Güçkaynağı (UPS) ile ilgili teknik ve Teorik bilgi İsteyenlere yardımcı olabilirim

crexlly

Üye
Merhabalar işim gereği ups, IT panolar regülatör le ilgili teknik ve teorik bilgi isteyenlere yardımcı olabilirim kolay gelsin

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Merhaba

Benim şöyle bir sorum var.
Ups işletme topraklamasi ups markasına göre istenip istememesi değişiyor. Yani mesela socomec isterken tescom istemiyor. Sebebi ne olabilir. İstemeyenlere koruma toprak barasina toprak hattı bağlıyor. Sebebi nedir?

Merhaba Ben 1500VA ups tasarımı yapıyorum.
Kısa özet yapacak olursam
Şebekeden aldığım gerilimi doğrultma işlemine tabi tutup buck convertor SMPS ile gerilimi akü şarj edecek seviyeye düşürüyorum.Aküdeki gerilimi ise boost convertor SMPS kullanarak 311V DC seviyelerine yükseltiyorum.Sonra inverter katına bu gerilimi uygulayıp tekrar 220V 50 Hz Şebeke elde ediyorum.Şeklinde olması planlandı.Şu an akü kısmına kadar bitti yükseltme işlemine geçiyorum.
Sorularım şunlar;
1.Bu offline bir ups ve tasarım planımda hata var mıdır?
2.Ekleyeceğiniz hususlar nelerdir?
3.UPS lerde mikrodenetleyici kullanılıyor mu ?

@crexlly
Merhabalar işim gereği ups, IT panolar regülatör le ilgili teknik ve teorik bilgi isteyenlere yardımcı olabilirim kolay gelsin

İyi Çalışmalar

Merhaba

Benim şöyle bir sorum var.
Ups işletme topraklamasi ups markasına göre istenip istememesi değişiyor. Yani mesela socomec isterken tescom istemiyor. Sebebi ne olabilir. İstemeyenlere koruma toprak barasina toprak hattı bağlıyor. Sebebi nedir?
Geç cevap veriyorum kusura bakmayın sorunuzu tam anlamış değilim ama anladığım kadarı ile cevap veriyorum Socomec ve tescom u kıyaslamak gerekirse piyasada en verimli stabil ve uzun ömürlü çalışan socomec’in cihazlarıdır topraklama konusuna gelince ups ler toprak filitreleme veya voltajı ile bir işlemi yoktur ekstra bir topraklama istemelerinin nedeni sanırım kendi cihazlarının hassas olmasındandır.

Merhaba Ben 1500VA ups tasarımı yapıyorum.
Kısa özet yapacak olursam
Şebekeden aldığım gerilimi doğrultma işlemine tabi tutup buck convertor SMPS ile gerilimi akü şarj edecek seviyeye düşürüyorum.Aküdeki gerilimi ise boost convertor SMPS kullanarak 311V DC seviyelerine yükseltiyorum.Sonra inverter katına bu gerilimi uygulayıp tekrar 220V 50 Hz şebeke elde ediyorum.Şeklinde olması planlandı.Şu an akü kısmına kadar bitti yükseltme işlemine geçiyorum.
Sorularım şunlar;
1.Bu offline bir ups ve tasarım planımda hata var mıdır?
2.Ekleyeceğiniz hususlar nelerdir?
3.UPS lerde mikrodenetleyici kullanılıyor mu ?

@crexlly

İyi Çalışmalar

Çevaplara geciyorum
1- planlamanız güzel çalışma prensibi tam anlattığınız gibi
2- sadece teknik konularda yardımcı olabilirim düşüncem 1500lük offline bir ups için sadece süsleme tabiri ile displey ve pek gerekli olmasada snmp eklenebilir
3- evet kullanılıyor yeni üretilen (1000 ve altı dahil değil) cihazların hemen hemen hepsinde mikrodenetleyiciler kullanılmakta kullanım maksatları akım, gerilim, yük yüzdesi, sıcaklık, haberleşme bunun gibi bir kaç özellikler için kullanılmaktadır

Moderatör tarafında düzenlendi:
Geç cevap veriyorum kusura bakmayın sorunuzu tam anlamış değilim ama anladığım kadarı ile cevap veriyorum Socomec ve tescom u kıyaslamak gerekirse piyasada en verimli stabil ve uzun ömürlü çalışan socomec’in cihazlarıdır topraklama konusuna gelince ups ler toprak filitreleme veya voltajı ile bir işlemi yoktur ekstra bir topraklama istemelerinin nedeni sanırım kendi cihazlarının hassas olmasındandır.

Çevaplara geciyorum
1- planlamanız güzel çalışma prensibi tam anlattığınız gibi
2- sadece teknik konularda yardımcı olabilirim düşüncem 1500lük offline bir ups için sadece süsleme tabiri ile displey ve pek gerekli olmasada snmp eklenebilir
3- evet kullanılıyor yeni üretilen (1000 ve altı dahil değil) cihazların hemen hemen hepsinde mikrodenetleyiciler kullanılmakta kullanım maksatları akım, gerilim, yük yüzdesi, sıcaklık, haberleşme bunun gibi bir kaç özellikler için kullanılmaktadır
Trafo işletme topraklamasi gibi düşünün. Ups için de tıpkı trafo gibi bir toprak tarlası yapıp 2 adet 1x120 ile bagliyoruz. Ancak sorunca şöyle bir cevap alıyoruz ayrı bir toprak hattina gerek yok biz ups toprak hattını oda içindeki toprak barasina bagliyoruz.(bu bara koruma toprak barasi- faraday sisteme bağlı)

Bildiğiniz üzere işletme toprak hattı aynı zamanda nötr demek. Ups işletme toprağını koruma toprağına bu anlamda bağlarsam sıkıntı olmayacak mı?

Bir anlamda şöyle düşünebilirsiniz işletme topraklamasini çıplak kablo yapıyorum. Sargı veya izolasyon zaifiyetinde bu hatta akım olacaktır.

Ups de de sürüm böyle mi oluyor?

S.a Letgo dan POWERFUL PL-1000 serili 2 ci el bi Ups aldım ucuz bi fiyata aldım aldığım kişi evde denedim çalışıyor dedi şimdi aldığım kişiye ulaşamıyorum.
Ürün boşta iken on-off dümesine basınca led filan yanmıyor tepki yok input dan şebekeye bağladım 3 saat durdu yine ne led yanmadı da çalışmadı da akülerİ boşta ölçütüm 6+6=12,8v filan geliyor dışarıdaki ve içerdeki sigorta ölçütüm sağlam şebekeden gelen 220 rolenin bacağına kadar ölçtüm geliyor ama yok Ups çalışmıyor 220 verince role lerden de sesde gelmiyor çözemedim sorun büyük ihtimalle kart da am nerde istersen kartın fotosunu tabilirim sorun ne yardım cı olursanız şimdiden teşekkürler.

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
127,959
Kullanıcılar
449,607
Son üye
sinan343834

Yeni konular

Geri