gazların soğutma özelliği

manyeto

Üye
merhaba arkadaşlar sizlere danışmak istediğim bir konu var oda şu
teneke kutular içinde satılan ve çakmaklara tekrar gaz doldurmak için kullanılan
tüplerden birini çakmağıma gaz doldurmadan önce,ucundaki plastik sibobu çakmağa uydururken,aşağı yukarı hareket ettirile bilir konik plastik parça
işte onu aşağı bastırıp mecburen tüpten hızla gaz kaçırınca birden elimdeki tüpün
hızla soğuduğunu farkettim.akşamdan beri bu konuyu araştırıyorum
bu tüp neden böyle ucundan hızla gaz kaçırırken soğudu.konudan anlayan arkadaşlardan her tür teknik izahları için şimdiden teşekürler

Sen bu gaz olayına çok meraklısın gördüğüm kadarıyla :D

Tüp içinde bulunan gaz basınç altında olduğu için sıvı halde duruyor. (Her gazın hangi basınç altında sıvılaşma değeri farklıdır)

Sen kapağını açınca basınç ortadan kalkıyor ve hızla gazlaşmaya başlıyor. Burada hemen aklına şu soru gelebilir; biz ısı vermeden nasıl gazlaşıyor?

Aslında kapağı açınca ortam sıcaklığı o gazı gazlaştırmaya yetiyor. Çünkü gazın atmosferik basınçta gazlaşma ısısı - derecelerde.

Nihayetinde o sıvı haldeki gaz, gazlaşırken ortamdan ısı alıyor. Bu nedenle de etrafındaki diğer cisimler de denge prensibi gereği soğuyor. Buna örnek olarak soğuk bir yüzeyi tutarsanız sizin eliniz soğur, dokunduğunuz yüzey ısınır. (Tersi de geçerlidir. sıcak yüzeye dokunursanız karşı taraf soğur siz de ısınırsınız)

Çok basit olarak anlatmaya çalıştım. Sorun olursa gene de yanıtlamaya çalışırım. (+pop hakkettim herhalde :D)

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,940
Son üye
yavuzturan

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri