Güç kaynagı kısa devre koruması eklemek nasil

Merhabalar ben lm317 ile ayarlanabilir voltaj regulatoru yaptim ama kisa devre yapinca doğrultma devresindeki diyotlar ısınıyor ben buna harici kısa devre koruması nasıl yapabilirim kısa devre moduna gecinçe ikaz göstererek uyaracak internete araştırmama ragmen bulamadım arkadaşlar yardımlarınız icın sagolun

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Asagidaki devreyi uygulayabilirsiniz.

Kisa devre aninda role cekerek cikisi korumaya alacaktır.

images.jpeg

Ekli dosyayı görüntüle 50955

Sagol deneyecem yanlıs birseyler olursa yazarım

Ekli dosyayı görüntüle 50955

Ben 32.volt baglayacagima gore kondansatorleri yukseltmem gereklimi

Bide resimde roleyi goremedim

Son düzenleme:
Açıklamayı yanlış yazmışım. LM317 nin adj ayar ucunu şase potansiyeline çekerek koruma sağlıyor.

32 volt AC mi DC mi?

3 tane kondansatör var. giriş ve çıkıştaki filtre kondansatörleri mutlaka 50 volt kullanınız. Aradaki 25 de olur ancak siz 50 kullanınız. Oradaki sadece aşırı akım anında şönt direnci üzerinde düşen gerilimi tutuyor. çok düşük bir gerilim.

Şu bc300 yerine ne kulanabilirmim
3 tane kondansatör var. giriş ve çıkıştaki filtre kondansatörleri mutlaka 50 volt kullanınız. Aradaki 25 de olur ancak siz 50 kullanınız. Oradaki sadece aşırı akım anında şönt direnci üzerinde düşen gerilimi tutuyor. çok düşük bir gerilim.

Bc300 yerine ne kulanabilirim buralarda bulamadim

Son düzenleme:
Resmi aldigim kaynak iyi taranmamis. Asagida daha net resmi bulabilirsiniz transistor bc308 dir.

20190109_205818.jpg

kolay gelsin elimizde 0-30v 3.5 Amper güç kaynağı var kısa devre koruması yok verdiğiniz devrede 1 A YAZIYO CIKIŞI İŞE YARARMI YOKSA OHM KANUNUNDA HANGİ DİRENÇ DEĞERLERİNİ DEĞİŞTİRMEM GEREKİR

Forum istatistikleri

Konular
127,956
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri