Fotolitografi nedir ve nasıl çalışır?

Fotolitografi makinesi mikroçip işlemci üreten bir makinedir.Bu Hollanda'daki ASML firması tarafından yapılıyor.Orada Türk mühendisler de var.Bu dünyada tek üretim yapan firma.Bazı yıllar 4 ve bazı yıllar 6 adet üretmiş.Binden fazla mühendisi var.Bu ilginç işlemci üretimi hakkında bilgi merak konusu oldu.Bu yeni konu hakkında açıklama bilgi gerekiyor.
SORU:Fotolitografi makinesi nasıl çalışıyor ve üretim yapıyor?Teşekkür Ederim!...ORHANEkli dosyayı görüntüle 101193

covid aşılarında bu makinede imal edilen çipler mi kullanılıyor orhan abi?

covid aşılarında bu makinede imal edilen çipler mi kullanılıyor orhan abi?
istockphoto-1311362176-612x612.jpg

Covid 19 aşılarında elektromanyetik limon suyu kullanılıyor ultraviyole ışınları ile mayalanıyor!!!!....Güzel cevap oldu mu?

Bu fotolitografi makineden biz de alsak bize verir mi?Hollanda'daki 600 Türk mühendisinin 500 tanesini ülkemize getirsek yapabilir mi?Not: Sonradan okudum atom düzeyinde lazer teknolojisi ile özel kimyasal kapli silikon yarı iletkenine işliyormuş.Geniş bilgi!
bunun üzerine tez yazmıştım yüksek lisans tezimdede kullandığım bir teknik burada işin kimya boyutu var sadece litografi değil cvd kaplama gibi teknikleride kullanabilmek lazım ve fotolitografide kullanılan kimyasallar oldukça pahalı ytü bünyesinde bir laboratuarda üretmiştik foto başlatıcı denilen kilit kimyasalları ama oldukça hassas güneş ışıgını bırak labtaki her hangi bir lambanın ışıgı bile kimyasalı bozuyordu çok zor hocam ama imkansız değil ben bunun mikrodevre üretimi için küçük bir arge yapıyorum inanılmaz kıl bir konu ve bu cihazı geliştirmek için iyi bir ekiple en az 1-2 yıl gibi bir süre gerekir en iyi şartlarda

Forum istatistikleri

Konular
128,196
Kullanıcılar
449,974
Son üye
umitseyhan

Yeni konular

Geri