Güneş Paneline Direkt Pompa Bağlamak

ckale17

Üye
Merhaba güneş enerji sistemini ben toplayacaktım ama babam gitmiş elektrikçiden almış hatta kurulum bile yapılmış :)

ben tarlaya gidince öğrendim. neyse konumuza gelelim. dalgıç pompayı henüz görmedim ama ekteki paneli ayrı bırakmış
"havalar iyi olunca bu panele direkt pompayı bağlarım, sizde güneş nerdeyse oraya elle koyarsınız. mesafe uzak diye böyle yapıyorum"
demiş.

bana portatif olması saçma geldi, diğer panelleri evin çatısına montaj yapmış buna üşenmiş gibi geldi.
şimdi benim sorum şu; bu paneli gene çatı üstüne montaj yapsam, dalgıç pompa ile mesafesi yaklaşık 50mt, bu mesafeyide 2.5mm lik bakır kablo ile yada sizin önerinize göre toprak altından gitsem olurmu.

pompanın görevi su deposuna su basmak :)

Ekli dosyalar

• IMG_0910.JPG
    IMG_0910.JPG
    287.5 KB · Görüntüleme: 72
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
elektrikçi yakın olsun mesafe uzaksa, tek güneş panelinin gücü belli, voltajda düşme olmasın dedi her halde, bağlayıp denemek lazım..
bu su motorları 24 volt mu oluyor..

o zaman baştan dediği gibi seyyar deniyecem sonra uzatıp deneme şansım olacak :/ birde hesabı varmıdır acaba 2.5mm lik bakır kablonun 50 metrede yüzde kaç kayıp yaşatacağının

formül ama biraz karmaşık ve alternatif akım içindir, dc de geçerli değil, bir de motor gücünü de bilmeniz gerekir falan..

panel gücü motoru çalıştırır mı o bile belli değil, uzun mesafe sıkıntı olur..

dc olduğunda işler değişir demek. ben yanımda bi 50mt kablo götüreyimde bakalım o zaman çalışacakmı çalışmayacak mı :) çalışırsa çatıya koyarım çalışmazda artık kuyunun üstüne bi tavan yapıp onun üstüne koyacam.

bu sistemlerde panelin yanında akü inverter falan başka bir şey olmuyor mu, sigorta falan

babanıza hangi sistemi satmış

her ikisinide :) birini ev için satmış diğerini pompa için

tarladaki 220 volt ise 50 metre için çok düşmez, en fazla 5 -10 volt sanırım ama seyyar olsun dediyse tarladaki 24 sistemdir..

Forum istatistikleri

Konular
127,950
Kullanıcılar
449,598
Son üye
kadir12366

Yeni konular

Geri