Güneş Paneli ve Li-ion pil

aslında bunu kast ediyorum...

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Dostum yapılamaz demiyoruz ancak ne kadar sağlıklı olur asıl soru işareti bu soruda.

O paslı çivilerle ... onları lehime bulamak bile epey yüksek ısı ister, pile lehimleyinceye kadar da bi o kadar ısı, pil kimyasalları da ısıya bayılır :). zten farklı metaller bir araya gelerek pil oluşturur bir de gerilim verdin mi oksit kablo kopmaları ohhh! Bir kaç iş yapsın gerisi mühim değil dersen hemen kolları sıva!

Lehim şart değil pil kutuları kullanarak deneyeceğim...

sku_103855_1.jpg

Seri bagli lityum pilleri sarj etmek daha zordur her pilin sarjini ayri kontrol etmek lazim. Bu is icin yapilmis ozel sarj aletleri var balans sarj aletleri. Ilgilenirseniz link verebilirim genelde modelciler kullanirlar.

@Haldun1 Bu arada 1.5 yilda aku omru cok kisa geldi. Akunuz jelmi normalmi? Aku maksimum gerilime ulasiyormu ayrica kullanim sonrasi kac volta dusuyor? Aku kapasiteniz kac amperdir? Panel gucunuz nedir tam gunes isiniminda kac amper ile sarj olmaktadir? Bu bilgilerde birinde hata olabilir. 500 cevrimde akunuzun bitmemesi lazim diye dusunuyorum. Vereceginiz bilgiler cercevesinde yorum yapabiliriz.
Serkan bey bende aynı konuyla ilgiliyim kepenk ustasıyım yani elektrik elektronikten anlarım 3 adet 18650 Lithium İon pili akülü vidalamaya bağlamak istiyorum ama 3 ünü aynı anda şarz edecek bir şarz aleti yapmak istiyorum sizde şema veya link varsa atarsanız sevinirim saygılar

Merhabalar,

Hazır almak isterseniz örnek şunun gibi ve benzer ürünler öneririm. 3 adet lityum pili seri bağlı şekilde her pili ayrı şarj edebilir. Zaten resmi görünce anlayacaksınızdır.

Gayet küçük bir ürün. Ancak pil grubunun içine sığdırmak biraz sıkıntı olabilir. Boşluk pek yok benim söktüğüm pillerin içinde. Ancak eski nikel pilleri söküp yerine lityum piller takacaksanız yeriniz açılacaktır. Hem cihaz hafifleyecek hemde gücü artacaktır.

http://www.ebay.com/itm/3S-20A-Li-i...214304?hash=item4d50640660:g:UBYAAOSw5cNYT2r-

s-l1600.jpg

Merhabalar,

Hazır almak isterseniz örnek şunun gibi ve benzer ürünler öneririm. 3 adet lityum pili seri bağlı şekilde her pili ayrı şarj edebilir. Zaten resmi görünce anlayacaksınızdır.

Gayet küçük bir ürün. Ancak pil grubunun içine sığdırmak biraz sıkıntı olabilir. Boşluk pek yok benim söktüğüm pillerin içinde. Ancak eski nikel pilleri söküp yerine lityum piller takacaksanız yeriniz açılacaktır. Hem cihaz hafifleyecek hemde gücü artacaktır.

http://www.ebay.com/itm/3S-20A-Li-i...214304?hash=item4d50640660:g:UBYAAOSw5cNYT2r-

s-l1600.jpg
ben bundan alıp akülü vidalamada kullandım. Şarjda sıkıntı yok da, vidalamayı 5-6 saniye çalıştırıp korumaya geçiyor... düğmeyi bırakıp tekrar basman gerekiyor..

bende bataryayı şarj etmek için ayrı bir giriş yaptım, pillerin çıkışını da direk batarya çıkışına bağladım. Yani şarj olurken devreyi kullanıyor ama vidalama kullanırken bataryaya direk bağlı....

Yaklaşık 1 yıldır kullanıyorum, şarjı çok bitirmezsen sorun olmuyor, şarj kontrolu için de küçük ekranlı voltmetre bağladım. 4 pilli sistem için güç 12v altına düşünce şarj ediyorum, piller dolu iken 16 küsür volt oluyor....

yaklaşık 5 akülü vidalamayı kurtardım bu yolla.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,126
Kullanıcılar
449,840
Son üye
111340

Yeni konular

Geri