girişin her 10ms sonundaki 1ms lik değerini nasıl süzerim???

Merhaba arkadaşlar...

Periyodu 10ms olan sistemimin,her 10ms sonundaki ürettiği çıkışın lojik 1 ya
da 0 olduğunu kontrol etmem gerekiyor. Ekte giriş işaretini gösterdim. Ve şu şekilde
bir mantık kurdum; bu girişimi harici kesme bacağına bağladım; ilk pulse ten sonra
(giriş mişaretimin ilk biti lojik 1 dir ve ard arda lojik 1 değerleri görülebilmesine
rağmen ard arda lojik 0 değeri söz konusu değildir) timer modülü saymaya başlıyor, her
1 ms de bir çıkış üretiyor,harici kesme geldiği zaman timer kesmelerinin sayısı 12
den küçükse gelen değer lojik 1; eğer 12 den büyükse gelen değer lojik 0 dır dedim.
Uygulamada başarılı olamadım. Bu konuda yardımlarınızı bekliyorum arkadaşlar...

Şimdiden metni dahil okuyan herkese teşekkür ederim,iyi çalışmalar...

Ekli dosyalar

• devre.JPG
    devre.JPG
    27.8 KB · Görüntüleme: 12
Başlangıcta gelen logic 1 sinyalinden sonra timer başlatırım. 9 ms sonra port'u kontrol etmeye başlarım. bu bakış esnasında tımer devam eder. tımer 10ms yı geçene kadar veriyi kontrol ederim 10ms de geçtıkten sonra veri ya 1 yada 0 olarak işlem görmüş olur.10ms den sonra sayıcıyı sıfırlarım. eğer gelen bilgim logic 0 ise sayıcıyı 10ms den sonra resetlerim. eğer gelen bilgi logic 1 ise logıc 1 bilgisi kaybolduğunda sayıcıyı resetlerim böylelikle gelen bilgiyle senkronize işlem yapmış oluruz.

Ayrıca bu sistemi nerede nası kullanacağınızı anlatabilirseniz daha fazla yardım edebilecek arkadaşlar çıkabilir.

Devre X10 protokolüyle alakalı. Bilmeyenler için şöyle söyleyim;X10, 220V luk Şebeke üzerinde kurulu akıllı ev. 220V ye verici tüm devre aracılığla işaret gömüosun,alıcı tümdevre ile de bu gömdüğün işareti süzüosun. Verici kısım her sıfır geçişlerde bilgi işaretini şebekeye gömüyor. şebeke 50 Hz olduğundan ve her periyotta 2 sıfır değeri olduğundan 10ms de bir bilgi işareti gömülüyor. Benim sorum alıcı kısımla alakalı,alıcı kısım bu gömülen işaretin şebekeden ayrıldıktan sonra (ekteki giriş işareti) başta bahsettiğim süzme işlemini gerçekleştiriyor.
Sizin bahsettiğiniz yöntemin riskleri çok,sistem gecikmelere çok açık olduğu için bir gecikme payı koymak lazım. direk anlık ifadeleri ölçmek doğru sonuç vermeyebilir. Yine de emeğinize çok teşekkür ederim...

Forum istatistikleri

Konular
128,404
Kullanıcılar
450,302
Son üye
mel112

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri