Gamak monofaze 2.2kw motor sorunu

silent59

Katılımcı Üye
Merhaba arkadaşlar etiketini attığım motoru salça makinasi için sıfır aldık bağlantı şekli klemens kutusunda belirtildiği gibi u1 ve U2 uçlarına besleme veriyoruz bağlantılarla değişiklik yapmadık yanlışlıkta gözükmüyor kendi baglantilarindada şimdi biz bu motora enerji veriyoruz çalıştı diyelim kapatıyoruz açtığımız zaman kalkış yapamiyor haliyle yardımcı sargi devreden çıkamıyor bende elektrikçi yim ama monofaze motorlarla pek alakam olmadığı için bir yerde yanlışlık mı yapıyoruz diyorum kapayıp açmak için beklemek mi gerekiyor yoksa çalışması mı lazım arızalı kondansator olabilirimi acaba ne dersiniz...

Ekli dosyalar

• IMG-20210813-WA0007.jpg
    IMG-20210813-WA0007.jpg
    104.2 KB · Görüntüleme: 52
  • IMG-20210812-WA0003.jpg
    IMG-20210812-WA0003.jpg
    158.6 KB · Görüntüleme: 56
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Ben 25 yıllık teknisyenim monofaze motorları hiç sevmem gördüğüm yerde kaçasım gelir bu motoru trifaze motorla değiştirin birde 220 monofaze giriş trifaze çıkışlı sürücü alın uğraşmayın maliyetli olur ama başınız ağrımaz en son 220 volt gamak motoru bağlamaya gittiğimde cebimden 100 tl verdim parça aldım çalıştırdım gamak monofaze motorlar için diyot a benzer bir parça yapmış ne yaptıysam çalışmadı benden önce de kurcalanmış motor zaten dediğim gibi gittim bir bobinajcıdan yeni parça aldım çalıştırdım

Ben 25 yıllık teknisyenim monofaze motorları hiç sevmem gördüğüm yerde kaçasım gelir bu motoru trifaze motorla değiştirin birde 220 monofaze giriş trifaze çıkışlı sürücü alın uğraşmayın maliyetli olur ama başınız ağrımaz en son 220 volt gamak motoru bağlamaya gittiğimde cebimden 100 tl verdim parça aldım çalıştırdım gamak monofaze motorlar için diyot a benzer bir parça yapmış ne yaptıysam çalışmadı benden önce de kurcalanmış motor zaten dediğim gibi gittim bir bobinajcıdan yeni parça aldım çalıştırdım
motor sıfır hocam kullanılan yerde trifaze yok sürücü artı motor maliyet baya artar

muhtemelen merkezkaç anahtarı sıkıntılı

bunda merkez kac anahtarı yok beslemeyi yanlıs yere baglıyorsun kahverengi ve mavi kablonun oldugu yere bagla calısacaktır

Acaba yükte çalıştırıyor olduğunuz için zırıltı yapıyor olabilir mi benim aklıma da o geldi şimdi ? hani yükü yenemez de vınlar zırlar falan...

bunda merkez kac anahtarı yok beslemeyi yanlıs yere baglıyorsun kahverengi ve mavi kablonun oldugu yere bagla calısacaktır

bilgilendirme için teşekkür ederim. fotoğrafta kırmızı okla işaret ettiğim kahverengi kablonun nereden geldiğini açıklayabilir misiniz?

kkf110.jpg

bağlantılarda herhangi bir sıkıntı yok arkadaşlar sorun gerilim düşümü kaynaklı çıktı voltajlarda düşük oldugu saatlerde motor kalkınamıyor anlaşılan aldığımız yere götürdük her denemede kalkışta sorun olmadı..tredaş sagolsun yenileme adı altında aliminyum tek telli kabloları söküp alpek kablo cekiyorlar sorun sürekli artıyor...
benimde rahat o kadar var ama elektrik çok geniş bir dal bende işletmede çalıştığım için monofaze motor hiç sökmedim desem yalan olmaz o yüzden yabancı kalıyoruz ister istemez görmediğimiz konulara
Anahtar var
Anahtar var motor çift kondansatorlu
Bende biraz araştırdım bağlantı bu şekilde neyin ne olduğu belli merak edenler icin

Ekli dosyalar

• IMG_20210813_183330.jpg
    IMG_20210813_183330.jpg
    499 KB · Görüntüleme: 52
Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
128,133
Kullanıcılar
449,850
Son üye
umutbaysal9