Grundig buzdolabı motoru yardım...

Selamun aleyküm arkadaşlar kurban bayramınız mübarek olsun tamda kurban bayramında evde kullandığımız buzdolabımızın tahminlerime göre kompresör motoru yandı.motor tam çalışacak tık diye bir ses geliyor(muhtemelen termik açıyor)5 dakika kadar bekliyor tekrar çalışmak istiyor tekrar aynı ses bu durum tekrar ediyor (termik soğuyunca tekrar devreye giriyor)motor sargılarını ölçtüm.ana ve yardımcı sargılar 11 ve 14 ohm civarları ikisinin toplamı 8 ohm gösteriyor (normalde 25 göstermesi lazım)ben beyaz eşya tamir ustası değilim ancak elektrik ustasıyım(Bakım otomasyon fabrika elektriği)buzdolabı motorunun resmini ve buzdolabının modelini sizlerle paylaşıyorum internette araştırdığım kadarıyla bu kompresör den pek iyi bahsetmiyorlar.ve aynı tip olanlardan bulamadım son u234-06 kodu ne anlama geliyor u234- olupta sonu farklı olan motorlar var 06 ne anlama geliyor veya bu motorun muadili olarak bana ne
önereblirsiniz. Teşekkürler..
IMG-20200802-WA0002.jpeg
IMG-20200802-WA0003.jpeg

dediğiniz gibi tık diye bir ses geliyorsa termik atıyor büyük ihtimalle değiştirmen gerek r600 yerine r134 de kullanabilirsiniz.

internette gördüğünüz olayı bu motorda yapmayın işe yaramaz ve iyice sisteme yağ basarsınız buda dolabınızın hurdaya çıkmasına bile sebep olabilir..

tek çaresi motoru değiştirtdirmektir.

800-1000 tl arası bir masrafı vardır.

ucuza kaçıp çıkma ,çakma motor taktırmayınız.

denesin belki olur.

internette gördüğünüz olayı bu motorda yapmayın işe yaramaz ve iyice sisteme yağ basarsınız buda dolabınızın hurdaya çıkmasına bile sebep olabilir..

tek çaresi motoru değiştirtdirmektir.

800-1000 tl arası bir masrafı vardır.

ucuza kaçıp çıkma ,çakma motor taktırmayınız.
Bu kadar masraf yerine yeni bir buzdolabı almak , hangisi sizce pratik olur?

Sizinle aynı durumdayım ve dolabımdaki küçük bir kart sorununu daha önce de kendim yaptığım halde üşendim tamir etmedim kart motoru sıkıştırıp bozdu. Benim ölçtüğüm motor direnci de sizinki gibi motorda inleme var ama 220 volt ile kalkmıyor. Kime sorduysam r600 tip gazlı olanlarda bu sorun oluyor motor çöp dedi. Yeni kompressör işçilik ve gazla 700 lira tutuyor. Galiba yaptıracağım artık.

Forum istatistikleri

Konular
127,956
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri