Faz Nötr 220 Faz Toprak 240

aksu06

Üye
Merhaba bir isletmede topraklama ana hatti yok. Ama topraklama barasina tum cikislarin toprak hatlari bagli. Faz notr arasi her faz icin ayri ayri olcumde 220 ama faz toprak arasi L1 ve L3 icin 240 L2 icin 190 V .. bunun sebebi ne olabilir. Ariza CNC nin arada sapitmasi sikayeti ile gidildi. Elde ki veriler bunlar.

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Merhaba bir isletmede topraklama ana hatti yok. Ama topraklama barasina tum cikislarin toprak hatlari bagli. Faz notr arasi her faz icin ayri ayri olcumde 220 ama faz toprak arasi L1 ve L3 icin 240 L2 icin 190 V .. bunun sebebi ne olabilir. Ariza CNC nin arada sapitmasi sikayeti ile gidildi. Elde ki veriler bunlar.
Faz notr arası 220 vac'dir. Faz toprak arasında da ayni değeri okumayı bekleriz lakin sistemin toprağını ölçmek için multimetre degil meger topraklama ölçüm cihazı kullanilmalidir.
Bir de şunu biraz daha açar mısınız? Topraklama ana hattı yok cihazlarin cikisi toprak barasiyla irtibatlı ne demek?

Faz notr arası 220 vac'dir. Faz toprak arasında da ayni değeri okumayı bekleriz lakin sistemin toprağını ölçmek için multimetre degil meger topraklama ölçüm cihazı kullanilmalidir.
Bir de şunu biraz daha açar mısınız? Topraklama ana hattı yok cihazlarin cikisi toprak barasiyla irtibatlı
Merhaba evet meger ile olcum yaptik toprak olcemedik. Sonra anapanoya baktik ana topraklama hatti yok cekilmemis. Ama ana topraklama barasina makinelere giden kablolarin toprak hatlari bagli. Bunu belirtmem de ki amac belki birinden kacak mi var da 220 yerine 240 gosteriyor. L2 fazi ile topraklama barasi arasi ise 190 olcuyor

Merhaba evet meger ile olcum yaptik toprak olcemedik. Sonra anapanoya baktik ana topraklama hatti yok cekilmemis. Ama ana topraklama barasina makinelere giden kablolarin toprak hatlari bagli. Bunu belirtmem de ki amac belki birinden kacak mi var da 220 yerine 240 gosteriyor. L2 fazi ile topraklama barasi arasi ise 190 olcuyor
O bara toprakla irtibatlanmadan nasıl topraklama saglanmis anlam veremedim. Baraya topraktan gelen ana hat bağlanır sonra cihazlar toprak babasıyla irtibatlanır ve gerekli topraklama yapılmış olur.

Son düzenleme:
Toprak hattı olmayan bir "işletme" olması mümkün değil. Bir şeyler yanlış ölçülüyor gibi.

Terimleri bir kenara koyup değerleri yorumlarsak nötr noktası olması gerekenden kayıp başka bir noktaya gelmiş olduğu gözüküyor. Iki faz gerilimi yükselip bir faz gerilimi çökmüş. Sebepleri aşırı dengesiz faz yüklenmesi, nötr zayıf bağlantı ve kötü temas, nötr kesit yetersizliği, bir ünitede oluşan kacak ve koruma aygıtlarinin açmaması. Terimler üzerinden düşünürsek sistemde faz ,kim nötr kim, toprak kim ,enişte kim ,amca kim , kayınco kim belli değil. Sistem karmaşası var ortada. Mantıkla izah edilebilecek bir durum değil. Buradan ancak gazel okunur .

Son düzenleme:
Arkadaslar bizzat kontrolleri yaptim zaten isletme topraklamamiz yok biliyoruz dedi. Kendileri de daha onceden cekmemis eski bir isletme. Sorunumuz topraklama hattinin cekilmemesi degilde faz notr arasi gerilim 220 faz toprak 240 toprak derken toprak barasindan bahsediyorum toprakli olmayan cihazlardan gelen toprak uclarinin bagli oldugu bara. Buradaki diger konu ise L2 ve toprak barasi arasi 190 digerleri 240 bu neden olabilir bilginiz var mi basindan gecen ya da
Screenshot_20220702-163301_WhatsAppBusiness.jpg

Arkadaslar bizzat kontrolleri yaptim zaten isletme topraklamamiz yok biliyoruz dedi. Kendileri de daha onceden cekmemis eski bir isletme. Sorunumuz topraklama hattinin cekilmemesi degilde faz notr arasi gerilim 220 faz toprak 240 toprak derken toprak barasindan bahsediyorum toprakli olmayan cihazlardan gelen toprak uclarinin bagli oldugu bara. Buradaki diger konu ise L2 ve toprak barasi arasi 190 digerleri 240 bu neden olabilir bilginiz var mi basindan gecen ya da
Ekli dosyayı görüntüle 88825
Bir noktada münferit topraklamaya ( hatta kötü bir topraklamaya ) sahip bir cihaz var bence. Eşpotansiyellikle bu topraklama ana topraklama haline gelmiş olabilir ( Durumdan vazife çıkarmak ! ) Başka da bir izahı olabilir mi bilmiyorum. Yine de böyle olması faz gerilimlerini açıklamıyor. Belki de açıklıyordur . Kanepenin üzerinde uzanmış biçimde ancak bu kadar teşhis koyabiliyorum.

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
127,952
Kullanıcılar
449,600
Son üye
psychedelic

Yeni konular

Geri