Faz sıralamaları hk. genel soru

Merhaba arkadaşlar,

Şu an bir enerji santrali kurulumu yapıyoruz. Bir çok pano ve motor AG den besleniyor.

Sistem yakında grid e bağlanacak ve ardından trafo üzerinden öncelikle yardımcı ekipmanların beslemelerini şebekeden yapacağız.

Commissioning için ön hazırlıkları şebekeden alacakken gelecek olan hattın bizim bağlamış olduğumuz panolar ile aynı faz sıralamasında olup olmadığını bilebilir miyiz?

Veya panolar enerjilenmeden önce şebekeden gelecek olan 400V panosunda faz sırası kontrolü yaptıktan sonra mı panoları enerjilendirmemiz gerekir?

Teşekkürler,

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Supervisor_Com Merhabalar;
Final Commissioning den önce tüm motorların tek tek enerjilenerek dönüş yönlerinin doğrulanması ve tüm sistem için ortak faz sırasının tespit edilmesi gerekir bu işlem tesis trafodan enerji aldığında yapılır ve faz sırası bulunur daha sonra santral üniteleri için bu faz sırası refarans kabul edilir ona göre ünitelerin bağlantıları yapılır.sistemde varsa faz sıra röleleri de bu sıraya göre ayarlanır.

Kolay Gelsin

Merhaba mmtkaya1

Öncelikle cevabınız için teşekkürler,

Ortak faz sırası derken bunu biz deneme yanılma ile mi bulacağız ?

Örneğin grid üzerinden enerjiyi aldık ve trafodan indirip AG panosuna kadar getirdik( hiç bir motor ve pano enerjili değil) ardından pano üzerinden faz sırası yapıp dönüş yönü tespiti yapmamız eğer dönüş yönünden eminsek teker teker motorları enejilendirip sistemi devreye almamız gerek. Doğru mudur?

Bu arada aynı zamanda elektrik üretim yapacağı için çakışma meselesi ile ilgili önceden nasıl bir tedbir almak gerek.

Teşekkürler,

Trafodan enerjiyi aldınız ve panoları besledikten sonra tek tek tüm motorların dönüş yönünden emin olmanız gerek ,fiziksel olarak birinin gidip bakması önemlidir :),ters dönen motor var ise beslemeden değil motor hattından yönünü düzeltip sistemin faz sırasını sabitlemeniz gerek.
Üertimin senkrona gireceği kesici üzerinde trafodan gelen faz sırası ile üniteden gelen faz sırası kontrol edilir ters olan var ise düzeltilir. Faz voltaj farklarını ve senkron geçiş açı çakışmasını ise senkronizoskop ayarlar.
Tabi burada eğer üretim ünitesinden gelen hat bara ise faz yönünü değiştirmek kablo gibi kolay olmayabilir bu durumda trafo Şebeke tarafından değişiklik yapmak gerekebilir.

Kolay Gelsin

Trafodan enerjiyi aldınız ve panoları besledikten sonra tek tek tüm motorların dönüş yönünden emin olmanız gerek ,fiziksel olarak birinin gidip bakması önemlidir :),ters dönen motor var ise beslemeden değil motor hattından yönünü düzeltip sistemin faz sırasını sabitlemeniz gerek.
Üertimin senkrona gireceği kesici üzerinde trafodan gelen faz sırası ile üniteden gelen faz sırası kontrol edilir ters olan var ise düzeltilir. Faz voltaj farklarını ve senkron geçiş açı çakışmasını ise senkronizoskop ayarlar.
Tabi burada eğer üretim ünitesinden gelen hat bara ise faz yönünü değiştirmek kablo gibi kolay olmayabilir bu durumda trafo şebeke tarafından değişiklik yapmak gerekebilir.

Kolay Gelsin

Merhabalar tekrardan,

Trafodan enerji almadan tüm panoların enerjisini keseceğiz o zaman.

Üretim yapacak generatör üretim yaptığında olası faz çakışmasından zaten senkrona giremeyecek diye tahmin ediyorum. Bu durumda generatör stop edilip bağlantıları yeniden düzenlenecek anladığım kadarıyla.

Teşekkürler,

Merhabalar tekrardan,

Üretim yapacak generatör üretim yaptığında olası faz çakışmasından zaten senkrona giremeyecek diye tahmin ediyorum. Bu durumda generatör stop edilip bağlantıları yeniden düzenlenecek anladığım kadarıyla.

