EnerjiBeş

Üye
Güneş Tarlası Kurmak İstiyorum Ama Nereden Başlayacağımı Bilmiyorum ?

Bu soru birçok işe başlamak isteyen insanların ortak sorusu aslında. Atalarımızın dediği gibi “Bir işe başlamak o işin yarısıdır” diye boşa dememişler. Aslında güneş tarlası kurmak isteyenlerin işe başlamak için tek eksiği “Cesaret” ‘tir. Çünkü hep kendilerine şu şekilde sorular sorarlar ve vazgeçerler veya fırsatları kaçırırlar “başvurum onaylanırmı ? , hangi tarlanın üzerine tesis kursam ? , malzeme olarak ne seçeceğim ? , yatırım maliyetini nasıl karşılayacağım ? , gözle görünmeyen bir maliyet çıkacakmı ? , v.b…” . Evet , maalesef bu sorular yüzünden birçok insan bu işe başlamadan vazgeçmektedir. Biz ise sizlere bu konuda biraz cesaret vereceğiz. Devamı

Moderatör tarafında düzenlendi:
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Deveye hendek atlatmak bu sitemi kurmaktan daha kolay görünüyor :)

bundan 3 4 sene önce sistemin amorti süresi 25 yıldı. şimdi ise amorti süresinin 6 7 yıl olduğu söyleniyor. bu da fiyatların daha da düşeceğini anlatır :D

Ben şahsen çok mecbur kalmadıkça böyle bir sistem kurmam. Bu sistemin sadece kurulum maaliyeti değil işletme maaliyetide yüksektir, arıza v.s. cabası...
Kurulum maaliyetini amorte etmeye çalışırken çıkacak akü masrafı zaten sizi eller yukarı yapmaya yeterde artar bile ayrıca ucra köşede kuracağın sistemde bunları nasıl muhafaza edeceksin oda ayrı dert nerden baksan sıkıntı...

en büyük sıkıntılardan biri de budur. firmalar sistemi kurup teknik destek vermekten kaçma derdindeler. ürünlerin verimi 2 sene sonra yarı yarıya düştüğünde para akıtılarak alınan sistemler çöpe gider.

Kayınpederin köyde ceviz ağaçları var adam onca emek vermiş. Toplamaya diye gidiyor cevizler yok toplanmış hırsızlar çalmış. Sen bu sistemde akünü çelik kasaya koysan kasayla birlikte alıp götürürler. Birde bu sisteme güvenip atıyorum tarla sulayacaksın :) hayırlı işler bol güneşler :)

tabi bekçi tutmak lazım başında yada 7/24 kamera sistemi. bu da güneş paneli sisteminin maliyetini artıracaktır.

bundan 3 4 sene önce sistemin amorti süresi 25 yıldı. şimdi ise amorti süresinin 6 7 yıl olduğu söyleniyor. bu da fiyatların daha da düşeceğini anlatır :D
öğrenciyken fizibilite yapmıştık rüzgar türbini için. şimdiki miktarın neredeyse 4 katı kadar sürede amorte ediyordu. görüşünüze sonunu kadar katılıyorum. yıllar içinde pazardan alıp çatıya, bahçeye kurulabilecek kadar düşer fiyatları :D

Ters düştüğün komşu indirecek paneli sonra hayvan yapmıştır, bizim burada çok ... der!
Yazının sonunda şöyle bir cümle vardı "Ne kaybedecekki?" (ki bitişik yazılmış) zaman=nakit!!!

Forum istatistikleri

Konular
128,189
Kullanıcılar
449,957
Son üye
sezercakmak

Yeni konular

Geri