Gyro sistem tasarımı

asof544

Üye
Merhaba arkadaşlar,gyro ivme ölçer kullanarak yönüde görebileceğim bir sistem yapmak istiyorum yapan arkadaş mutlaka vardır,biraz ayrıntısıyla bahseder mi?Dataları alıp 3d max programında görmek istiyorum.
Neyse fazla uzatmadan nereden başlamalıyım?Ne tür bir yol izlemeliyim?
örnek yapacağım sistem şunları içermeli:

arduino ile yapılmış örnekler var. google araması ile birçok sonuca ulaşabilirsiniz.

arduino ile yapılmış örnekler var. google araması ile birçok sonuca ulaşabilirsiniz.
Baktım ama benim istediğim arm la yapmak,armla olanı da var ama,verdiğim 1. youtube linkindeki işleri yapmak,yaptırmak kafamı karıştırıyor.

Son düzenleme:
Öncelikle elinde sensör varsa diye konuşuyorum;
Elindeki kartın arduino olduğunu farz ederek sana arduinodan I2C bağlantısı vasıtasıyla 3 eksen bilgi gelecek ayrıcada accelerometerdan da. Bu gelen verileri ivme ve gyro karşılaştırması yapınca sana uzay koordinat düzlemindeki konumunu verecek. Peki bunu 3DsMax'e nasıl geçireceksin diye soruyorsan orası da senin script yazma yeteğine kalmış ben senin yerinde olsam ARDUINO + LABVIEW + SOLIDWORKS yapardım.
Yada Processing + Arduino

Bu videolarda birbirleri ile birleştirmek çok kolay.

Bunun yanı sırada;
Burada da Processing + Arduino görebilirsin.

Çok teşekkürler ama ben uno kullanmak istemiyorum güvenemedim gitti.Neyse
Baktım ama benim istediğim arm la yapmak,armla olanı da var ama,verdiğim 1. youtube linkindeki işleri yapmak,yaptırmak kafamı karıştırıyor
Burada dediğim gibi oluşturulan sanal koordinat düzleminde cismin anlık eksenlerini görebiliyoruz yapmak istediğim bu ve üzerine yön ve haraket ettiğinde cismin açısal değerlerini görüp hemde bunu görebilmek.(
)
Ayrıca illa 3D max diye birşey yok solidde olur.
Teşekkürler.

Normalde kendin yazmanı isterdim ama bende arm içina ararken çok zorlandım. Sanırım bu kod temel alman için iş görür.

Kod:
sbit Soft_I2C_Scl_Output at GPIOA_ODR.B8;
sbit Soft_I2C_Scl_Input  at GPIOA_IDR.B8;
sbit Soft_I2C_Sda_Output at GPIOC_ODR.B9;
sbit Soft_I2C_Sda_Input  at GPIOC_IDR.B9;

char durum;
char uart_rd;

void main()
{

GPIO_Digital_Output(&GPIOD_BASE, _GPIO_PINMASK_12 | _GPIO_PINMASK_13);
  Soft_I2C_Init();
  UART6_Init(56000);

UART6_Write_Text("Start");
   UART6_Write(13);
   UART6_Write(10);

while(1)
    {
    Soft_I2C_Start();
    Soft_I2C_Write(0xD0);
    durum=Soft_I2C_Read(0xD0);

if(durum!=0)
      {
           GPIOD_ODR.B12=1;
              if (UART6_Data_Ready()) {
               UART_Write_Text(durum);
               GPIOD_ODR.B13=1;
               }
      }
    }
}

Kullanacağın işlemci nedir? Benim tavsiyem O zaman UART'dan aldığın verileri al Processing'e gönder processing öğrenmen hemde kısa sürer Solid'de nasıl UARTtan veri göndereceksin bilmiyorum aklıma tek yöntem LAbVIEW+ SolidWorks geliyor o kısımda da LabVIEW araya giriyor bilip bilmediğini bilmiyorum.

Çok sağol yardımların için,sanal koordinatta dediğim de matlab kullanmışlar biraz biliyorum. kit:STM32F407VG,6dof imu
Kolay Gelsin.

C# diyenler var sence bununla olurmu?
Yada nasıl ?

@asof544

c# da da olur. Arm da da.
Öncelikle neyi nerede yapacağınıza, algoritmaya karar vermeniz lazım.
Kendi adıma gyro, acc den veri okuyup, mesela idare eder şekilde bir autopilot yapabilirim. Ama 3DsMax benim için hiç bilmediğim birşey.

Mikrodenetleyici programladınız mı.? Elinizde hangi platform, programlayıcı vs. var. Kullanacağınız Gyro, Acc nedir.
Bu işin matematiği, dinamiği hakkında ne kadar bilginiz var.
Yapılmış bir projeyi pratikte uygulamak mı istiyorsunuz, bu konuyu öğrenmek mi?
Öğrenmek istiyorsanız, daha önce yazdığım konuları okumuşsunuz. Orada referans verilen linklere baktığınız mı? Anlamadığınız yer varsa detaya girerek sorular sorun.

Uygulama için ise nette bi dünya örnek var. Ha 3Dsmax değildir. OpenGL ile yapmıştır adam.
Siz mcu üzerinde yaptığını alır, 3Dsmax a uygularsınız. Bunun için 3Dsmax stript i nasıl yazılır kısmını ayrıca inceler ona göre gerekli değişikliği yaparsınız.

Birşeyler önerebilmek için öncelikle sizin hangi konuda ne kadar bilginiz olduğunuzu bilmek gerek.
Yoksa aynı dilde bile konuşmak mümkün olmaz.

C# ile de olurda orada da C# serial communication öğrenmen lazım. Sen bilirsin ne sana rahat gelirse onu kullan.
Zaten benim demek istediğimi ISMAILY demiş. Öncelikle ne biliyorsun ne kadar ilerleyeceksin bu önemli.

Forum istatistikleri

Konular
128,299
Kullanıcılar
450,130
Son üye
akınfarad

Yeni konular

Geri