Teşekkürler,

Aman ha sakın böyle bir şey yapmayın, bu iş şansa bıralkılmaz şebeke ve ünitelerin faz sıraları senkrona girmeden önce muhakkak doğrulanmalıdır,biz kesiciyi kapatalım yanlış ise açar diye bağlantı yapılmaz kesinlikle yanlıştır.
Ünite senkron olmadan önce çalıştırılır normal şebeke gerilim ve frekansına getirilir sonra kesici kutuplarındaki şebeke ile ünite faz sırası kontrol edilir aynı ise bağlantıya uygunluk verilir.
Daha sonra var ise otomatik senkronizasyon ayarlarına göre senkron olur.

Kolay Gelsin

Aman ha sakın böyle bir şey yapmayın, bu iş şansa bıralkılmaz şebeke ve ünitelerin faz sıraları senkrona girmeden önce muhakkak doğrulanmalıdır,biz kesiciyi kapatalım yanlış ise açar diye bağlantı yapılmaz kesinlikle yanlıştır.
Ünite senkron olmadan önce çalıştırılır normal şebeke gerilim ve frekansına getirilir sonra kesici kutuplarındaki şebeke ile ünite faz sırası kontrol edilir aynı ise bağlantıya uygunluk verilir.
Daha sonra var ise otomatik senkronizasyon ayarlarına göre senkron olur.

Kolay Gelsin

Cevabınız için teşekkürler,

Ünite çalıştırılıp gerilim endüklenmesinden sonra nominal voltaja geldiğinde kesici üzerinde generatörden gelen uçlar yardımıyla kontrol sağlanmalıdır diyorsunuz. Yani generatörde endüklenen gerilimin yönü sağ ve Şebekeden gelen sağ ise yönler konusunda emin oluruz diyebilir miyiz?

Teşekkürler

Cevabınız için teşekkürler,

Ünite çalıştırılıp gerilim endüklenmesinden sonra nominal voltaja geldiğinde kesici üzerinde generatörden gelen uçlar yardımıyla kontrol sağlanmalıdır diyorsunuz. Yani generatörde endüklenen gerilimin yönü sağ ve Şebekeden gelen sağ ise yönler konusunda emin oluruz diyebilir miyiz?

Teşekkürler
@mmtkaya1 diyor ki önce sistemi çalıştırın hatta enerji vermeden önce üretilen elektriğin fazlarıyla şebekeden gelen elektriğin fazlarını ölçün eğer farklı fazlarsa size voltaj gösterecektir aynı faz sa voltaj görmeyeceksiniz nasıl R ile S yi ölçtüğümüzde 380 vac elektrik görüyoruz eğer sizin kablonuzda R olması gereken yerde S veya T varsa aynı faz farkını görürsünüz diyor benim anladığım santraller de üretilen elektrik konusunda bilgim yok voltaj 400VAC ile üretilip devreye mi veriliyor yoksa başka voltaj mı bilmiyorum çünkü öyle bir tesiste hiç görev almadım gelen ve giden elektrik voltajına göre bu farklar değişecektir yani siz 1000VAC üretiyor ve şebekeden size 1000VAC geliyorsa voltajınınız ona göre olmalı!

Genellikle çıkış 10.5 kilovolt veya 13.8 kilovolt
@mmtkaya1 diyor ki önce sistemi çalıştırın hatta enerji vermeden önce üretilen elektriğin fazlarıyla şebekeden gelen elektriğin fazlarını ölçün eğer farklı fazlarsa size voltaj gösterecektir aynı faz sa voltaj görmeyeceksiniz nasıl R ile S yi ölçtüğümüzde 380 vac elektrik görüyoruz eğer sizin kablonuzda R olması gereken yerde S veya T varsa aynı faz farkını görürsünüz diyor benim anladığım santraller de üretilen elektrik konusunda bilgim yok voltaj 400VAC ile üretilip devreye mi veriliyor yoksa başka voltaj mı bilmiyorum çünkü öyle bir tesiste hiç görev almadım gelen ve giden elektrik voltajına göre bu farklar değişecektir yani siz 1000VAC üretiyor ve şebekeden size 1000VAC geliyorsa voltajınınız ona göre olmalı!

Sisteminizi şebekeye göre ayarlamalısınız. Daha sonra genaratörün faz dönüş yönünü şebekeye uygun hale getirmek yeterlidir. Generatör izole çalıştığı sürece faz rengi olmaz. Siz hangi faza R derseniz o faz R olur.

Kolay gelsin...

Forum istatistikleri

Konular
127,950
Kullanıcılar
449,596
Son üye
anilhikmet

Yeni konular

Geri