Girdiğim işte hangi Konulara hakim olmalıyım !! [Yardım]

ExpinceR

Üye
Öncelikle S.a değerli abilerim..

Meslek lisesi elektrik bölümü son sınıfa geçtim..
Önümüzdeki sene Büyük bi şirketin (holding in) fabrikasına Planlı Bakım teknisyeni olarak Staja başlicam...

Stajımı başarılı bir şekilde tamamlarsam (ki kendime güveniyorum) işe devam etme imkanı sağlicaklar...

Fabrikada Planlı bakım teknisyeni ne yapar ?
Hangi konulara hakim olmalıdır ?
Nelerle karşılaşabilir ?

Bu konuda Herkesin görüşlerini almak istiyorum...
Çalısmalarımı sıklaştırarak kendimi simdiden hazırlamak istiyorum..

Şimdiden herkese çok teşekkürler..

İyi forumlar ;)

Her türlü arıza ile karşılaşırsın. Staj yaptığım fabrikadan örnek vereyim. Bakımcılar sürekli bi yere çağırılıyorlar, nerdeyse boş durmassın. Birçok konuda bilgin olması lazım. Fabrikaya adapte olana kadar biraz zorluk çekersin. Git şurdan şuna bak derler iki saat onu ararsın yerini bilmediğin için. Satjyer olarak pek bir iş yapmassın zaten. Büyük ve güzel işleri yetkililer yapar :) Eğer fabrikada otomasyoncu yoksa dışardan otomasyoncu çağırırlar.PLC den anlamıyorsan arızasına göndermezler. Sizin işiniz biraz daha kolaylaşır. Arıza analizin iyi olmalı. Şimdilik bunları ekledim, teknik lise son sınıf endüstriyel kontrol bölümündeyim, başarılar...

1 dürüst ol ne olursa olsun doğrusunu söyle
2 mesleğine saygılıol iş yaparken üşenme
3 zaman geçtikçe gerisi zaten gelir

sistemi yutarcasına ıyı tanıman yeterlı
staj suresı senın icin ıyı bır fırsat

Gerekirse sistemin işleyişini gün gün not al ve her akşam evde tekrarla 1 hafta sonra yerleşmiş olur

Yapacağın iş eğer bir makinanın bakımı vs. ise makinada arıza dahi olmasa makina başında saatlerini harca. Onu operasyonel açıdan iyi tanı. Makinanın karakteristiği, kullanan operatörün davranışları... Her şey çok önemli. Makina şemalarını sürekli karıştır, eğer PLC programından anlıyorsan programı -offline olarak- kurcala, anlamağa gayret et. PLC bilmiyorsan bir an önce öğren. Teknik katalogdan faydalanmayı öğren. Mesleğini severek yap. Ve Yıldırayuçar'ın tavsiyelerini asla aklından çıkarma.
Meslek hayatında başarılar...

Yapacağın iş eğer bir makinanın bakımı vs. ise makinada arıza dahi olmasa makina başında saatlerini harca. Onu operasyonel açıdan iyi tanı. Makinanın karakteristiği, kullanan operatörün davranışları... Her şey çok önemli. Makina şemalarını sürekli karıştır, eğer PLC programından anlıyorsan programı -offline olarak- kurcala, anlamağa gayret et. PLC bilmiyorsan bir an önce öğren. Teknik katalogdan faydalanmayı öğren. Mesleğini severek yap. Ve Yıldırayuçar'ın tavsiyelerini asla aklından çıkarma.
Meslek hayatında başarılar...

Çok sağolun yardımlarınız için...

Kafamdaki tahtalar yerine oturdu ...

Forum istatistikleri

Konular
128,212
Kullanıcılar
449,990
Son üye
alpersirakaya

Yeni konular

Geri