog kameralarla yaklaşmak bile mümkün değil.
İkinci bir husus olarak marka seçiminiz çok iyi, paranızın hakkını sonuna kadar verecek kalitede ürünleri var Samsung'un. Karşınıza paralel ithalat ile Samsung satan firmalar çıkacaktır. Kurumsal ve "Sanayi Bakanlığı Onaylı" garanti belgesi olan ürünleri satın almanızı tavsiye ederim.
Sorularınızın cevabına gelince;
1- Analog kamera kullanacaksanız; Kablolamada kaliteli RG6U6 görüntü kablosu kullanmanızı tavsiye ederim. Her görüntü kablosunun yanı sıra 2x1,5 TTR kablo ile ups hattına bağlı 220V götürülmeli. Bu senaryoya göre Elektrik ve görüntü kablolarının haricinde her bir kamera için: 1 adet 12V 3A SMPS adaptör, 1 adet sıva üstü buat (adaptörü kamufle etmek için), 2 adet BNC Jak, 1 Adet Power jak gerekecektir. Sıva üstü buattan kameraya gidecek kablolar görünmesin diye her kamerada 20-40 CM spiral boru da lazım olacaktır.
Ip kamera düşünürseniz ona lazım olacak malzemeleri ayrıyetten yazarım.

2- Görüntü kalite ve netliğine etki edecek o kadar çok etmen var ki... Kablo-kablolamadan kayıt cihazının kalitesine, kameranın marka-modelinden işçiliğe varıncaya kadar pek çok bilinmeyen var. Kablolama düzgün, kullanılan kablo kaliteli ve amaca uygun, kameralar kaliteli ise lens değişimi ve kayıt cihazı kullanımı ile görüntü kalitesini yükseltebilirsiniz. Değilse kameraları sahte kamera niyetine ihtiyaç olan yerlere takıp onların yerine kaliteli cihazlar takmak en mantıklı olanıdır.

3-Alttaki linklerden ürün özelliklerine ulaşabilirsiniz.

Koyuncu Elektronik | Samsung Electronics CCTV

4- Ek olarak verdiğiniz dosyayı açamadığım için yorum yapamayacağım. Bilgisayarımda autocad yüklü değil malesef.
Benden bu kadar.

sayın FeBash yardımlarınız için teşekkür ediyorum. yalnız projeyi de inceleme imkanı bulursanız onunla ilgili de yardımlarınızı bekliyorum. gereken malzemeleri açıklamışsınız ama şöyle bir açıklama yaparsanız daha çok yardımcı olursunuz. mesela multiplexer switcher quad diye malzemeler var. bunlara gerek var mı? ne işe yararlar? yani dediğim gibi analog kamera sistemi için adım adım sıralı bir şekilde gereken malzemeleri yazmanızı rica ediyorum.

sayın FeBash yardımlarınız için teşekkür ediyorum. yalnız projeyi de inceleme imkanı bulursanız onunla ilgili de yardımlarınızı bekliyorum. gereken malzemeleri açıklamışsınız ama şöyle bir açıklama yaparsanız daha çok yardımcı olursunuz. mesela multiplexer switcher quad diye malzemeler var. bunlara gerek var mı? ne işe yararlar? yani dediğim gibi analog kamera sistemi için adım adım sıralı bir şekilde gereken malzemeleri yazmanızı rica ediyorum.
Multiplexer, quad, switcher gibi cihazlar eskide kaldı artık. DVR cihazı bu saydığınız cihazların yerini aldı. Bunları kullanmanıza gerek yok. Her dvr aynı zamanda bir quad, multiplexer, switcher ve kayıt aygıtıdır. Tüm bu özellikleri bünyesinde barındırır.

Sürekli aydınlatma olacağını düşünerek ben olsam tüm iç mekanlarda;
Şu kamerayı: SCB-3000P
ve şu lensi (2,8-10mm): SLA-3580DN kullanırdım.
Merdiven başlarında speed dome kullanmak mantıksız. Zaten dar bir alan ve speed dome ile bir yönü izlerken diğer yönü kaçırma ihtimali var. Ben olsam projeye her katta merdiven başlarını ve asansörleri en yakın ve geniş açıdan görecek birer sabit kamera daha eklerdim. 2.8-10mm lens sayesinde istediğiniz açıyı yakalayıp lensleri sabitlersiniz.

çok teşekkür ediyorum sayın FeBash çok yardımcı oldunuz. yani 30 metre uzak mesafeden hem asansör hem de merdiven iniş çıkışları kontrol edebilecek bir kamera yok anladığım kadarıyla. oyle olursa ben kamerayı koridor sonundan alıp merdiven-asansör başlarına getirmeyi düşünüyorum. Siz ne dersiniz?

çok teşekkür ediyorum sayın FeBash çok yardımcı oldunuz. yani 30 metre uzak mesafeden hem asansör hem de merdiven iniş çıkışları kontrol edebilecek bir kamera yok anladığım kadarıyla. oyle olursa ben kamerayı koridor sonundan alıp merdiven-asansör başlarına getirmeyi düşünüyorum. Siz ne dersiniz?

Megapixel ip kameraları boşuna tavsiye etmiyorum. :D

Kaliteli 1,3 yada 2 Megapixel ip kamera ile detay ve derinliği çok iyi görüntüler alınır o mesafelerden.

Alttaki fotoğraf ve videolar daha iyi fikir verecektir size.

analog_vs_megapixel_0.png

ilginiz ve yardımlarınız için teşekkür ediyorum. IP kamerayı düşüneceğim :)

Merhaba

Bende hastanede çalışıyorum hastaneye güvenlik kamera sistemini kurmak istiyoruz.örnek olması açısından indirdiğim sizin paylaştığınız kamera adlı autocad dosyasını açamadım tekrar paylaşırmısınız

Forum istatistikleri

Konular
127,959
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Geri