Farklı regülatör(ters bacak lehimleme)

Devredeki köprü diyotun (üzerinde mb6s yazan) + ve - tarafını dc voltaj kademesinde diğer iki bacağınıda ac voltaj kademesinde ölçermisiniz.Ekli dosyayı görüntüle 105015
Yuvarlak içindeki bacakları kendi aralarında dc ve ac olarak ikisinde de mi ölçeyim? 20 de mi olması gerekiyor ölçüm yaparken?
Orta bacak lehim yaptığın yer alttan bir yere bağlımı bu resimden görünmüyor.
C4 yazan yere bağlanacak galiba.

Alt tarafı bu şekilde.
Screenshot_20240130-134225_Chrome.jpg

Yuvarlak içine aldıklarım kendi aralarında ölçülecek evet. Dc yazdığım dc kademede ac yazan ac kademede.

Orada ac değil dc voltaj olması gerekli. Ac varsa önerildi gibi öndeki doğrultma devresi hasarlıdır.

Köprü diyotu yerinden söküp ölçebilirsiniz. Muhtemelen içindeki bir diyot kısa devre.

Köprü diyota alternatif akım girer doğru akım olarak çıkar. Sizin köprü diyotunuza alternatif akım giriyor ama doğru akım çıkmıyor. Bu yüzden regülatör üzerinde voltaj okuyamıyorsunuz.

Son düzenleme:
Ölçü aleti kademesi DC 'de mi?
Dc ve ac olarak iki yönlü ölçtüm.
Bu arada c2 kondansatörüne 12v dc verdim ekran geldi ve ölçüm sonucunu gösterdi. C2 yanındaki büyük direnci tüm kademelerde ölçtüm fakat değer vermedi. Diyot kademesinde ölçünce de bip sesi vermiyor değer gelmiyor. Sebep direnç olabilir mi?

Forum istatistikleri

Konular
128,191
Kullanıcılar
449,967
Son üye
Gokhanttu

Yeni konular

Geri