gsm modül

Bu gibi bir sistemde kullanılabilecek en uygun sıcaklık sensörü ne olabilir?
Ublox, telit gibi modüllerde analog inputlar ve digital IO' lar var. Simcom da ise analog var mı emin değilim(Benim kullandığım da yok).
Embedded olarak MCU larda var içlerinde ve yazılım atabiliyorsunuz. Bu şekilde analog veya I2C/SPI çalışan bir sensör kullanabilirsiniz. Yada yanına bir MCU koyup diğer işlerle birlikte bu işi de yaptırabilirsiniz.

maliyet senin için sorun değilse ozaman kolay. 1 adet unitronics marka plc alıcan ve bir adetde wavecom gsm kit alıcaksın. tabiki gsm hattıda. wavecom gsm modemler unitronics tarafından kullanılan modemler ver unitronics in içinde hazır fonksiyon blokları var. sana bunun maliyeti 800-1000 dolar arası

Arkadaş kendisi yapmak isterse; malzeme olarak 100-150 Tl arasına yapabilir tamamını. Yazılımla/ tasarımla uğraşmıyayım derse fiyatlar piyasa şartlarında elbette değişir ama bahsettiğiniz rakamlar çok yüksek geldi bana.

Arkadaş kendisi yapmak isterse; malzeme olarak 100-150 Tl arasına yapabilir tamamını. Yazılımla/ tasarımla uğraşmıyayım derse fiyatlar piyasa şartlarında elbette değişir ama bahsettiğiniz rakamlar çok yüksek geldi bana.

100-150 tl gibi bir fiyata bu sistemi nasıl kurarım?

1Ad. GSM modül 60-70 TL.
1 Ad. MCU ve çevre birimler 20-30 Tl.
Yazılım ve devre tasarımı 0TL.
Ortalama fiyatlar üzerinden gittim.
Bahsettiğim fiyata GSM modül için INTRADE firması ile görüşebilirsiniz. SIMCOM ürünlerini getiriyorlar.

aslında benim için önemli olan yazılım ve devre tasarımı bu konuda bana yardımcı olabilir misiniz acaba?

İşlerimin yoğunluğundan dolayı zaman ayıramam. Bu aşamaları kendiniz yapamayacaksanız, bu konuda çalışan kişi veya firmalarla çalışmanızı öneririm.
Görüşeceğiniz firma veya kişilere haksızlık olmaması açısından, şunu da belirtmem gerekir;
Bahsettiğim maliyetler kendinizin yapması koşulu ile geçerlidir. Bu işi meslek olarak yapan kişiler elbette ki birikim ve harcadıkları zamanın bedelini talep edeceklerdir ve fiyatlar öngördüğüm gibi olmayacaktır. "Bir forumda, birisi bu kadara mal olur" demişti gibi bir mantıkla düşünmeyin lütfen.

Ublox, telit gibi modüllerde analog inputlar ve digital IO' lar var. Simcom da ise analog var mı emin değilim(Benim kullandığım da yok).
Embedded olarak MCU larda var içlerinde ve yazılım atabiliyorsunuz. Bu şekilde analog veya I2C/SPI çalışan bir sensör kullanabilirsiniz. Yada yanına bir MCU koyup diğer işlerle birlikte bu işi de yaptırabilirsiniz.

Mcu ile pek çok sensör kullandım, aslında merak ettiğim, bu tip geniş algılama aralığı gerekmeyen durumlarda plc ile yaygın olarak ne tip sensörlerin kullanıldığı idi.

yardı olabilecek birileri yokmu şimdi ?? :S

Forum istatistikleri

Konular
128,357
Kullanıcılar
450,218
Son üye
ORHAN54411987

Yeni konular

Geri