Güneş Paneli aşırı şarj sorunu

Merhaba arkadaşlar,

Konunun yanlış yerde olduğunu tahmin ediyorum ancak şu an aşırı şarj edildiğini düşündüğüm aküyle karşı karşıyayım ve akülerin patlama ihtimali olduğundan ve soracak kimsem olmadığından buraya açayım dedim.

Bir güneş paneli sistemi toplayayım dedim ve balkona kurdum test amaçlı. Akü kontrol cihazı 12V aküyü 24V algıladı ve boş olduğunu düşündüğümden kendi haline 12V’a kadar biraz olsun, sorun çözülene kadar sökerim dedim.

Fakat kabloları söküp taktığımda 24V ibaresi 12V olarak değişti ve şu an %100 dolu gösteriyor, Voltaj ise 15.2V civarında. İnverter kullanıp boşaltsam, elimde şu an inverter yok.

1) 12V aküyü 15.7V’a çıkarttığım için patlama ihtimali var mı? Varsa ne yapmalıyım?
2) İnverter olmadan aküyü boşaltma şansım var mı? USB ile boşaltmaya kalksam işim çok zor çünkü fabrika çıkışı 105Ah olan 2 aküyü paralel bağladım.

Lütfen yardımcı olursanız sevinirim, patlama ihtimalinden korkmasam kesinlikle yanlış yere konu açmazdım.

Şimdiden teşekkürler arkadaşlar,
İyi çalışmalar.

Ekli dosyalar

• 3D4F641A-9FEE-4875-BABE-FD9D74DDF303.jpeg
    3D4F641A-9FEE-4875-BABE-FD9D74DDF303.jpeg
    452.8 KB · Görüntüleme: 19
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Merhaba arkadaşlar,

Konunun yanlış yerde olduğunu tahmin ediyorum ancak şu an aşırı şarj edildiğini düşündüğüm aküyle karşı karşıyayım ve akülerin patlama ihtimali olduğundan ve soracak kimsem olmadığından buraya açayım dedim.

Bir güneş paneli sistemi toplayayım dedim ve balkona kurdum test amaçlı. Akü kontrol cihazı 12V aküyü 24V algıladı ve boş olduğunu düşündüğümden kendi haline 12V’a kadar biraz olsun, sorun çözülene kadar sökerim dedim.

Fakat kabloları söküp taktığımda 24V ibaresi 12V olarak değişti ve şu an %100 dolu gösteriyor, Voltaj ise 15.2V civarında. İnverter kullanıp boşaltsam, elimde şu an inverter yok.

1) 12V aküyü 15.7V’a çıkarttığım için patlama ihtimali var mı? Varsa ne yapmalıyım?
2) İnverter olmadan aküyü boşaltma şansım var mı? USB ile boşaltmaya kalksam işim çok zor çünkü fabrika çıkışı 105Ah olan 2 aküyü paralel bağladım.

Lütfen yardımcı olursanız sevinirim, patlama ihtimalinden korkmasam kesinlikle yanlış yere konu açmazdım.

Şimdiden teşekkürler arkadaşlar,
İyi çalışmalar.

Aku şu an şarjdan cikardiysaniz durduk yere patlamaz. Aşırı sarj olmuş.

Bu aku grubuna varsa elinizde 12 volt 50 watt halojen lamba yada oto far lambası bağlayın bir sute voltaji takip edin 14 volt civarında kedin. Normal kullanıma dönün.

Kolay gelsin.

Forum istatistikleri

Konular
128,133
Kullanıcılar
449,849
Son üye
cagan20

Yeni konular

Geri