hasır dokuma makinası arızası

oktays

Üye
arkadaşlar hasır dokuma makinasında kullandığımız telemecanique marka twido soft yazılımlı bir plc var.Bu plc'nin 15 tane çıkışı var ve her çıkış bir pistonu kontrol ediyor.Bu pistonlar sensörlerin teli görmesiyle devreden çıkıyor yani sensör demir teli gördüğünde plc'ye giriş yaparak pistonu devreden çıkarıyor tel azaldığında da tekrar plc içinde ayarlanan süre sonunda piston devreye girerek makaraya sarılı olan teli çektiriyor ve yine aynı şekilde sensör teli gördüğünde piston devreden çıkıyor sistem otomatik olarak bu şekilde çalışıyor.Buradaki sorun piston devre girip makaraya sarılı olan teli çektirmeye başladıktan sonra BAZEN TEL MAKARAYA SIKIŞIYOR VE BU SORUN TELİN SENSÖRÜ GÖRMEMESİNE VEDE DOLAYISİYLE PİSTONUN DEVREDEN ÇIKMAMASINA NEDEN OLUYOR VE MAKARAYA SIKIŞAN TE BİR SÜRE SONRA AŞINARAK KOPMASINA SEBEB OLUYOR.Ben arızayı zaman rölesiyle gidermek istiyorum yani piston çıkışına bir adet dc24v z.rölesi bağlayıp rölenin NC kontağından pistonu çekitirmekistiyorum .NO kontağından da eğer 3 yada 4 saniye içinde tel sensörü görmezse çünkü tel makaraya sıkışmaz ise normal çalışma şartlarında tel sensörü 3 yada 4 saniye içerisinde kesin görüyor bu tesbiti çok yaptım ve tel 3yada 4 saniye sonra kesin sensörü görüyor .Bağlayacağım ZRnin zaman ayarınıda 6 veya 7 saniyeye göre ayarlamak istiyorum yani piston normal şartlar altında 3 veya 4 saniyede devreden çıkmazsa bu bağladığım ZR ayarladığım 6 yada 7 saniye sonunda NO kontağından başka bir röleyi çektirerek pistonları devreden çıkararak sistemi durdurmak istiyorum.
Bu şekilde bir sistemle bu arızayı giderebilirmiyim veya sizin başka bir önerileriniz varmı ilgilnen arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim.

Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
merhaba arkadaşım aynen anlattığın gibi arızayı giderebilirsin
sorunsuz çalışır zannediyorum kolay gelsin

sorun anlattığın şekilde çözülür ama telin sıkışmasını önleyecek bir sistem geliştirirsen makinanın kesintisiz çalışmasını sağlarsın bu daha verimli olur

Zaman rölesi yerine makaranın üzerine kalebek parça monte edip ,makaranın döndüğüne dair sensör bağlayabilirsin.Kullandığın tele daha az zarar verir.Bu sensörden aldığın bilgiyle uyarı lambası da bağlayabilirsin

Son düzenleme:
Sayın oktays,

Dediğiniz işlemi çıkışa zaman rölesi bağlamadan, Eğer yazılıma müdahale etme imkanınız varsa telleri gören sersörlerin bağlı olduğu inputların kapalı kontaklarına bir zaman rölesi bağlayarak ve bu zaman rölesinin çıkışını devreyi kapatmak için kullanabilir yada boşta çıkışınız varsa arıza olarak kullanabilirsiniz.

sayın ERK4N ve MR.TECHNIC
Arkadaşlar yazılıma müdahele etme şansım yok çünkü yeterince PLC bilgim yok.Aslında dediğiniz gibi yazılımdan müdahele ederek bu arıza çözülür hemde sıfır maliyetei
çünkü plcnin dışında bu işi yapmak için her çıkşa 1 zr olmak üzre toplam 15 çıkşa 15 tane zr lazım olacak buda nereden bakarsanız bakın 250 ile 300 TL arasında oada hemen hemen bir plc parasına denk geliyor işte bu noktada da plcnin önemi çok iyi anlaşılıyor bu plc kullanmayı en yakın zamanda öğrenmeliyim ama öğrenene kadarda bu arızayı bu şekilde gidermek zorundayım çünkü makinanın 1 saatlik duruşu zrlerin maliyetinden çok daha fazla neyse ardaşlar ilgilendiğiz için çok teşekkür ederim heipine kolay gelsin

Forum istatistikleri

Konular
128,212
Kullanıcılar
449,990
Son üye
alpersirakaya

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri