FIRIN sıcaklığını Sabit tutma

cheem

Üye
Merhabalar,

Elimde ELİMKO E-2000 serisi ölçü ve kontrol cihazı kullanılan bir shrink fırını mevcuttur. Bunu üzerinde 4 adet fan motoru ve toplamda 4 grup olan 10 kw lık rezistanslarımız mevcuttur.

İşletmenin bizden istediği PID kontrollü bir sistem ile ısı sabit aralıkta durmasını istiyorlar. Sistemi incelediğimde girilen set değeri 175 derecedir. 172 ile 177 derece aralığında çalışmaktadır. Buda shrink naylonunu yırtmalara sebep olmaktadır.

Ayrıca, Ölçüm PT-100 ile yapılmaktadır.

Sistemin stabilizesini sağlama adına PID kontrollü ölçü ve kontrol cihazı mevcut mudur?

yardımlarınız bekliyorum

5~10 derece dalgalanmanın zararı olmaz. Dengesiz ısınma olabilir mi? Fan yönleri dogru mu? . yine de PID için Omron E5CN ve kontaktorun de uygun akimda SSR ile değiştirilmesi iyidir.

5~10 derece dalgalanmanın zararı olmaz. Dengesiz ısınma olabilir mi? Fan yönleri dogru mu? . yine de PID için Omron E5CN ve kontaktorun de uygun akimda SSR ile değiştirilmesi iyidir.

fan yönlerin de bir problem yok.. ama shrink naylonunu aldığımız firmanın artı eksi 5 mikron üretim aşamasında yaşanacağı idi.

bizimkiler tasarruf etmek için 45 mikrondan 40 mikrona düşmüşler. fakat 6-7 ay çalıştılar sıkıntı yoktu. bu gelen son parti ürün ile ilgili bir problem söz konusu olabilir diye kalite kontrol etti. bir sıkıntı çıkmadı. her yerde olduğu gibi Bakım bölümüne kitlendi.

PID şart olmuş. Bizde naylonlar kalın . 180 derecede kullanan var. 230 derecede kullanan var.

PID şart olmuş. Bizde naylonlar kalın . 180 derecede kullanan var. 230 derecede kullanan var.

aynen öyle... kitledil kaliteciler :)
enda
ET4402
PID Sıcaklık Kontrol Cihazı da buldum. ama mevcut rezistanslarla kullanabilir miyiz onu bilmiyorum... mevcut sistemde sadece röle değişikliği ile kurtarabilirsek ne ala... bakacaz artık

Rezistansta sıkıntı olmaz. Geç ısınacagi için Kontaktor uzun aralıklarla devreye girip çıkacak. İlk etapta kontaktor idare eder. Kontaktor Aşırı yipranirsa SSR takılır.

Bence daha hassas sıcaklık kontrolü için ssr olmalı. Kontaktör dur kalk anında sıcaklık değişimi illaki olacaktır. PİD ile ve ssr ile daha düzgün lineer bir sıcaklık sağlanabilir. Çünkü sıcaklık çok dar alanda ve yüksek değerde.

Akla gelen ilk sorun ürün kalitesi ama onada kalite bölümünüz ok verince yapacak bişey kalmıyor.

Kolay gelsin.

Merhabalar,

Elimde ELİMKO E-2000 serisi ölçü ve kontrol cihazı kullanılan bir shrink fırını mevcuttur. Bunu üzerinde 4 adet fan motoru ve toplamda 4 grup olan 10 kw lık rezistanslarımız mevcuttur.

İşletmenin bizden istediği PID kontrollü bir sistem ile ısı sabit aralıkta durmasını istiyorlar. Sistemi incelediğimde girilen set değeri 175 derecedir. 172 ile 177 derece aralığında çalışmaktadır. Buda shrink naylonunu yırtmalara sebep olmaktadır.

Sistemin stabilizesini sağlama adına PID kontrollü ölçü ve kontrol cihazı mevcut mudur?

yardımlarınız bekliyorum

Merhabalar,

yardımlarınız bekliyorum
ELİMKO E-2000 çift çıkış rolesi mevcuttur 4 gurup rezistansın 1ini sabit tut diğer 3 adeti 2 cıkışa bağla paylaştır 2+1 veya 1+2 gibi

neden kontaktor yerıne ssr kullanılır ? yanı avantajı nedır

Forum istatistikleri

Konular
128,177
Kullanıcılar
449,938
Son üye
Dragonov

Yeni konular

Geri