Geri sayıcı devresinde 0'da devreyi otomatik durdurma

ugur99

Üye
Merhaba, foruma yeni üye oldum eğer yanlış yere konu açtıysam ya da yanlış şekilde sorduysam şimdiden özür dilerim.

Sizlere sormak istediğim sorum şu, 10'dan geriye sayan bir devre tasarlıyorum baştan ileri saydırarak devreyi 10'a kadar götürüyor daha sonra NE555 timer yardımı ile 10'dan geriye saydırıyorum fakat doğal olarak devre 0'dan sonra 99'a dönüp geri saymaya devam ediyor sorum sayım işlemini nasıl 0'da durdurabileceğim interneti bu konuda taradım bir kaç şey de buldum ama tam olarak anlayamadım. bu arada kullandığım komponentler NE555 timer, 74LS192 ileri-geri sayıcı, 74LS48 IC ortak katot ve 2 adet 7-segment display. şimdiden değerli yanıtlarınız için teşekkür ederim.

Sayı sıfır olduğunda sayıcı entegrenin QA, QB QC ve QD çıkışlarının hepsi sıfır olacaktır. Bu çıkışlardan birer sinyal al. Hepsi sıfır olduğu an lojik 0 üreten bir lojik devre tasarla. Tasarladığın bu devrenin çıkışını da entegrenin paralel yükleme pinine (PL pini) uygula. P0 P1 P2 P3 pinlerini de GNDye bağla. Yani bu pinlerle 0 bilgisini gireceksin. Hangi bilgiyi girersen PLpinindeki bilgi ne ise sayıcı çıkışına o aktarılır. Sizin örnekte sıfır bilgisiolmakta.

Anladığım kadarıyla 4 girişli bir OR gate kullanmamı tavsiye ediyorsunuz. Dediğinizi uyguladığım da kendi verdiğim pulse ve ne555'in geri sayımı devre dışı kaldı. Biraz daha yardımcı olabilirseniz sevinirim biraz kalın kafalıyımdır teşekkür ederim.

Merhaba,
Bildiğiniz gibi EXOR gate te girişler farklı ise çıkış pozitif girişler eşit ise çıkış negatiftir.Yani
A B C
0 1 1
1 0 1
0 0 0
1 1 0
olur.Bu şu demektir.Sayıcının BCD çıkışlarını tek tek A kapılarına verir B leri de şaseye çekerseniz videoda gördünüz gibi sıfır olduğunda röle pasif olur.
https://www.dropbox.com/s/5xbubsy2rez17a4/AutoScreenRecorder_02 Dec. 01 12.29.avi?dl=0

Merhaba,
e-mail verirseniz dsn dosyasını da yollarım.proteus 7.0 versiyon olarak.

Forum istatistikleri

Konular
128,162
Kullanıcılar
449,922
Son üye
11akif

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri