GES'in devreye girince fabrikanın kesicisini açtırması?

kukileyta

Üye
Merhaba değerli kontrol kalemi üyeleri,

Ben yeni mezun mühendis olarak siz tecrübeli abilerime veya ablalarıma danışmak istedğim bi konu var.

Bi fabrikanın çatısına ges kurmak üzere şantiye şefliği yapmaktayım.

Dün öğleden sonra saat 16.00 gibi inverterleri devreye aldığımda hiçbir sıkıntı yoktu. Ortalama üretimim inverter başına 4kw idi güneşin az olması ve saatin geç olmasından ötürü düşüktü. Toplam 10 inverterimiz bulunmakta.

Sabah işe geldiğimde GES'imin devre dışı olduğunu farkettim ve fabrika yetkilileri sabah saat 05.00 civarı kesicileriin açma yaptığını söyledi. Şalterlerinin ayar sahalarını güncelledikten sonra saat 11.00 gibi GES'imi devreye aldıktan 40 saniye sonra kesicileri tekrar açma yaptı. Üretimlerinin durduğundan serzenişlenip suçu bana attılar. 3 senedir sadece son 2 gündür bu kesici açtı gibisinden laf kondurdular.

Ama ben kendi santralime baktığımda hiçbir sorun görmüyorum. Sorun neden olabilir? Fabrika yeni makine kurulumu gerçekleştirmiş ondan şüpheleniyorum. Denemek için bugün GES'imi devreye almadım bakalım kesicileri açma yapacak mı diye. Eğer açma yapmazsa benim ne gibi şeylerden şüphelenmem gerekir.

Tek eksiğimin benim ustaların GES panom ile fabrikanın mevcut ana dağıtım panosuna topraklama kablo çekmeyi unutmaları.
Bir de kaçak akım koruma rölelerim devre dışı. Bunlar fabrikanın kesicisinin açmasına sebep olacak etmenler mi ?

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
GES - de üretilen enerji , PWM tekniği AC ye çevrilmiştir, taklik bir sinus sinyalidir, bu konu kesicilerde ölçüm hatasına sebep olup açma yaptıra biliyor, cihazların rms olması gerekiyor, aklıma bu geldi yazmak istedim, Diğer mesele teknik sahada başarı ve başarısızlık yanyanadır, hata yapmamış, kaybetmemiş insanlar, hiçbir sey denememiş, girişimde bulunmamışlardır,,

Ben yeni mezun mühendis olarak siz tecrübeli abilerime veya ablalarıma danışmak istedğim bi konu var.

Bi fabrikanın çatısına ges kurmak üzere şantiye şefliği yapmaktayım.

Dün öğleden sonra saat 16.00 gibi inverterleri devreye aldığımda hiçbir sıkıntı yoktu. Ortalama üretimim inverter başına 4kw idi güneşin az olması ve saatin geç olmasından ötürü düşüktü. Toplam 10 inverterimiz bulunmakta.

Sabah işe geldiğimde GES'imin devre dışı olduğunu farkettim ve fabrika yetkilileri sabah saat 05.00 civarı kesicileriin açma yaptığını söyledi. Şalterlerinin ayar sahalarını güncelledikten sonra saat 11.00 gibi GES'imi devreye aldıktan 40 saniye sonra kesicileri tekrar açma yaptı. Üretimlerinin durduğundan serzenişlenip suçu bana attılar. 3 senedir sadece son 2 gündür bu kesici açtı gibisinden laf kondurdular.

Ama ben kendi santralime baktığımda hiçbir sorun görmüyorum. Sorun neden olabilir? Fabrika yeni makine kurulumu gerçekleştirmiş ondan şüpheleniyorum. Denemek için bugün GES'imi devreye almadım bakalım kesicileri açma yapacak mı diye. Eğer açma yapmazsa benim ne gibi şeylerden şüphelenmem gerekir.

Tek eksiğimin benim ustaların GES panom ile fabrikanın mevcut ana dağıtım panosuna topraklama kablo çekmeyi unutmaları.
Bir de kaçak akım koruma rölelerim devre dışı. Bunlar fabrikanın kesicisinin açmasına sebep olacak etmenler mi ?
Kukileyta Merhabalar;

Fabrika kesicilerini açmaya götüren rölelerde yönlü koruma olabilir,siz ges üzerinden enerji verdiğinizde yönlü koruma pick-up alıp sistemi açtırabilir,
Rölelerin ayar dosyasına bakmanız gerek,

Kolay Gelsin

Kesicilerin actırma rölelerini kontrol etsinler .Gerekirse ayarlarını yeniden yapsınlar.Nötr toprak bağlantılarını tekrar gözden geçirsinler.Tabiki biz buradan sadece tecrübeye dayanarak yorum yapıyoruz .Sahadaki çalışan ustalarınız tesbit edecektir .Kolay gelsin
Bazen kaçak akım nötr çıkışından toprağa kaçak olur bu çok küçük bir sızıntı akımıdır .Durmadan röleyi attırır bu elektronik bir sürücü içindeki sızıntı akımı bile olur ustalar bunu önlemek için toprak bağlantılarını sökerler siz eğer bir toprak bağlantısı veya nötür bağladıysanız bunlarda açtırma sebebi olur.Tekrar kontrol edin.

Son düzenleme:

Fabrika kesicisini açmasını kaçak akım koruma rölelerini devreye aldığım zaman çözdüm. Ustam açık konumda bırakmış röleleri.

Daha sonra ise ges devreye girer girmez kendi ana şalterimin atması gibi bir problem yaşadım. Onu ise şöyle çözdük.

Bugün tüm inverterlerimi kapatıp şalterimi kapalı konuma getirdikten sonra teker teker inverterleri devreye aldığımda Sigma marka kaçak akım algılma rölesini gözlemledim. her inverter devreye girdiğinde sırayla %10, %20.... %80 olup açma yaptığını gördüm. Topraklama kablomdan akan akımı 0,1A idi.

Daha sonra bu durumu panoyu aldığımı firmayı arayıp anlatmayı düşündüm. Aradığım zaman kaçak akım rölesinde bi sıkıntı olabileceğini başka marka bi röle ile değiştirip deneyelim dedi. Kaçak akım algılama rölesini değiştirdiğim zaman sorun ortadan kalktı.

Forum istatistikleri

Konular
127,959
Kullanıcılar
449,607
Son üye
sinan343834

Yeni konular

Geri