Fişek rezistans güç hesabı

Jankat

Üye
Adsız.png

Arkadaşlar merhaba ,

Şekilde göründüğü gibi bir fişek rezistansımız var. Rezistans kendi içinde 2 bölgeye ayrılıyor.
Rezistans 380V ile çalışmaktadır, 2x1400W ( 1. BÖLGE 1400W - 2. BÖLGE 1400W gücünde)
1. bölgenin ısıtılması için 1 Nolu kontaktörden aldığımız R1 ve S1 fazlarını 1. bölgeye ait uçlara,
2. bölgenin ısıtılması için 2 Nolu kontaktörden aldığımız R2 VE S2 fazlarını 2. bölgeye ait uçlara bağlıyoruz.

Bu bağlantı şekline göre R1-S1-R2-S2 fazlarından geçen akım değerleri kaç olmalıdır? Buna uygun hesaplama nasıldır?

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Ekli dosyayı görüntüle 81957
Arkadaşlar merhaba ,

Şekilde göründüğü gibi bir fişek rezistansımız var. Rezistans kendi içinde 2 bölgeye ayrılıyor.
Rezistans 380V ile çalışmaktadır, 2x1400W ( 1. BÖLGE 1400W - 2. BÖLGE 1400W gücünde)
1. bölgenin ısıtılması için 1 Nolu kontaktörden aldığımız R1 ve S1 fazlarını 1. bölgeye ait uçlara,
2. bölgenin ısıtılması için 2 Nolu kontaktörden aldığımız R2 VE S2 fazlarını 2. bölgeye ait uçlara bağlıyoruz.

Bu bağlantı şekline göre R1-S1-R2-S2 fazlarından geçen akım değerleri kaç olmalıdır? Buna uygun hesaplama nasıldır?

P1= U1 . I1
I1= P1 / U1
I1= 1400 / 400
I1= 3,5A

P2'yi de aynı formulle hesaplayabilirsiniz.

not: fazlar arası gerilimi 380V aldığınızı sonradan fark ettim.

S fazını ortak kullandığınız için S fazından yaklaşık 7,5 A akacaktır.

s1 ve s2 farklı kontaktorlerden geliyor, ortak değil.
Haklısınız ben bir an sistemde T fazıda var diye hesap ettim. R1-S1 kontaktörü çektiği zaman 3,6A, R2-S2 kontaktörü çektiği zaman 3,6A her iki kontaktörde çekince 7,2A akım akacaktır.

Son düzenleme:
Faz başına ölçtüğüm akım değeri 3,18 A

Hesaplama yaparken P=VxA formülünden yola çıkarsak,

1400=380xA ---------------------- A=3,68 Çıkıyor.

Farklı bir hesap olarakta Rezistans toplam gücü 1400W, 2 fazla beslendiği için faz başına düşen akımı bulmak için;
1400/2=700W
Her bir faz kendi başına 220V değerine sahip olduğu içinde, P=VxA formulunu 700=220xA şeklinde yerine koyarsak; A=3,18 çıkıyor.

2. hesap ölçtüğüm değerle örtüşüyor. Fakat ne kadar doğru bir yaklaşım olur emin olamadım.
Yorumlayabilir misiniz?

Faz başına ölçtüğüm akım değeri 3,18 A

Hesaplama yaparken P=VxA formülünden yola çıkarsak,

1400=380xA ---------------------- A=3,68 Çıkıyor.

Farklı bir hesap olarakta Rezistans toplam gücü 1400W, 2 fazla beslendiği için faz başına düşen akımı bulmak için;
1400/2=700W
Her bir faz kendi başına 220V değerine sahip olduğu içinde, P=VxA formulunu 700=220xA şeklinde yerine koyarsak; A=3,18 çıkıyor.

2. hesap ölçtüğüm değerle örtüşüyor. Fakat ne kadar doğru bir yaklaşım olur emin olamadım.
Yorumlayabilir misiniz?

3 adet 1400W rezistans cikislarinin koprulendigini farz edin ve girislerine de 380V uygulansin.

Daha sonra da ayni esdeger rezistanlari ucgen baglandigini farz edin girislerine de 380V uygulansin.

Bu iki senaryo uzerinde hesaplama yapmaya calisin daha cabuk kavrayacaginizi tahmin ediyorum.

Biz 1400W üzerinden hesap ediyoruz ama hangi şartlar altında 1400W? Hatırladığım kadarıyla bu rezistansları siz sardırıyordunuz. Saranlar 1400W lık dedikleri için mi biz 1400W üzerinden hesap ediyoruz?
Ayrıca ölçtüm yaptığınız cihazın kalibrasyonunda hata olma ihtimalide olabilir. Herbir rezistans ucundan direnç değerlerini ölçebilir misiniz? Birde fazlar arası gerilim değerini ölçü aletiyle ölçebilir misiniz?

Biz 1400W üzerinden hesap ediyoruz ama hangi şartlar altında 1400W? Hatırladığım kadarıyla bu rezistansları siz sardırıyordunuz. Saranlar 1400W lık dedikleri için mi biz 1400W üzerinden hesap ediyoruz?
Ayrıca ölçtüm yaptığınız cihazın kalibrasyonunda hata olma ihtimalide olabilir. Herbir rezistans ucundan direnç değerlerini ölçebilir misiniz? Birde fazlar arası gerilim değerini ölçü aletiyle ölçebilir misiniz?
fazlar arası voltaj 380V, Rezistans bağlı değilken uçlar arasındaki omaj değeri 100. Rezistansın etiketinde yazan güç değeri 1400W

Gerilim değerini rezistans çalışırken rezistans uçlarından ölçmeniz mümkün mü?

Forum istatistikleri

Konular
128,149
Kullanıcılar
449,890
Son üye
Ercan29

Yeni konular

Geri