Faz lambası yerine indikatör kullanımı

Mesut D

Üye
Selamlar,

Evdeki sigorta kutusuna küçük ilaveler yaparak hem faz sağlığını, hem tüketim değerlerini ölçmeyi sağladım.

Ölçüm değerlerini tabi ki laboratuvar doğruluğu beklemeden okuyorum.

Acaba mevzuatta güvenlik için düz lamba yerine bu tip görece daha nitelikli ekipman kullanmaya engel bir durum var mı?

IMG_20210424_193801.jpg

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Fantazi yapmışsınız bence gerek yok düşükte olsa haybeye tüketim yapar bu ölçüm cihazları. Ayrıca aynı panoda hem 213v hem 234v çıkış olmaz arada 21v fark var belli ki ölçüm cihazları mantardan şamandıra :)

Öncelıkle, ev için ınsan saglıgı korunması için, 300 mA , kaçak akım röles, uygun değil.
300mA uygun olur mu hiç?
Katılıyorum.

Fantazi yapmışsınız bence gerek yok düşükte olsa haybeye tüketim yapar bu ölçüm cihazları. Ayrıca aynı panoda hem 213v hem 234v çıkış olmaz arada 21v fark var belli ki ölçüm cihazları mantardan şamandıra :)
Panoların faz lambaları eskiden enkandesan veya neon yapılıyordu. Bunlar onlardan bir kaç mA fazla varsın çeksin. Verdiği bilgi için değer.

Her biri ayrı faz o rakamların.

Priz linyesinde sanırım çamaşır makinesi çalışırken yakalamış olabilirim. Zaten anlık gerilim/akım oynaması yapıp kararlı değer göstermeye devam ediyor.

Zamanlama manidar olabilir. Diğer fotolarda daha dengeli ölçümler var zira.

Ekli dosyayı görüntüle 74956

Mevzuat konusunda cevap gelmese de etkileşim almak güzel.

Ayrıca, evdeki aydınlatma yüklerinin LED olması, az tüketir denerek bol miktarda kullanılması faturaya çok etki ediyor, görmüş oldum.

Mevzuat konusunda cevap gelmese de etkileşim almak güzel.

Ayrıca, evdeki aydınlatma yüklerinin LED olması, az tüketir denerek bol miktarda kullanılması faturaya çok etki ediyor, görmüş oldum.
Mevzuatta bir engel yok. Sigorta kutusu içinde "Elektrik iç tesisler yönetmeliği"ne uygun projeye aykırı olmayan bu türden minör değişiklikler yapabilirsin. Yapmaman gereken daire içi elektrik tesisatında proje dışı major değişiklikler.
Madem mevzuat ve yönetmelikten konu açıldı linye sayın az çamaşır mak., bulaşık mak., fırın özel linye olmalı.

Forum istatistikleri

Konular
128,212
Kullanıcılar
449,990
Son üye
alpersirakaya

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri