Güç Kaynağı Şema Tavsiyesi

metinsirin

Üye
Elimde primer 220v- 380 VAC seconder 26/42VAC 300 VA bir adet trafo var.
Bu trafodan atölyemde kullanmak üzere kullanışlı ayarlanan bir güç kaynağı yapmak istiyorum.
Voltaj ayar sıkadası mümkün olan en düşükten en yükseye kadar ayarlaya bilmek istiyorum40 volt filan .
Mümkünse başka konfor ayrıntılarda olabilir.
Değerleri 20 civarında piyasada bulunan dijitaj akım ve voltaj ölçer ekranlarından okunabilir
Fakat istikrarlı kısadevrelerde veya aşırı yüklenmelerde zarar görmeyecek istikrarlı bir devre olması gerekiyor.
Atölye şartları kabul edersiniz ki biraz ağır.

Önerileriniz için teşekkürler

Merhabalar.

Bir sure once 0 - 30 volt arasi 10 amper ve akim sinirlamali bir guc kaynagi yaptim elimdeki imkanlarla isimi gorecek bir devre oldu. Trafonun cikisi iki kademeli idi. Havuz aydinlatma trafosunu kullandim. Amper ve voltaj okumak icinde display yaptim .

Devre unlu elektor dergisinde yayinlanan 3 amperlik projenin gelistirilmesi ile 10 ampere yukseltilmis halidir.

Eger sizin icinde uygunsa lineer calisacak bir guc kaynagi yapabilirsiniz. Devre cok saglam bir devre. Iyi bir sogutucu ve fan ile guzel ve uzun yillar kullanabilirsiniz. Akim sinirlama fonksiyonu cok guzel calisiyor. Yapiminda elimden geldigince yardimci olurum.

Yine gecenlerde benzer bir proje gordum pcb baskisina kadar verilmis. Uygun bir zamanda o projeyide yapmak isteyenler icin foruma yukleyecegim. Iki devrede stabil xalisan devredir.

Yaptigim devre ile ilgili tum bilgiler asagidaki topikte gorebilirsiniz.

https://www.kontrolkalemi.com/forum/konu/ayarlı-güç-kaynağı-projem-0-30-volt-0-10-amper.95390/

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,306
Kullanıcılar
450,144
Son üye
Saffetarli

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri