Gece lambası ve oda lambasını tek anahtar ile kontrol etmek

impaktor

Üye
Basit bir devre yapmak istiyorum, çalışma şekli şöyle olacak;

Bir anahtara bastığımda, bir röle yardımıyla LED lamba yanacak (bu LED gece lambası olarak kullanılacak, az ışık verecek) ve anahtarı kapatmadığım sürece gece lambası yanık kalacak, anahtarı kapattığım zaman LED sönecek hiç bir şey yanmayacak

Anahtara bastığım an 5sn lik bir bekleme süresini ayarlayan kondansatör veya "turn-off delay" devresi butonun 5 sn içerisinde kapatılıp tekrar açılmasını bekleyecek

Aynı butonu kapatıp 5sn den önce tekrar basarsam bu kez ampul yanacak (oda ampülü) ve anahtarı kapatmadığım sürece oda lambası yanık kalacak

Oda lambası söndürüldüğü zaman bu devre, anahtara tekrar basılması halinde tekrar LED lambayı çalıştıracak

Dual color LED panel light
Çift konumlu asma tavan aydınlatması

..diye arttığımda birkaç ürün var ama ben bunları iki-üç röle ve kondansatör ile yapmak istiyorum

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
İstediğiniz şekilde çalışan bir sistemin yapılması mümkün. Elimde işinizi görecek daha önceden hazırlanmış bir çalışma yok. 3-4 saatlik bir çalışma gerekecektir. Bu kadar vakit ayırmam mümkün değil.

Ben ekte resimdeki devreye kadar birşeyler yaptım ama soru işareti (?) olan yerlerde kaldım

Ekli dosyalar

• IMG_20190912_203129_076.jpg
    IMG_20190912_203129_076.jpg
    210.3 KB · Görüntüleme: 46
İstediğiniz şekilde çalışan bir sistemin yapılması mümkün. Elimde işinizi görecek daha önceden hazırlanmış bir çalışma yok. 3-4 saatlik bir çalışma gerekecektir. Bu kadar vakit ayırmam mümkün değil.
Birkaç gün önce size bahsettiğim devreyi yaklaşık 1.5saat düşündükten sonra ekte resmi olan devreyi tasarladım, vaktinizin müsait olduğu bir zaman kontrol edebilir misiniz.

Oda lamba anahtarına ilk bastığımda gece lambası yanacak kapatıp tekrar bastığımda normal oda lambası yanacak ki

Ekli dosyalar

• IMG_20190915_114354.jpg
    IMG_20190915_114354.jpg
    428.8 KB · Görüntüleme: 34
Kayan ışık devresiyle yapabilirsiniz belki.

AşağıdAki devre işinizi görür. Şemadaki açıklamalara dikkat ediniz. Besleme gerilimi kritiktir. 4,75 ile 5,25 Volt arasında regüleli bir kaynaktan alınmalıdır. Tedbiren röle bobin uçlarına ters paralel 1N4148 bağlanmasında fayda var. Bir mikrodenetleyici ile daha az kompenent ve 2 röle kullanarak daha basit ve kolay bir şekilde yapılabilir.

sirali_led_lamba.jpg

Forum istatistikleri

Konular
127,947
Kullanıcılar
449,593
Son üye
purplelake

Yeni konular

Geri